Nielegalne radio

Dookoła świata

Angora - - Atak Na Nas Wszystkich - EWA KLOSOVÁ

Trzydzieści procent mieszkańców Gwatemali to analfabeci. Dlatego radio w tym kraju jest ważnym medium. Ale legalnie działają tu jedynie stacje komercyjne, głównie zagraniczne. Na przykład Remigio Angel Gonzales, meksykański biznesmen mieszkający w Stanach Zjednoczonych, jest właścicielem aż 25 rozgłośni. Dla rdzennej ludności, potomków Majów, monopolizacja mediów oznacza dyskryminację, bo kwestie, które ich dotyczą, nigdy nie trafiają na fale eteru. – Wielkie firmy nie wyjaśniają dokładnie, co dzieje się w społecznościach tubylczych, ich informacje są często stronnicze, dyskryminujące i rasistowskie – opowiada 25-letnia reporterka Amanda Chiquito. Po ponad 30 latach gwatemalskiej wojny domowej, zakończonej w 1996 roku, do porozumień pokojowych włączono klauzulę stanowiącą, że rdzennej, niepiśmiennej ludności należy umożliwić prowadzenie społecznych stacji radiowych. Mówi o tym również art.16 Deklaracji Narodów Zjednoczonych, którą Gwatemala podpisała: Ludy tubylcze mają prawo do zakładania własnych mediów we własnym języku. Niestety, prawa do transmisji nie zostały zapisane w krajowych ustawach. Gwatemalscy politycy wolą komercyjnych nadawców, którzy dużo płacą i nie poruszają niewygodnych problemów Indian, a prywatne stacje nie chcą społecznej konkurencji. Licencje są przyznawane tylko podmiotom, które stać na kupienie częstotliwości za około 28 tys. dolarów. Radio Ixchel, podobnie jak dziesiątki innych rozgłośni, działa nielegalnie. Raz już zostało zamknięte, a jego założyciel Anselmo Xunic stanął przed sądem oskarżony o handel narkotykami. Sędzia jednak nie dopatrzył się przestępstwa i zamknął sprawę z braku dowodów. Ixchel znów zaczęło działać. Przez 16 godzin na dobę nadaje z miasta Sumpango oddalonego o niecałe 50 km od stolicy. Słucha go co dzień 5 do 8 tys. osób. Budynek, w którym ma siedzibę, wygląda jak zwyczajny dom. Nie ma na nim szyldu czy tabliczki, za to przy oknie stoi pudełko na datki. Radio jest finansowane przez wdzięcznych słuchaczy. Transmituje lokalne wiadomości, audycje dla dzieci i dorosłych, ma sekcję dla Anonimowych Alkoholików i zatrudnia największą liczbę kobiet reporterów spośród wszystkich gwatemalskich stacji społecznych. Utrzymuje też przy życiu niemal zapomniany język kaqchikel, dziedzictwo Majów, dziś używany tylko przez starszych mieszkańców gwatemalskich wsi. (EW) i ministrem spraw wewnętrznych Robertem Kaliňákiem. Premier przyniósł na konferencję i położył na stół milion euro. Oświadczył, że rząd zamierza przeznaczyć tę kwotę dla osoby, która udzieli informacji pozwalającej ująć mordercę. Zaszokowani dziennikarze zarzucili policji, że nie poczyniła żadnych kroków w kwestii ochrony dziennikarza, który czuł się zagrożony. Minister Kaliňák oświadczył, że niektórym dziennikarzom śledczym już ochronę policyjną zapewnił.

Premier Fico powiedział, że nie poczuwa się do odpowiedzialności i dodał: „Nie można kojarzyć z morderstwem osób bez podania dowodów ich winy”.

Sprawę śmierci dwojga młodych ludzi bada grupa złożona z przedstawicieli policji, prokuratury i służb specjalnych. Jej członkiem jest też redaktor naczelny dziennika internetowego Aktuality.sk Peter Bárdy, dla którego zamordowany dziennikarz pracował.

Trzy dni po odkryciu morderstwa, Aktuality.sk opublikował napisany przez Kuciaka demaskatorski tekst, którego jednak dziennikarz już nie zdążył dokończyć. Informuje w nim, że na terenie wschodniej Słowacji, dzięki wzajemnej koordynacji i współpracy, działają przedstawiciele czterech włoskich mafijnych rodzin z Kalabrii, kolebki ’Ndranghety. Zajmują się tam rolnictwem, bioenergetyką i prawdopodobnie dystrybucją narkotyków. Zarządzają ogromnymi połaciami ziemi, na którą otrzymują wielomilionowe dotacje. Wątpliwa jest jednak legalność tych dopłat. Aktuality.sk udokumentowały kilka przypadków naruszania przepisów. Na przykład gdy firma żądała wypłaty środków za obszar wielokrotnie większy od tego, na którym w rzeczywistości gospodarowała, lub za grunty, których nie miała prawa użytkować. Tekst informuje też o powiązaniu z członkami mafii Márii Troškovej, najbliższej asystentki premiera Roberta Fico, byłej modelki i finalistki konkursu Miss Universe z roku 2007. Ta współpracowała najpierw z Włochem Antoninem Vadalą, powiązanym z mafią kalabryjską. Najpewniej z jego polecenia stała się w 2014 roku asystentką posła partii SMER Viliama Jasaňa, a już w roku 2015 dostała pracę w Urzędzie Rady Ministrów jako najbliższa asystentka Roberta Fico. Z kolei portal Pluska.sk podaje, że atrakcyjną asystentkę łączą z premierem stosunki nie tylko służbowe.

W 2016 roku premier Fico mianował wspomnianego już Viliama Jasaňa dyrektorem biura i sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Państwa. Jasaň otrzymał dostęp do tajnych dokumentów. Podlega bezpośrednio premierowi. Ma jednak biznesowe związki z Vadalą i jego bliskimi, którzy przejęli agencję ochrony Prodest należącą wcześniej do Jasaňa. Slavomír Jasaň, syn sekretarza, ciągle ma z Włochami spółkę joint venture – AVJ Real.

Co się już stało

Niespodziewanie do dymisji podał się słowacki minister kultury Marek Maďarič. Podczas konferencji prasowej powiedział, że nie potrafi zmierzyć się z faktem, iż podczas jego kadencji zamordowano dziennikarza. Według dziennika SME przez lata był sojusznikiem premiera Fico i jego partii SMER, ale już od roku krytykuje kierunek, w którym partia zmierza.

Mária Trošková i Viliam Jasaň poinformowali, że do momentu zakończenia śledztwa opuszczają stanowiska w Urzędzie Rady Ministrów. Swoją decyzję uzasadnili we wspólnym oświadczeniu tak: „Kojarzenie przez niektórych polityków i media naszych nazwisk z tym ohydnym czynem (morderstwem dziennikarza) przekracza dopuszczalne granice. Opuszczamy swoje stanowiska dlatego, że nasze nazwiska są wykorzystywane w walce politycznej przeciwko premierowi Robertowi Fico”.

Czwartego dnia po odkryciu morderstwa policja zatrzymała w Michalovcach na terenie wschodniej Słowacji włoskiego biznesmena Antonina Vadalę i kilku jego krewnych. Policjantom towarzyszył w tej akcji sam szef słowackiej policji Tibor Gašpar. Jego dymisji oraz odwołania ministra spraw wewnętrznych domaga się słowacka opozycja.

Policja tymczasem podjęła równoległe śledztwo w kręgach słowackiego Sądu Najwyższego.

Mogło być pięknie

Zdruzgotana matka zamordowanej Martiny Zlatica Kušnírova powiedziała portalovi Pluska.sk, że jej córka poznała Jána Kuciaka na studiach w Nitře. Znali się pięć lat. Planowali ślub. Miał się odbyć 5 maja w Prešovie. Kupili stary domek i remontowali go z pomocą braci Martiny. Zlatica wiedziała, czym zajmuje się jej przyszły zięć, i obawiała się o los obojga. „Janko mi mówił, że grozi mu najwyżej doniesienie karne, z którym zawsze można sobie poradzić, że mam się nie bać. A Martinka dodawała, że nie powinnam oglądać tylu filmów kryminalnych i że nie żyjemy w Ameryce, gdzie takie rzeczy się dzieją. A spójrzcie, jak to się skończyło...”.

Słowacja protestuje

W piątek 2 marca w miejscowości Gregorovce niedaleko Prešova odbył się pogrzeb Martiny Kušnírovej. Młodą kobietę pochowano w białej sukni ślubnej z welonem. W Bratysławie i dziesiątkach innych miast Słowacji protestowały w tym czasie tłumy ludzi. W samej stolicy około 20 tysięcy osób. Ludzie nieśli transparenty „Atak na dziennikarzy = atak na nas wszystkich”, „Nie chcemy żyć w mafijnym państwie – #ALLFORJAN”. Część demonstrantów kontynuowała protest przed siedzibą rządu słowackiego. Ludzie domagali się dymisji premiera Roberta Fico i całej jego ekipy rządzącej. Pogrzeb Jána Kuciaka odbył się w sobotę 3 marca w Štiavniku w północno-zachodniej części Słowacji. Dziennikarza pochowano w garniturze ślubnym. Słowacy zamierzają kontynuować protesty przeciwko swojemu rządowi.

Fot. Reuters/Forum

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.