Śliski biznes

Angora - - Dobre, Bo Polskie -

Gamak, firma z Górnego Śląska, w ciągu zaledwie 7 lat zbudowała ponad 300 sztucznych lodowisk w kilkunastu państwach świata.

Jeszcze ćwierć wieku temu, gdy tylko chwycił mróz, wystarczyło wylać boisko wodą i jeździło się do końca marca. Jednak w ostatnich latach, kiedy temperatury nie są już tak niskie, można ślizgać się właściwie tylko na sztucznych lodowiskach. A chętnych nie brakuje. Podczas niedawnych szkolnych ferii zatłoczone były niemal wszystkie obiekty.

Jedną z trzech największych polskich firm, które specjalizują się w projektowaniu i budowie sztucznych lodowisk, a także torów do jazdy szybkiej na lodzie, jest Gamak – spółka z Jastrzębia-Zdroju.

To bardzo niszowa branża, gdyż w całej Europie jest najwyższej 20 podmiotów gospodarczych zajmujących się taką działalnością. Nie ma wśród nich międzynarodowych gigantów, ponieważ popyt nie jest w stanie zapewnić miliardowych obrotów.

Mimo że Gamak istnieje niespełna siedem lat, już zdołał zbudować ponad 300 lodowisk, a portfel zamówień pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.

– Nasza firma ma czterech udziałowców, trzech Polaków i Czecha z Ostrawy – mówi Wiesław Klimczak, jeden ze wspólników. – Nim zdecydowaliśmy się na wspólny interes, dwóch z nas miało już spore doświadczenie w budowie lodowisk, a ja przez wiele lat pracowałem w Wydziale Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Połączyliśmy siły i na efekty nie trzeba było długo czekać.

Wszystko zaczyna się od projektu, który zależy przede wszystkim od budżetu zamawiającego. Największą grupę klientów stanowią samorządy, dla których najważniejszym, a czasem jedynym kryterium jest cena. Dlatego też w publicznych przetargach bardzo rzadko biorą udział zagraniczne spółki, których koszty są o 30 – 40 proc. wyższe.

Sztuczne lodowisko składa się z band zabezpieczających, systemu rur oraz agregatu mrożącego. W rurach z aluminium lub polietylenu, ułożonych na wypoziomowanym podłożu, i w warstwie izolacji krąży glikol, który schłodzony przez agregat zamraża wodę tafli lodowiska.

Na miejscu w Jastrzębiu wytwarzane są systemy orurowania, a także bandy. Agregaty chłodnicze wyposażone w automatykę sterującą, która pozwala na bezobsługową pracę instalacji, Gamak kupuje u najlepszych europejskich, ale także krajowych producentów. Ich moc dobierana jest w zależności od wielkości oraz klimatycznych warunków lodowiska, dlatego wszystkie są właściwie robione na indywidualne zamówienie.

Najmniej wydajne kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych, najdroższe, przystosowane do obsługi profesjonalnych obiektów – nawet pół miliona.

W hali i pod chmurką

Spółka ma ofertę właściwie na każdą kieszeń. Najmniejsze lodowiska rekreacyjne mogą kosztować zaledwie 100 tys. zł, profesjonalne – o wymiarach 60 na 30 metrów – nawet milion. W podobnej cenie można też zamówić tor do jazdy szybkiej na lodzie.

Jedne są budowane pod chmurką, inne w halach. Ponieważ hale sportowe są przeważnie przystosowane do wielu dyscyplin sportu, Gamak najczęściej robi lodowiska, które można rozkładać, a po zakończeniu sezonu lub zawodów złożyć i schować do magazynu.

–W zeszłym roku budowaliśmy lodowisko wraz z bandą w katowickim Spodku, gdzie nie ma systemu mrożenia. Przygotowywaliśmy je na konkretną imprezę, po której zakończeniu zostało zdemontowane – wyjaśnia Klimczak.

Prace montażowe przy najmniejszych obiektach mogą trwać zaledwie dzień, natomiast przy torach lodowych nawet ponad miesiąc.

– W kraju mamy już setki sztucznych lodowisk, a mogłyby ich być tysiące – ubolewa pan Wiesław. – W 2008 roku ruszył rządowy program budowy orlików. Do 2012 roku, to znaczy do rozpoczęcia mistrzostw Europy w piłce nożnej, chciano zbudować 2 tys. boisk. Ostatecznie powstało 2500. Wszystkie oświetlone, z szatniami. Na tej bazie powstał następnie program budowy „białych orlików”, to znaczy zbudowania na już istniejących boiskach sezonowych przenośnych lodowisk, które Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowywało

Dawnych ślizgów czar

Trudno w to uwierzyć, ale łyżwy mają ponad 5 tysięcy lat. Na obrazach Piotra Bruegla (połowa XVI wieku) możemy zobaczyć, jak chłopcy, jedni na butach, inni na łyżwach, ślizgają się po zamarzniętym jeziorze. Jednak dopiero w XIX wieku łyżwiarstwo przestało być sportem biedoty. W warszawskiej Dolinie Szwajcarskiej od 1887 roku zimą czynne było lodowisko, a w pobliskiej muszli koncertowej grała orkiestra wojskowa.

Prawdziwa rewolucja technologiczna miała miejsce tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej, gdy w 1912 roku przy Nowym Świecie oddano do użytku kryty, długi na 50 metrów Palais de Glace (Pałac Lodowy) z pierwszym na polskich ziemiach sztucznym lodowiskiem. Specjalna maszyneria wraz z systemem rur schładzała lód do temperatury minus 10 stopni. Pałac sfinansowali przedsiębiorcy z Berlina (kosztował milion marek, podczas gdy pensja robotnika wynosiła 800). Jednak mimo wysokich cen biletów interes splajtował.

Równie nowoczesny (ale niezadaszony) był katowicki Torkat, otwarty pod koniec 1930 roku. Widownia mogła pomieścić prawie 10 tys. ludzi. Przed wojną występowali tu najlepsi łyżwiarze figurowi świata, a może nawet w historii tej dyscypliny sportu: Sonja Henie, trzykrotna mistrzyni olimpijska, dziesięciokrotna mistrzyni świata i Karl Schäfer, dwukrotny złoty medalista olimpijski, siedmiokrotny mistrz świata.

W PRL-u Torkat przeżył dwa wielkie pożary. W 1994 został rozebrany – dziś w tym miejscu znajduje się parking.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.