„Wybierzcie godniejszego patrona”

Angora - - Eks- Cytacje -

Jesteśmy obecnie w oku cyklonu, którym stała się nowelizacja ustawy IPN, przewidująca restrykcje wobec tych, którzy szerzyliby nieprawdę o Holocauście i o tym, kto ponosi odpowiedzialność za wojenną tragedię narodu żydowskiego.

Aby stanąć w obronie dobrego imienia Polski, do pana Premiera pofatygowali się ci, którym ocaleni z wojennego pogromu członkowie Narodu Wybranego zawdzięczają najwięcej – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata – by na ręce szefa naszego rządu złożyć petycję, w której nawołują o wzajemną życzliwość obu naszych narodów (Polski i Izraela).

Wspaniała inicjatywa pięknych ludzi, z których każdy mógłby służyć za wzór wielkiego serca, ludzi gotowych ponieść najwyższą cenę (śmierć za pomoc Żydom w okupowanej Polsce) w imię miłości do drugiego człowieka.

Pewnie podobnie myśleli uczniowie jednej ze szkół na południu naszego kraju, gdy ktoś rzucił pomysł, aby wybrali godnego patrona swojej placówki. Spośród kilku kandydatów przytłaczającą większością opowiedzieli się za Ireną Sendlerową, legendą wśród nagrodzonych drzewkiem wdzięczności w ogrodzie Yad Vashem.

No i wtedy zdarzyło się coś, czego chyba się nikt nie spodziewał.

Miejscowy duszpasterz wystosował do władz oświatowych list, który zamieścił także w mediach społecznościowych.

Ksiądz Marian Piwko zaapelował w nim do mieszkańców wsi, by ci wybrali ponownie, ale tym razem „godnego patrona, który dla młodego pokolenia byłby moralnym i patriotycznym przykładem”.

Według zakonnika Irena Sendlerowa, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, która podczas wojny uratowała nawet 2,5 tysiąca żydowskich dzieci, nie będzie odpowiednią patronką?

Ponieważ „przedwojenna feministka obchodziła rocznice rewolucji październikowej, po drugiej wojnie światowej należała do PZPR (...), dwukrotnie zamężna, rozwód (...), jako Żydówka była religijna (...). Dziś zapewne podlegałaby dekomunizacji”!

Irena Sendlerowa jak mało kto zasługuje na to, aby być przykładem dla młodych ludzi, którym co prawda los oszczędził doświadczenia piekła wojny, ale nie zwolnił ich z konieczności dokonywania wyborów pomiędzy dobrem i złem.

Przedwojenna feministka, kobieta szukająca nadziei w ideach głoszonych przez komunistycznych ideologów, zaniedbana w religijnych praktykach Żydówka – wyliczył argumenty przeciw jej kandydaturze skwapliwie zakonny „prokurator”.

W tym wszystkim zapomniał jednak zauważyć, jak była bardzo bliska Chrystusowi, choć zewnętrznie tak pozornie daleka od Niego.

Sendlerowa zachowała godność bycia człowiekiem w czasie, gdy miało to niską cenę, zagrożoną jednocześnie najwyższą karą.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.