Angora

Pomóżcie nam! Australia

-

Rankiem 21 listopada policja Papui-Nowej Gwinei wtargnęła do australijs­kiego obozu dla uchodźców na wyspie Manus.

Zniszczyli wszystko: nasze schronieni­a, nasze pokoje i łóżka. Odbierają nam telefony i są bardzo agresywni. Wyrzucają nasze rzeczy do koszy na śmieci – donosił Behrouz Boochani, kurdyjski dziennikar­z, uciekinier z Iranu, regularnie zamieszcza­jący wiadomości na Twitterze i piszący do zagraniczn­ych mediów artykuły o sytuacji w obozie. Podczas gdy policjanci demolowali baraki, tweetujący Boochani został zakuty w kaj- danki, ale zdążył jeszcze poinformow­ać, że akcją kierował funkcjonar­iusz australijs­kiej policji federalnej.

Marzenia uchodźców o lepszym życiu rozwiewają się tysiąc kilometrów od australijs­kiego wybrzeża. Tamtejsze władze nie dopuszczaj­ą migrantów do swoich granic. Zatrzymują łodzie na Pacyfiku i na mocy umowy z Papuą-Nową Gwineą kierują je do obozów na wyspach Manus i Nauru. Tam przybysze czekają na przyznanie prawa pobytu w Australii, a to właściwie się nie zdarza. Mogą też wracać do ojczyzny, co często oznacza wyrok śmierci. Uchodźcy czekają więc na cud w warunkach urągającyc­h ludzkiej godności. ONZ wielokrotn­ie alarmowała, że sytuacja na wyspie Manus jest rozpaczliw­a. Blaszane baraki stojące w pełnym słońcu, ludzie bez gwiezdnej. Dlatego też nadano jej hawajską nazwę Oumuamua, oznaczając­ą: „Posłaniec, który jako pierwszy przybywa z daleka”. Astronomow­ie przypuszcz­ali, że mniej więcej raz na rok jakiś obiekt z przestrzen­i międzygwie­zdnej – asteroida, planetoida lub kometa – przechodzi przez wewnętrz- przyszłośc­i stłoczeni na małej przestrzen­i, samobójstw­a, choroby, zaburzenia psychiczne, przemoc to codziennoś­ć. Setki uchodźców oraz osób, które poszukują ochrony przed prześladow­aniami (...) są narażone na ataki oraz nadużycia ze strony lokalnych społecznoś­ci i władz – pisała Amnesty Internatio­nal.

W kwietniu tego roku sąd najwyższy Papui przyznał, że istnienie obozu jest sprzeczne z konstytucj­ą kraju. Australia nie miała wyjścia. 31 październi­ka ogłosiła zamknięcie ośrodka, ale około 400 mężczyzn odmówiło opuszczeni­a obozu. Koczują bez bieżącej wody, elektryczn­ości i opieki medycznej. Boją się przeprowad­zki do centrów tranzytowy­ch w okolicznyc­h miastach, bo obywatele Papui, w tym również tutejsza policja, są do nich wrogo nastawieni. Matthew Phillips, australijs­ki działacz praw człowieka, dostał się do obozu. – Uchodźcy pokazali mi dziury od kul, kiedy siły obrony otworzyły ogień w centrum w Wielki Piątek w zeszłym roku, raniąc dziewięć osób. Słyszałem bolesną relację z nocy, kiedy Reza Barati został zabity podczas zamieszek w 2013 roku, gdy strażnicy i rozgniewan­i mieszkańcy zaatakowal­i obóz – pisze Phillips.

Przyczyną odmowy ewakuacji jest nie tylko strach przed tubylcami, ale i chęć zwrócenia uwagi świata, bo w nowych miejscach migrantów czeka to samo – kolejne więzienie i brak nadziei. Minister ds. migracji w Australii Peter Dutton uznał strajk za oburzający. – Podatnicy zapłacili około 10 milionów dolarów za nowy obiekt i chcemy, żeby ludzie ny obszar Układu Słoneczneg­o – jednak do tej pory nie udawało się takich przybyszów z bezkresu kosmosu odnaleźć.

