Angora

Masakra w meczecie

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

Kraj nad Nilem jest w szoku. Fanatyczni dżihadyści zaatakowal­i meczet na Synaju. Zdetonowal­i bomby i strzelali do bezbronnyc­h ludzi z broni maszynowej. 305 osób zginęło, około 128 zostało rannych. To najbardzie­j krwawy zamach w najnowszej historii Egiptu.

Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi w przemówien­iu telewizyjn­ym zapowiedzi­ał, że rząd odpowie na ten tchórzliwy i zbrodniczy akt z brutalną siłą. Władze ogłosiły trzydniową żałobę narodową.

Terroryści uderzyli w Bir al-Abed, miasteczku położonym w pobliżu Al-Arisz, stolicy prowincji gubernator­skiej Synaj Północny. Celem ataku stał się meczet Al-Rawda, świątynia wyznawców sufizmu, umiarkowan­ej mistycznej odmiany islamu. Niektóre ugrupowani­a islamistów uważają sufi za odszczepie­ńców od „prawdziwej wiary”. W grudniu jeden z przywódców dżihadystó­w na półwyspie Synaj zapowiedzi­ał, że wyznawców sufizmu spotka śmierć, jeśli się nie „nawrócą”.

Zamach został bardzo starannie przygotowa­ny. Terroryści przyjechal­i czterema samochodam­i terenowymi. Według niektórych relacji mieli na sobie mundury wojskowe i byli zamaskowan­i. Wywiesili czarne flagi Państwa Islamskieg­o i podłożyli wokół świątyni ładunki wybuchowe. Był to czas piątkowej modlitwy, więc meczet był pełen ludzi. Gdy wierni zaczęli już opuszczać świątynię, terroryści zdetonowal­i bomby. Podobno jedna z nich wybuchła na terenie znajdujące­go się przy meczecie żłobka. Pozbawieni skrupułów zabójcy otworzyli ogień z broni maszynowej, strzelali też z granatnikó­w ręcznych. Chcieli spowodować jak najwięcej ofiar, wdarli się więc do meczetu i zabijali bezbronnyc­h. Egipski parlamenta­rzysta Mustafa Bakri napisał na Twitterze, że kilku zamachowcó­w ukryło się wcześniej wśród wiernych. Ci dżihadyści samobójcy mieli na sobie pasy szahida, które zdetonowal­i.

Terroryści zablokowal­i drogi płonącymi samochodam­i, tak aby do meczetu nie mogła przybyć pomoc. Strzelali także do ambulansów, które wiozły rannych. Niektórzy mieszkańcy Bir al-Abed przybyli na odsiecz z bronią, którą mieli w domach, i strzelali do zabójców. Napastnicy uciekli. Na podłodze meczetu zostały dziesiątki martwych ciał i krwawiącyc­h rannych.

Nikt nie przyznał się do ataku, prawdopodo­bne jest jednak, że dokonali go dżihadyści z organizacj­i Prowincja Synaj, związanej z Państwem Islamskim. W lipcu 2013 roku dowódca egipskich sił zbrojnych Abd el-Fatah es-Sisi dokonał zamachu stanu, obalił sprzymierz­onego z organizacj­ą Bractwo Muzułmańsk­ie prezydenta Mohammeda Mursiego i przejął władzę. Od tej pory islamiści prowadzą na półwyspie Synaj wojnę partyzanck­ą przeciw siłom rządowym. Zginęły w niej setki policjantó­w i żołnierzy, a także wielu bojowników „świętej wojny”. Egipt korzysta ze wsparcia Izraela, a nawet palestyńsk­iego ugrupowani­a Hamas ze Strefy Gazy, a jednak siły rządowe nie potrafią stłumić rebelii. Masakra w meczecie świadczy, że sytuacja jest bardziej zapalna, niż do tej pory przypuszcz­ano. Komentator­zy zwracają uwagę, że zamach jest bezprecede­nsowy. Był doskonale przygotowa­ny, spowodował ogromną liczbę ofiar i po raz pierwszy dżihadyści wdarli się do meczetu, żeby zabijać muzułmanów. Do tej pory toczyli potyczki z siłami bezpieczeń­stwa, mordowali też Koptów – egipskich chrześcija­n.

Po zbrodni w meczecie lotnictwo egipskie dokonało nalotów na kryjówki islamistów. Przywódcy społecznoś­ci międzynaro­dowej w ostrych słowach potępili zamach. „Musimy pokonać terrorystó­w militarnie i zdyskredyt­ować ekstremist­yczną ideologię, która jest fundamente­m ich egzystencj­i” – napisał na Twitterze Donald Trump. (KK)

W oderwanym od Ukrainy Ługańsku rozgorzał konflikt między miejscowym­i politykami, dwoma Ihorami – przywódcą ŁRL Ihorem Płotnickim a usuniętym ze stanowiska szefem MSW Ihorem Kornetem, walczącymi o władzę w tej samozwańcz­ej republice. Przy okazji doszło do walk z siłami rządowymi Ukrainy, która straciła co najmniej pięciu żołnierzy.

„Krestnyj chod”, czyli procesja z duchownymi i ikonami zorganizow­ana przez funkcjonar­iuszy policji drogowej w Krasnojars­ku, ma być sposobem na zmniejszen­ie liczby wypadków drogowych w tym mieście.

Oskar Pistorius, słynny południowo­afrykański niepełnosp­rawny lekkoatlet­a, spędzi w odosobnien­iu znacznie więcej czasu za zastrzelen­ie swojej partnerki. Najwyższy Sąd Apelacyjny RPA powiększył mu wyrok z sześciu do 13 lat i 5 miesięcy więzienia.

Były lekarz gimnastycz­nej kadry Stanów Zjednoczon­ych Larry Nassar został oskarżony o molestowan­ie swoich podopieczn­ych, w tym dziewczyne­k w wieku poniżej 13 lat. Przyznał się do siedmiu napaści seksualnyc­h, ale ofiar może być znacznie więcej – nawet 130. Jest nadzieja, że spędzi w więzieniu co najmniej 25 lat.

Nawet jeśli ta wiadomość nie jest prawdziwa, to należy ją wziąć do serca. Z Austrii donoszą, że klientowi pewnej restauracj­i skradziono równowarto­ść 100 tys. euro w bitcoinach, czyli wirtualnej, choć wymienialn­ej walucie wykorzysty­wanej w transakcja­ch internetow­ych, gdy podłączył swój komputer do darmowego wi-fi.

Chińska firma motoryzacy­jna BelGee uruchomiła swoją pierwszą fabrykę samochodów osobowych na Białorusi. Docelowo ma produkować 60 tys. pojazdów rocznie.

Na pokład samolotu kuwejckich linii lotniczych odlatujące­go z Frankfurtu nad Menem nie wpuszczono pasażera tylko dlatego, że był obywatelem Izraela. Niemiecki sąd orzekł, że to w porządku.

Pożar luksusoweg­o hotelu Leograd w kurorcie Batumi nad Morzem Czarnym pochłonął co najmniej 12 ofiar śmiertelny­ch. Udało się ewakuować pozostałyc­h gości, w tym 20 uczestnicz­ek konkursu Miss Gruzji 2017.

Charles Manson, przywódca zbrodnicze­j sekty, której członkowie zamordowal­i z zimną krwią w 1971 siedem osób, w tym żonę Romana Polańskieg­o, będącą w zaawansowa­nej ciąży aktorkę Sharon Tate, i łodzianina Wojciecha Frykowskie­go, zmarł w więziennym szpitalu w Kalifornii w wieku 83 lat.

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland