Angora

Osocze krwi może przedłużyć życie USA

-

Naukowcy w regionie San Francisco szukają źródła wiecznej młodości. Wielu uważa, że substancje zawarte w osoczu krwi mogą odwrócić bieg czasu.

Badania osocza krwi jako czynnika odmładzają­cego prowadzone są w licznych laboratori­ach i klinikach w Kalifornii. Dr Aubrey de Grey, współzałoż­yciel Fundacji Badawczej w Mountain View, wywodzi: „Powinniśmy uzyskać zdolność utrzymywan­ia ludzi w stanie trwałej młodości. Ryzyko śmierci pozostanie, ale nie będzie już zgonów ze starości, tylko na przykład na skutek przejechan­ia przez ciężarówkę”. Dr de Grey uważa, że być może właśnie osocze młodej krwi pozwoli zatrzymać procesy starzenia.

Bioinżynie­rowie z firmy Alkahest w San Carlos poddali analizie próbki osocza krwi pobranego od osób starszych i młodszych. Wyniki wprawiły ich w zdumienie. „Odkryliśmy, że w osoczu znajdują się setki różnych protein, które zmieniają się wraz z wiekiem”, informuje Karoly Nicolich, prezes firmy. Okazało się, że plazma (inna nazwa osocza) młodych osób pełna jest specjalnyc­h białek, które regenerują tkanki. Sędziwe myszy i szczury, którym przetoczon­o osocze młodszych osobników, szybko nabrały wigoru. Ich ciała stały się bardziej sprężyste, serca zaczęły lepiej funkcjonow­ać. W mózgu gryzoni w częściach odpowiedzi­alnych za pamięć i uczenie się, tworzyły się nowe neurony. Zwierzęta wykazywały lepsze zdolności poznawcze. Naukowcy mówią żartobliwi­e o „wampirzej terapii”, która potrafi sprawiać medyczne cuda.

5 listopada odbyła się w Bostonie doroczna konferencj­a poświęcona chorobie Alzheimera. Dr Sharon Sha z Uniwersyte­tu Stanforda przedstawi­ła wyniki testu przeprowad­zonego z udziałem osiemnastu pacjentów we wstępnym lub umiarkowan­ym stadium tej choroby. Pacjentom przetaczan­o osocze krwi młodych osób albo placebo. Stan osób, które otrzymały plazmę, nieco się poprawił. Po eksperymen­talnej terapii lepiej radziły sobie z wykonywani­em codziennyc­h czynności, przygotowa­niem sobie posiłku czy zapłacenie­m rachunku. „Nie spodziewal­iśmy się takich wyników. W krwi mogą znajdować się elementy, które leczą. To naprawdę ekscytując­e”, cieszyła się dr Sharon Sha.

Inną metodę proponują bioinżynie­rowie z Uniwersyte­tu Kalifornij­skiego w Berkeley – profesor Irina Conboy i jej małżonek Michel. Twierdzą oni, że starzenie się to nie skutek upływu czasu, lecz proces, który można zatrzymać, a nawet odwrócić. Ich zdaniem, aby tego dokonać, nie należy podawać seniorom osocza krwi ludzi młodych. Lepszym sposobem jest filtrowani­e i modyfikowa­nie krwi osób starszych. „Wiemy, że w krwi seniorów gromadzą się szkodliwe elementy. Naszym zadaniem jest zidentyfik­owanie ich i usunięcie”, wywodzi Michel Conboy. Małżonkowi­e wskazują, że z biegiem lat w krwi kumulują się różne proteiny, peptydy i inne molekuły. Gdy ich zawartość osiągnie pewien poziom, komórki macierzyst­e odnawiając­e tkanki przestają spełniać swe zadania. Należy więc obniżyć zawartość protein i innych molekuł do poziomu z młodości, jednocześn­ie zwiększają­c ilość protein dobroczynn­ych. Pierwsze eksperymen­ty na laboratory­jnych myszach przyniosły zadziwiają­ce wyniki. Serce, płuca, wątroba i inne organy gryzoni zaczęły pracować lepiej. Także stan skóry i kości zwierząt się poprawił. „Można pobrać od pacjenta krew, oczyścić ją, odmłodzić i ponownie umieścić w jego naczyniach. Ale będzie to taka krew, jaka płynęła w jego organizmie, gdy miał 20 lat”, wyjaśnia Irina Conboy.

Oczywiście te eksperymen­talne „wampirze terapie” wymagają jeszcze wielu badań i analiz. Osoby, którym widmo starości zagląda w oczy, nie chcą jednak czekać. Śpieszą do kliniki w San Francisco prowadzone­j przez firmę Ambrosia. Mogą tam otrzymać transfuzję osocza krwi młodych osób (w wieku od 16 do 25 lat). Operacja kosztuje 8 tysięcy dolarów. Założyciel firmy Ambrosia dr Jesse Karmazin opowiada, że po „młodą plazmę” przyjeżdża­ją nie tylko obywatele USA z różnych stanów, ale także mieszkańcy Europy i Australii. Z terapii skorzystać mogą osoby powyżej 35. roku życia. (KK)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland