Turnau zbiera na wino mroźną nocą

(Polska The Times) Artysta ma plantację na południe od Szczecina.

Angora - - Kto Czyta, Nie Błądzi - Nr 14 (16 – 18 II). Cena 3,80 zł ANDRZEJ SZKOCKI

Wszystko zaczęło się w 2009 roku, kiedy po powrocie z urlopu w Hiszpanii zasadzenie krzewów winorośli zaproponował rodzinie Turnau Tomasz Kasicki, ich współpracownik i serdeczny kolega. Opowiadał, że w Hiszpanii widział, jak wśród wielkich plantacji krzewów winogron rośnie pszenica. Zaproponował, by w Baniewicach wśród ogromnych pól pszenicy posadzić poletka winogron.

Nikt nie spodziewał się, że ten pomysł doczeka się realizacji. Ale na wiosnę 2010 rosło już 500 sadzonek,

Rodzina znanego wokalisty, kompozytora i poety nawiązała współpracę z instytutami winiarskimi we Freiburgu i Geisenheim. Wybrano szczepy, które dawały nadzieję, że poradzą sobie w klimacie północnej Polski. To była odmiana solaris i johanniter – z białych, czy rondo, regent i cabernet cortis – z czerwonych.

Ale przyszła ostra zima 2010/2011 roku i już myśleli, że ich przygoda z winiarstwem się właśnie skończyła. Na szczęście wszystkie sadzonki doskonale zniosły niską temperaturę.

– Dosadziliśmy więc kolejne pięć hektarów – mówi Zbyszek Turnau, jeden z właścicieli winnicy. – W kolejnych latach zwiększaliśmy jeszcze nasadzenia. W 2013 mieliśmy już 20 ha i tym samym staliśmy się największą winnicą w Polsce.

W 2017 przybyło kolejne 8 ha. Ale to wymagało coraz skrupulatniejszego planowania. Ilość winogron musi odpowiadać możliwościom przerobowym firmy.

– W tym momencie zadaliśmy sobie pytanie, co chcemy robić – opowiada Zbigniew Turnau. – Czy tylko produkować na rynek lokalny, jak większość winnic w Polsce, czy może pokusić się, aby zaistnieć w całym kraju, ale tylko w sklepach specjalistycznych, hotelach i restauracjach.

Ze wstępnych obliczeń wynikało, że produkując 100 – 150 tysięcy butelek rocznie, to zadanie uda się zrealizować. Ale to też był moment, że trzeba było postanowić, jakim przedsięwzięciem będzie winnica. Turnauowie założyli spółkę komandytową. Są w niej Zbigniew, Jacek i Grzegorz Turnauowie oraz pomysłodawca Tomasz Kasicki. Uzyskali wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego – 1,4 mln zł dotacji.

Dziś Winnica Turnau z Baniewic znana jest w całej Polsce. Produkuje wina białe, różowe i czerwone. Od wytraw- nych po słodkie. Najbardziej znane to Solaris, Szlachetny Zbiór, Riesling czy Wino Świętomarcińskie Białe. Jest też Wino Lodowe, które zdobyło liczne wyróżnienia i nagrody w krajowych i światowych konkursach.

Właśnie w tym roku winogrona potrzebne do jego produkcji zbierano po raz drugi.

– Postanowiliśmy, że w tym roku zostawimy na zimę trzy razy więcej winogron szczepu johanniter, z którego robimy to wychwalane Wino Lodowe – opowiada Jacek Turnau.

Przyznaje, że było to spore ryzyko, bo jeśli nie przyjdzie (!) mróz (najlepiej do połowy lutego), to zostawione na krzakach winogrona zwyczajnie się zmarnują.

– Aw naszym regionie z zimą bywa różnie, nie zawsze jest mroźnie – wzdycha Jacek Turnau. – Przyznam, że na ten mróz czekaliśmy cały listopad. Później grudzień. Nawet w najmroźniejszym zwykle styczniu też nie było mrozów. Codziennie sprawdzaliśmy pogodę, cały czas bojąc się, czy się uda.

Ale się udało. 7 lutego Frank Faust, enolog (czyli specjalista od win i winogron, którego rodzina w Rheingau prowadzi winnicę od ponad 100 lat), uznał, że owoce są na tyle dobrze zmrożone, że można je zbierać. Kilkunastu pracowników winnicy, bardzo ciepło ubranych, z sekatorami oraz wiadrami, o godzinie czwartej rano, przy 10-stopniowym mrozie, w ciemnościach, rozpoczęło winobranie. Jedyne światło dawały im czołówki i reflektory traktora, który zwoził z pola do wyci- skarki pełne skrzynie zmarzniętych owoców.

Zimowe winobranie w tym roku trwało trzy dni, a właściwie trzy noce. W dzień z owoców wyciskano moszcz, czyli sok z winogron.

– Ale ważne było też to, aby w ciągu dnia była także minusowa temperatura – mówi Jacek Turnau. – Chodziło o to, aby nie rozmroziły się znajdujące się w prasie winogrona. Co prawda z zamarzniętych owoców wyciska się dużo mniej moszczu niż podczas jesiennych zbiorów, ale jest on o wiele słodszy.

Najzimniej było w drugim i trzecim dniu zbiorów, kiedy o drugiej i trzeciej w nocy temperatura spadła do minus 12,5 stopnia Celsjusza.

– Sprostaliśmy wyzwaniu. Zebraliśmy owoców tyle, ile zaplanowaliśmy – wspominają dziś Turnauowie. – Gorzej było z wyciskarką. Siarczysty mróz tak zmroził winogrona, że prasa wyciskała je przez 23 godziny!

Najważniejszy jest jednak efekt. Udało się wycisnąć prawie 1050 litrów moszczu z pięciu ton zebranych winogron.

Fot. Andrzej Szkocki/Polskapresse

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.