Strzelał do bandytów, może mieć problemy

Angora - - A To Polska Właśnie - BEATA SMAKA

Do bandyty dołączył wtedy kolejny napastnik, który wysiadł z volkswagena passata. Zrobiło się naprawdę groźnie. W trakcie szamotaniny mogło dojść do tragedii. – Oni też chcieli dorwać broń, ale ja byłem szybszy. Napastnicy szybko wsiedli do samochodu i zaczęli uciekać. Wtedy oddałem jeden strzał. Kula zbiła tylną szybę w samochodzie. Potem strzeliłem jeszcze trzy razy. Celowałem w samochód, opony, ale nie wiem, czy trafiłem – przyznaje właściciel kantoru.

Chwilę po zdarzeniu policjanci rozpoczęli obławę. Zablokowali drogi dojazdowe do Pisza i sprawdzali wszystkie pojazdy. Dzięki anonimowemu świadkowi udało się odnaleźć samochód sprawców. Skradziony, jak się potem okazało, volkswagen stał przy ul. Matejki w Piszu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że znaleziono również pusty plecak pana Mieczysława. Sprawcy napadu mieli go podrzucić na jedną z prywatnych posesji przy ul. Olsztyńskiej.

Wciąż nie wiadomo, czy któryś z napastników został ranny podczas zdarzenia. Jak poinformowała kom. Anna Szypczyńska, rzecznik prasowy KPP w Piszu, w zabezpieczonym samochodzie nie było śladów krwi.

Jak się okazuje, to nie koniec problemów przedsiębiorcy. – Właściciel kantoru miał pozwolenie na broń, ale to, czy użył jej zgodnie z prawem, jest przedmiotem odrębnego postępowania – mówi kom. Szypczyńska. A szef piskiej prokuratury komentuje: – Jeżeli ktoś decyduje się na użycie broni w przestrzeni publicznej, śledczy zawsze muszą sprawdzić, czy było to zasadne. Prawdopodobnie w tym przypadku będą musieli ustalić, czy napadnięty mężczyzna swoim zachowaniem nie naraził postronnych osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – mówi. – Przepisy mówią, że nie popełnia przestępstwa ten, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni i bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem. W przypadku przekroczenia granic obrony koniecznej sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary lub odstąpić od jej wymierzenia. W ogóle nie podlega karze ten, kto przekroczył granice obrony koniecznej, działając pod wpływem strachu lub silnego wzburzenia, które usprawiedliwiają okoliczności zamachu.

Czy napadnięty właściciel kantoru poniesie konsekwencje za to, że zdecydował się strzelać do uciekających bandytów? Czas pokaże (...).

Mieczysław Skrzatek nie zdradza wysokości zrabowanej sumy. Wiadomo, że wyznaczył 10 tys. zł nagrody za pomoc w schwytaniu bandytów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.