Mikrofon ANGORY

Angora - - Gadu, Gadu, Gadu... -

Hieny cmentarne

Sojusz Lewicy Demokratycznej w stanowczy sposób zaprotestował przeciwko propozycji degradacji generała Wojciecha Jaruzelskiego. Lider Sojuszu Włodzimierz Czarzasty podczas konferencji prasowej w Kielcach powiedział, że PiS miał dwa lata na to, aby skazać żyjącego generała Wojciecha Jaruzelskiego i nie zrobił tego, bo się bał.

„W tej chwili decyzje podejmowane wobec generała, kiedy on nie żyje, są decyzjami hien cmentarnych, które chcą zmusić rodziny ludzi nieżyjących do zamazywania ich funkcji i historii na ich nagrobkach. To jest prymitywne świństwo. To jest wzięte z tchórzostwa oczernianie ludzi, którzy już nie żyją” – powiedział Czarzasty, który jednocześnie przyznał, że postać pierwszego Prezydenta RP po 1989 roku jest kontrowersyjna i ma w swoim życiorysie zarówno dobre, jak i złe strony. Podkreślił, że należy docenić Wojciecha Jaruzelskiego za cały okres transformacji, bo doprowadzenie do Okrągłego Stołu i zmiana ustroju w Polsce były naprawdę wzorcowe na tle państw postsocjalistycznych i postkomunistycznych Środkowo-Wschodniej.

– Pamiętajmy, co stało się w innych krajach, na przykład na Półwyspie Bałkańskim” – powiedział Czarzasty i przypomniał, że generał Jaruzelski został wybrany na urząd prezydenta zgodnie z prawem oraz dzięki decyzjom politycznym, między innymi strony solidarnościowej.

„PiS-owi, który mówi, że parlament był zły, bo był sejmem kontraktowym, przypominamy, że w tym samym parlamencie zasiadał Kaczyński, a na premiera został wybrany Tadeusz Mazowiecki. Dlatego stosujcie równą miarę wobec wszystkich. Nie może być tak, że jedni byli w parlamencie złym, bo państwa polskiego wtedy nie było, a inni w tym samym czasie zasiadali w parlamencie dobrym. To jakieś dziwne myślenie” – dodał Włodzimierz Czarzasty i zapewnił, że jego ugrupowanie będzie broniło Wojciecha Jaruzelskiego, ponieważ historii nie można zakłamywać.

Polityczna fuzja

w Europie

Janusz Lewandowski, europoseł Platformy Obywatelskiej, skrytykował planowaną fuzję Grupy Lotos z PKN Orlen. Jego zdaniem ma to związek z niechęcią obecnego rządu wobec Pomorza, na któ-

– przekonywał Janusz Lewandowski, były unijny komisarz do spraw budżetu.

Nie pozwoli zapomnieć

Były minister obrony narodowej nie pozwoli o sobie zapomnieć. Antoni Macierewicz uważa, że zasadnicza służba wojskowa powinna zostać przywrócona.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.