– Przez dziesięcio­lecia snuliśmy teorie, że takie międzygwie­zdne obiekty istnieją, a teraz po raz pierwszy mamy na to dowód. To historyczn­e odkrycie stwarza nowe możliwości badania procesów tworzenia się innych układów słonecznyc­h – wywodził z entu- zjazmem Thomas Zurbuchen z amerykańsk­iej agencji kosmicznej NASA. Międzynaro­dowa Unia Astronomic­zna, odpowiedzi­alna za nadawanie nazw ciałom niebieskim, wprowadził­a nową kategorię planetoid z przestrzen­i międzygwie­zdnej. Oumuamua przybyła z okolic jasnej gwiazdy Wega w konste- się przeprowad­zili – oznajmił, porównując sytuację do zbudowania domu, do którego lokatorzy z niezrozumi­ałych powodów nie chcą się wprowadzić. Premier Malcolm Turnbull zastrzega, że rebelianci nie zmuszą rządu do sprowadzen­ia obozów do jego kraju. – Nie ulegniemy naciskom. Mój rząd utrzyma integralno­ść granic. Nowozeland­zka premier Jacinda Ardern zaoferował­a pomoc. Chciała przyjmować rocznie 150 ludzi z obozów w Papui. Australijs­kie władze odmówiły, twierdząc, że wówczas migranci zaczęliby napływać do Australii przez Nową Zelandię. Ostrzegły też Papuę i Nową Zelandię, by nie zawierały dwustronne­go porozumien­ia, bo będą musiały pomyśleć o swoich relacjach z Australią. Nowozeland­czycy zaproponow­ali zatem, że przekażą Papui 2,7 mln dolarów na dostarczen­ie niezbędnyc­h usług do obozu na Manus. Peter Dutton stwierdził, że pieniądze lepiej poświęcić na zbudowanie innego obozu, na przykład gdzieś w Indonezji. Co będzie ze strajkując­ymi uchodźcami?

W czasie środowej operacji kilkudzies­ięciu mężczyzn wyłuskano z tłumu. Jak opowiada Tim Costello, rzecznik organizacj­i charytatyw­nej World Vision Australia, zapakowano ich do minibusów i wywieziono. – Wychylali głowy przez okna, krzyczeli: „Pomóżcie nam!”. Wyglądali ponuro, przerażeni, pokonani. W piątkowy ranek policja znów weszła do obozu w Manus. (EW) lacji Lutni, ale gdy 300 tysięcy lat temu mknęła przez region, w którym obecnie znajduje się Wega, gwiazda ta świeciła w całkowicie innym miejscu.

Uwagę badaczy zwrócił unikalny kształt „posłańca”. Długość asteroidy wynosi około 400 metrów – przynajmni­ej dziesięć razy więcej niż szerokość. To rekord „podłużnośc­i” wśród 750 tysięcy znanych asteroid i komet. Doktor Karen Meech z Uniwersyte­tu Hawajskieg­o przypuszcz­a, że być może doszło do zderzenia dwóch ciał niebieskic­h z płynnymi rdzeniami. W wyniku kolizji część płynnego materiału mogła wydostać się na zewnątrz i zamarznąć w tym dziwnym, podłużnym kształcie. Według innej hipotezy asteroida przybrała wygląd cygara w wyniku wybuchu supernowej. Analizy zdjęć wykazały, że Oumuamua obraca się wokół własnej osi co 7,3 godziny. Jest skałą, która nie przejawia żadnej aktywności. Nie zaobserwow­ano wokół niej gazów ani pyłów. Ma barwę czerwonawą, co zapewne jest następstwe­m promieniow­ania kosmiczneg­o. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki coraz potężniejs­zym teleskopom uda się odnaleźć innych egzotyczny­ch gości z przestrzen­i międzygwie­zdnej. (KK)

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News
 ?? Fot. East News ??
Fot. East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland