Wyścig przez Bajkał

Angora - - Kogel-mogel Zdjęcie Tygodnia - A czy wiecie, że...

O Zuzi, która nie wierzyła w dobre wróżki Zuzia na tropie dobrych wróżek Zuzia w Krainie Wróżek

To seria dla dziewczynek w wieku od 3 do 6 lat. Bohaterką jest Zuzia, która nie wierzy w dobre wróżki. Dowiaduje się o tym ich królowa. Do domu Zuzi wysyła Łakomczuszkę, Pietruszkę i Wierchuszkę uzbrojone w magiczne różdżki. Gdy mała przestaje być niedowiarkiem, jej życie staje się o wiele trudniejsze. Ciągle zastanawia się, co wróżki powiedzą o jej różnych niegrzecznych wyczynach. Z czasem staje się Lodowa Burza to nazwa trzydniowych zawodów rozgrywanych na zamarzniętym jeziorze Bajkał. jeszcze bardziej ciekawie, bo królowa wróżek zostaje porwana. Uwolnić ją może tylko Zuzia. Przedstawiony jest tu łagodny i magiczny świat. Lektura idealna dla małych dziewczynek. Wiele ciekawych i sympatycznych postaci. Dziecko z każdą stroną jest coraz bardziej zainteresowane tą niezwykłą historią. Autorka z powodzeniem zadbała o to, żeby czytelniczki się nie nudziły.

Każda z książeczek ma 72 strony. Cena każdej z nich – 17,50 zł. Wydawnictwo SKRZAT; www.skrzat.com.pl. Trasa wyścigu ma 205 kilometrów i jest wytyczona między wsiami Sachiurta i Listwianka. W dniach 17 – 19 lutego 2018 r. z dystansem tym zmierzyło się pięćdziesięciu najtwardszych narciarzy, łyżwiarzy i... kolarzy z Łotwy, Rosji, Francji, Belgii i Hiszpanii. Zmagania wygrał śmiałek, który pokonał zamarznięty szlak w niecałe 10,5 godziny. „Lodowa Burza” to część międzynarodowego festiwalu sportów zimowych o nazwie „Zimniada” lub „Winteriada”, rozgrywanego w obrębie i na powierzchni najgłębszego jeziora świata. Bajkał leży na terytorium Rosji, w Republice Buriacji i obwodzie irkuckim. Jest jeziorem tektonicznym. Jego maksymalna głębokość sięga ponad 1640 metrów.

Jedwab to nazwa tkaniny produkowanej z przędzy z włókien uzyskiwanych z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego. Tkaniny jedwabne charakteryzują się połyskiem, są gładkie, śliskie, wiotkie, miękkie, lekkie, cienkie i bardzo przyjemne w dotyku. Niegdyś stosowane jako podłoże malarskie, zwłaszcza w sztuce orientalnej. Chińskie podanie głosi, że jedwab został odkryty w ogrodzie cesarza Huang Di, żyjącego w latach 2698 – 2598 p.n.e. Chińczycy strzegli jego tajemnicy około 2 tysięcy lat. Przez ten czas Chiny miały monopol na produkcję jedwabiu, który eksportowały tzw. jedwabnym szlakiem. Każdego, kto zdradziłby tajemnicę jego wyrobu, czekał wyrok śmierci.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.