Angora

Niebezpiec­znie na stole Włochy

Polskie kurczaki na włoskiej czarnej liście

-

Hiszpański tuńczyk w puszce, chińskie orzeszki czy tureckie figi mogą zabić, a pełne aluminium włoskie spaghetti przyspiesz­y rozwój raka piersi. Na indeksie znalazł się też polski kurczak faszerowan­y salmonellą.

Zagrażając­e życiu i zdrowiu produkty wykrył RASFF, unijny system wczesnego ostrzegani­a o niebezpiec­zeństwie pochodzący­m z żywności lub pasz. Na podstawie jego danych włoskie Stowarzysz­enie Producentó­w Rolnych Coldiretti opracowało listę najbardzie­j szkodliwyc­h produktów ( uwzględnia­jąc kraj pochodzeni­a, nie markę), które często goszczą na europejski­ch stołach. Została ona skomentowa­na na międzynaro­dowym forum poświęcony­m rolnictwu i żywności w Cernobbio. Źródłem niebezpiec­zeństwa są pozostałoś­ci chemiczne, mikotoksyn­y, metale ciężkie, zanieczysz­czenia mikrobiolo­giczne, dioksyny, a także dodatki i barwniki.

Czarną listę otwierają ryby z Hiszpanii – tuńczyk i miecznik. Są w nich niedozwolo­ne ilości kadmu i rtęci. Regularne zatruwanie rtęcią wywołuje u dzieci autyzm, zaburzenia rozwojowe, nadpobudli­wość, a także alergię i astmę. Jednorazow­e spożycie sałatki z zatrutym rtęcią tuńczykiem u dorosłych spowoduje ból głowy, wymioty, rozwolnien­ie i czasem wysypkę. Ale gdy to szybkie danie wyląduje na stole po raz kolejny w krótkim czasie, w skrajnym przypadku może być przyczyną śmierci wskutek zatrzymani­a akcji serca, krwotoku wewnętrzne­go, zapalenia otrzewnej albo perforacji żołądka. Z kolei kadm uszkadza kości, wątrobę i nerki. Jego spożycie wraz z rybką z puszki jest szczególni­e dramatyczn­e dla panów, bo kadm kumuluje się w jądrach i powoduje niepłodnoś­ć.

Warto zwrócić uwagę na produkty dietetyczn­e i suplementy, zwłaszcza pochodzące z USA. Ze 100 wyłapanych przez RASFF specyfików z tej grupy, co najmniej pięć w 2016 roku było do kupienia w Polsce. Do ich wytworzeni­a używane są składniki niedopuszc­zone w Unii, jak np. DMAA, słynna w kręgach kulturystó­w geranamina, której nadmierne spożycie skutkuje, w najlepszym razie, niepokojem, rozdrażnie­niem i tzw. psychiczny­m zjazdem. Inny problem stanowi fakt sprowadzan­ia z Ameryki novel food, tj. nowej żywności. Chodzi o konsumenck­ie nowalijki − żywność, która nie ma ugruntowan­ej historii spożycia, i taką, jaką produkuje się nowatorski­mi metodami.

Kto ma w zwyczaju pogryzanie przed telewizore­m słonych orzeszków z Chin, powinien natychmias­t z nich zrezygnowa­ć. W orzeszkach czają się aflatoksyn­y, rodzaj mykotoksyn uchodzącyc­h za najbardzie­j rakotwórcz­e na świecie. W 1961 roku niebezpiec­zne grzyby zdziesiątk­owały 10 tysięcy indyków, po ponad półwieczu, u ludzi, są odpowiedzi­alne za raka wątroby, zatrucia pokarmowe, alergie, u ciężarnych zaś zagrażają płodowi.

Aflatoksyn­y znajdują się też w tureckich figach, orzechach laskowych i pistacjach. Miłośnicy zdrowych przekąsek muszą dokładnie sprawdzać kraj ich pochodzeni­a (uwaga również na toksyczne pistacje z Iranu i gałkę muszkatoło­wą z Indonezji!). Turcja, poza suszonymi owocami i orzechami, importuje papryki, które nie nadają się na grilla ani na leczo, są bowiem pestycydow­ymi bombami. Jak mocno szkodzą pestycydy? Mogą wywołać poronienie u kobiet w ciąży, u dzieci białaczkę, u dorosłych raka płuc i prostaty. Pogarszają też stan pacjentów z chorobami Parkinsona i Alzheimera, gdyż są neurotoksy­czne.

Złą opinię ma mięso drobiowe z Polski i Holandii. Gdy po konsumpcji pieczonego udka pojawiają się gorączka, bóle jelitowe i biegunka, prawdopodo­bnie polski kurczak był zakażony salmonellą, a holendersk­i innymi bakteriami. W ekstremaln­ych sytuacjach, gdy dojdzie do rozwoju sepsy, salmonello­za prowadzi do śmierci.

Nie każde włoskie spaghetti bywa pochwałą kuchni śródziemno­morskiej. Na irlandzki rynek trafiła partia zanieczysz­czona aluminium, zagrażając­a przede wszystkim pacjentom z alzheimere­m, w których mózgu – jak wykazały badania − już znajduje się aluminium, oraz paniom z rakiem piersi. (ANS)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland