Katecheta będzie wychowawcą klasy

Blogi i blagi.pl

Angora - - Gadu, Gadu, Gadu... - Zebrał: (WA) WOJCIECH NOMEJKO

Zgodnie z nowym rozporządzeniem minister edukacji Anny Zalewskiej katecheci będą mogli być wychowawcami klas w publicznych szkołach – podał portal TVN24.pl. „Zachodnie państwa Unii Europejskiej oddzielają religię od spraw publicznych, nawet w społeczeństwach do niedawna głęboko wierzących. Polska robi odwrotnie. Będą konsekwencje” – pisała „Gazeta Wyborcza”. – MEN chce wyrównać prawa katechetów wobec innych nauczycieli – wyjaśniała Katolickiej Agencji Informacyjnej dr Aneta Rayzacher-Majewska z Katedry Katechetyki Fundamentalnej i Historii Katechezy UKSW. – Do tej pory istniała dyskryminacja, gdyż katecheta nie mógł podejmować obowiązków wychowawczych. Oczywiście nie jest też tak, że wszyscy katecheci marzą o tym, by zostać wychowawcą. Nie jest tak, że teraz wszyscy katecheci staną się wychowawcami.

– Czy katecheta jest urzędnikiem państwowym? Samorządowym? Na pewno nie, bo takiego powołuje i odwołuje przełożony, czyli dyrektor szkoły. A tego pracownika powołuje biskup. Ale tutaj chodzi zupełnie o coś innego. Państwo finansuje bezwzględnie podporządkowaną biskupowi grupę społeczną, tworząc w niej ni mniej, ni więcej, tylko osobiste zastępy szturmowe Kościoła. Nie wykonasz rozkazu, tracisz pracę. Jest to działanie ze szkodą dla interesu państwa, ale także rodziców i dzieci. Katecheta nie będzie realizował wytycznych wychowawczych państwa, lecz będzie wykonywał polecenia biskupa. Te, jak wiemy, nie muszą być zgodne z polityką państwa... – pisze Marek Ludwisiak (NaTemat.pl).

– Religii należy nauczać poza szkołą – uważa Gość (http://kosciol.wiara.pl).

– Atak na umożliwienie katechetom bycie wychowawcami klas to atak na ludzi wierzących. Antyklerykałowie przekonują, że człowiek jasno deklarujący swoją wiarę nie może wychowywać. Trudno tego nie uznać za dyskryminację ze względu na wyznanie. Zakazaną przez konstytucję – pisze Tomasz Terlikowski (Fb. com/tomasz.terlikowski).

– A co by powiedział p. Terlikowski, jeśli wychowawcą jego dziecka byłby muzułmański odpowiednik „katechety”, prowadzący w szkole lekcje religii muzułmańskiej? Wyobrażacie sobie reakcję tego Pana? – pyta Paweł Głogowski (NaTemat.pl).

– „W szkołach z piętnem wyznaniowym przestaniemy uczyć dzieci szacunku, ciekawości i otwartości na innych” – pisze w „Wysokich Obcasach” Zuzanna Ziomecka. – Dobra zmiana działa pełną parą! Ze szkolnych ławek wyjdą młodzi, rozmodleni ksenofobi – komentuje JoannaSzzz (Gazeta.pl).

– Wychowawcą w szkole może i powinien być pedagog w pełnym tego słowa znaczeniu, a nie człowiek przyuczony do przekazywania dzieciom religijnych wiadomości, bo to trudno rzetelną wiedzą nazwać – twierdzi Rom Wielkopolski (NaTemat.pl).

– Wtórne średniowiecze nadchodzi! Może jeszcze świadectwa moralności i jezuici? Niedouczeni, bierni i wierni – tacy mają być Polacy w wizji miniputinka – komentuje Katrow (Wyborcza.pl).

– Co będzie z dziećmi nieochrzczonymi? Tymi, które nie przyjmują komunii? Będą siedziały w oślej ławce na godzinie wychowawczej? Klęczały w kącie na grochu? Aż się nawrócą? Będą gorzej oceniane? Dokąd my zmierzamy? – pyta Andrzej (Onet.pl).

– Nauczania, szanowania, respektu dla religii dziecko powinno nabywać w domu rodzinnym. Od rodziców, dziadków, rodziny – uważa Jurek1989 (wPolityce.pl). – Jakim wychowawcą może być katecheta? Nie mają zielonego pojęcia, jakie wartości należy przekazać dzieciom i młodzieży. Te z książek? Wychowawca przynajmniej niech będzie rodzicem. rego terenie opozycyjna PO ma poparcie wyborców.

„To wszystko pachnie polityką. I trzeba to widzieć w kontekście niechęci obecnego rządu do regionu, który jest niepokorny, który nie dał się nabrać na oszustwa wyborcze typu «Polska w ruinie». To są rządy, które traktują Pomorze jako podbity, ale niezdobyty teren – założono garnizon w postaci Urzędu Wojewódzkiego, skąd słyszymy na przykład, że Kaszubi to jest zamach na jednolitość państwa polskiego. Fuzja obu spółek może oznaczać de facto eliminację Grupy Lotos. Lotos to także mecenas kultury czy sportu w regionie, a więc zasadna jest obrona Lotosu przez społeczność jako perły Pomorza. Argumenty ekonomiczne są wyjątkowo niewiarygodne w przypadku rządu, który jest dumny z tego, że prawom ekonomii i rynku się nie kłania, że traktuje spółki Skarbu Państwa jako instrumenty polityczne i obsadza je ludźmi, którzy wykonują zlecenia polityczne. Nie ma tam już menedżerów z prawdziwego zdarzenia” Myślicie, że jak katecheza jest w szkole i jak katecheta będzie wychowawcą klasy, to uczniowie będą szanować wiarę i ludzi, którzy ją przekazują? Wystarczy popytać katechetów i katechetki, jak dzieci i młodzież podchodzą do tego przedmiotu. Zainstalujcie w losowo wybranej klasie kamery i proszę to pokazać w TV. Może wreszcie komuś się oczy otworzą w ministerstwie. Jeśli chcecie to wprowadzić, to najpierw zapytajcie rodziców!

– A co wtedy, kiedy dziecko chodzące do jeszcze świeckiej szkoły (za kilka lat to się zmieni i wszystkie będą katolickie) jest innego wyznania? Żydem na przykład. Dziś szkoła jest świecka i otwarta na dzieci innych wyznań. Niebawem to się może zmienić. Mój syn jest Żydem. Nie chcę, aby wychowywał go ktoś, kto z pewnością będzie wciskał mu prawdy Kościoła katolickiego!!! – grzmi Maria Magdalena (Wp.pl).

– Po co Kościół wprowadził religię do szkół? Przede wszystkim dla pieniędzy, ponieważ księża katecheci są opłacani z budżetu, a budynki kościelne, w których dawniej były lekcje religii, są wykorzystywane komercyjnie, np. jako mieszkania czynszowe czy siedziby firm – wyjaśnia Jakub Kowalski (Oko.press).

– Tylko patrzeć, jak religia będzie przedmiotem maturalnym. A biskup – ponad kuratorium oświaty. Młody Polak ma być wierzący i przytakujący? – pyta Xiądz (Onet.pl). Ostatni obowiązkowy pobór odbył się niemal 10 lat temu.

„Wszystkie państwa świadome zagrożenia – nawet pacyfistyczna Szwecja – przywracają bądź wprowadzają zasadniczą służbę wojskową. My też to robimy małymi krokami. Może tak trzeba ze względu na to, że «zielona wyspa» Donalda Tuska składała się między innymi z rozbudzenia wśród młodzieży strachu i niechęci do służby wojskowej, bazującej jeszcze na powszechnej niechęci z czasów komunistycznych. Budujemy nie tylko Wojska Obrony Terytorialnej, Legię Akademicką, ale również chcemy powrotu wychowania wojskowego do szkół, by młodzi ludzie na powrót zapoznali się z wojskiem jako prawdziwą, wielką wartością” – powiedział Macierewicz podczas otwartego spotkania z mieszkańcami Torunia w Centrum Dialogu. Były szef MON chce, by w ciągu 12 miesięcy powrócono do obowiązkowego poboru. Jeśli mnie pamięć nie myli, to 11 lat temu podczas konferencji prasowej w Dowództwie Wojsk Lądowych na warszawskiej Cytadeli ówczesny minister obrony narodowej śp. Aleksander Szczygło zapowiedział likwidację powszechnego poboru do wojska, w życie wprowadziła to koalicja PO – PSL, a swoim podpisem odpowiednią ustawę zaakceptował śp. Lech Kaczyński, ówczesny Prezydent RP.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.