Rozrywki zamiast drogiej operacji

Podczas internetowej aukcji charytatywnej udało mu się wyłudzić prawie pół miliona złotych. Zbierał pieniądze na leczenie chłopca, któremu rzekomo groziła ślepota. Ofiarą oszusta padli między innymi Anna i Robert Lewandowscy

Angora - - Zsyp | Z Wokandy - Aukcja nazywała się „Boję się ciemności”. Organizator napisał w formularzu zgłoszeniowym tak: „Rodzice 2,5-letniego Antka mierzą się z bardzo trudną sytuacją polegającą na tym, że u ich syna zdiagnozowano jakiś czas temu groźny nowotwór oczu, który w nied

Górno- i dolnośląscy policjanci rozpracowali gang handlarzy bronią. Wśród nich był facet, który wytwarzał swoje autorskie wersje kałaszy. Łącznie w ręce CBŚ wpadło m.in. 25 osób, 130 sztuk broni, 23 tysiące pocisków i... dwie bomby lotnicze. Na podst. „Gazety Wrocławskiej”

Krucha psychika

To, że dwoje dwunastolatków z Konstantynowa Łódzkiego jeździło po zamarzniętym stawie na hulajnogach, można jeszcze tłumaczyć młodym wiekiem i brakiem wyobraźni. Gdy jednak 64-latek wsiada na quada i wjeżdża na taflę jeziora Kisajno, ciągnąc za sobą na sankach 69-letniego kolegę, można mówić jedynie o braku wszystkich pięciu klepek. Niestety, dla „saneczkarza” kulig skończył się tragicznie.

Na podst. inform. prasowych

Parkowanie wertykalne

Całkiem nowy, niezwykle efektowny manewr przy parkowaniu zaprezentowała pijana 43-latka z Warszawy. Zatrzymała bowiem i zostawiła swój samochód na dwóch bocznych kołach, oparty od strony pasażera o bok auta sąsiada. Żeby to osiągnąć, wcześniej staranowała i uszkodziła inne pojazdy stojące wzdłuż ulicy. Parkowanie w ten sposób – zdaje się – jest trudne i ryzykowne, ale za to jakże ekonomiczne w zatłoczonym mieście!

Na podst. „Wprost”

Papiery niewartościowe

Dwaj sybaryci z Rzeszowa poszli do restauracji. Najedli się i napili do woli, po czym chcieli zapłacić zabawkowymi pieniędzmi. Na banknotach jak byk stało „falsyfikat”, toteż uczta skończyła się interwencją policji i awanturą. W efekcie może stać się dla żartownisiów ostatnią wieczerzą w knajpie na jakieś osiem lat. Z kolei 39-letni skierniewiczanin podkładał falsyfikaty babci, którą z miłością i pieczołowitością ustawicznie okradał. Sprawa się rypła, gdy babcia poszła do sklepu.

Na podst. inform. prasowych

Strzał w dziesionę

Złodziej z Głogowa próbował szczęścia, chodząc po bloku i chwytając za klamki w poszukiwaniu otwartych drzwi mieszkania do obrobienia. Traf chciał, że trafił na dom... policjanta. A że aspirant w dodatku jest maratończykiem i ma na nazwisko Biegajło, rabuś nie miał prawa mu zbiec.

Na podst. www.tvn24.pl

Cudowne ozdrowienie

Wprawdzie nie jest to temat kryminalny, niemniej powinien nim być. Pewien łodzianin w 2014 r. stracił palce podczas pracy (przy własnym domu). Urzędasy fachowo wykryły, zdiagnozowały i orzekły umiarkowaną niepełnosprawność. A trzy lata później orzeczenie cofnięto i facet – zawodowy mechanik – został na lodzie. – Przecież palce mi nie odrosły! – żali się. I odwołuje. Tyle że nie ma za co żyć, a urzędowo-sądowy ping-pong trwa do dziś.

Na podst. „Expressu Ilustrowanego”

Koszt operacji był niebagatelny: półtora miliona złotych. Zapewniał, że rodzice chorego Antosia wzięli kredyt pod zastaw domu oraz działki na kwotę 800 tys. złotych, sprzedali samochód i zorganizowali już zbiórkę wśród znajomych i przyjaciół. A teraz organizator aukcji – jako przyjaciel rodziny – postanowił zebrać brakującą kwotę, czyli około pół miliona złotych. Czasu jest mało, tylko kilka miesięcy.

Świat w czarnych kolorach

Na początku ubiegłego roku na portalu Zrzutka.pl pojawił się bardzo wzruszający wpis opatrzony mottem: Jeżeli już tutaj jesteś, proszę, włącz światło. Strasznie boję się ciemności.

I dalej: „Nazywam się Antoś Rudzki. W listopadzie skończyłem dwa latka. Od jakiegoś czasu moi rodzice są bardzo smutni. Niestety, wszystko z mojego powodu. Jakiś czas temu usłyszeli coś złego na mój temat, a dokładniej na temat mojego niechcianego towarzysza, który bardzo często pokazuje mi świat w czarnych kolorach. Pan doktor stwierdził, że nazywa się siatkówczak obuoczny. Straszne dziadostwo, ponieważ nikt w Polsce nie wie, jak można go, delikatnie mówiąc, «wyprosić». Ale jak to mówią «do odważnych świat należy». Na szczęście jeden Pan obiecał mi, że pokaże prawdziwą kolorową tęczę. Niestety, mieszka bardzo daleko – w Stanach Zjednoczonych. Myślę, że moja mała skarbonka na nic się zda, ale może Pana lub Pani jest troszkę większa? Potrzebuję do 26 marca uzbierać 500 000 zł. To naprawdę bardzo dużo. Ale mam wsparcie znanych osób – więc jak może się nie udać? Głęboko wierzę, że jest tutaj wiele cudownych serc. Za wszystkie wpłaty, okazane wsparcie – serdecznie dziękuję!”. Oskarżony: Michał S. (24 l.) O: oszustwo Sąd: Łukasz Franckiewicz – Sąd Okręgowy we Wrocławiu Oskarżenie: Radosław Żarkowski – Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu Obrona: Sebastian Duliniec, Maciej Szczęśniak

– Za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych aukcję wsparli m.in.: były premier Kazimierz Marcinkiewicz, restaurator Wojciech Modest Amaro, dziennikarze Maciej Orłoś i Hanna Lis, zespół Golec uOrkiestra, Teatr Kwadrat, piosenkarka Magda Steczkowska, aktorzy Katarzyna Cichopek, Cezary Żak, Artur Barciś, a także Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan oraz Kasia Tusk i Ewa Wachowicz.

Nic dziwnego, że na apel odpowiedzieli ludzie z całej Polski, którzy chcieli pomóc choremu Antosiowi. A pomagali, jak mogli: ktoś wpłacił siedem złotych, ktoś dziesięć, ktoś inny siedemnaście albo pięćdziesiąt, ale bardzo często wpłacano powyżej stu złotych. Datki wpływały także od firm oraz od celebrytów. Zdecydowanie największa wpłata to 100 tysięcy złotych. Tyle przekazali na leczenie dziecka Anna i Robert Lewandowscy. W sumie udało się zebrać prawie pół miliona złotych. Każdy darczyńca dostawał SMS od ojca Antosia z podziękowaniem oraz informacją, że do spełnienia sukcesu potrzeba jeszcze drobnej dopłaty.

Mało tego, na innym portalu zorganizowana została też druga zbiórka, tym razem pod hasłem: „Pilne – nowe oczy dla Antosia”.

Obrzydliwość i głupota

Prawda o charytatywnej zbiórce okazała się jednak okrutna – ponad 5500 ludzi padło ofiarą internetowego oszusta. An- toś nie był chory na raka i nie było zagrożenia utraty wzroku. Fotografię uśmiechniętego chłopca wyłudzacz znalazł na jednym ze społecznościowych portali. Poczytał też trochę o różnych chorobach, dopasował jedną z nich do dziecka i ogłosił zbiórkę pieniędzy na leczenie.

Informacja, jakoby zbiórka miała być wyłącznie próbą wyłudzenia pieniędzy, po raz pierwszy pojawiła się na Facebooku organizacji „Się Pomaga”. Napisano tam, że zgłoszenie zbiórki zostało przed kilkoma miesiącami odrzucone przez administrację, ale pojawiło się w innych serwisach.

„Nie mieliśmy kontaktu z rodzicami chłopca, co jest obowiązkowe przy weryfikacji zbiórki na siepomaga. Nie widzieliśmy kosztorysu leczenia ani kwalifikacji. Nie znamy fundacji, która miałaby tego chłopca pod swoją opieką. Organizator tej akcji dzwonił do nas kilka miesięcy temu, jednak każdą zbiórkę sprawdzamy i tutaj nie było podstaw, żebyśmy mogli zbierać. Gdy poprosiliśmy o dokumenty, nikt już się więcej nie odezwał”.

Głos zabrali także administratorzy serwisu Zrzutka.pl, w którym zebrano ponad 500 tysięcy złotych.

„Pragniemy poinformować, że prawdopodobnie, podobnie jak wiele osób publicznych, gazet i mediów tak i nasi użytkownicy padli ofiarami przygotowanego z dużą starannością oszustwa” – oświadczyli.

Sprawą zajął się Wydział Cyberprzestrzeni Komendy Wojewódzkiej Poli-

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.