Muzyka w delcie Gangesu Indie

Angora - - Poznać I Zrozumieć Świat -

nie uśmiecha. Ciekawe, czy z powodu wagi wydarzenia, czy ze zmartwienia długami, w które zbyt wystawne wesele na pewno wpędziło rodzinę. Biedniejsi Hindusi na wesela zadłużają się czasem na kilkadziesiąt lat. Życie Urvashi pod okiem surowego teścia na pewno nie przypomina bollywoodzkiego filmu, tak jak izba w glinianej chacie ma się nijak do ociekających złotem dekoracji ze zdjęć. I tak ma szczęście, że nie żyje jej teściowa; słyszałam w Indiach wiele historii o tym, jak okrutne potrafią być dla synowych. Zaledwie dwie dekady temu wyszedł na jaw przerażający proceder morderstw upozorowanych na „wypadki kuchenne”, które, niestety, ciągle się zdarzają. Jeśli synowa wniesie za mały posag, teściowa do spółki z mężem mordują nieszczęśnicę, pozorując nieszczęśliwy wypadek. Sposoby są różne: od oblania gorącą oliwą po zagazowanie. Wtedy świeży wdowiec może ponownie zgarnąć posag kolejnej żony. W Indiach większość małżeństw jest aranżowana. Wciągającą lekturą są ogłoszenia matrymonialne. Podzielone na rubryki, bardzo szczegółowo, według wyznania, stopnia zamożności i kasty. Czasem pojawia się dopisek: „Kasta nie stanowi bariery”, ale nie warto dać się zwieść, bo system kastowy trzyma się tu mocno. Luksusowe rubryki wyróżnia nagłówek: „Poszukiwani elitarni narzeczeni”. Tu w ogłoszeniach, obok litanii zalet ciała, ducha i umysłu, podaje się też grubość portfela: „Rodzina posiada majątek wart kilka milionów”. Albo: „Firma rodzinna obraca kilkunastoma milionami”. W każdym przypadku poszukującymi partnera są rodzice, a nie sami zainteresowani.

Aloka stawia przede mną małe pudełko. W środku jest kilkanaście zniszczonych zdjęć. Wyjmuje je niczym cenny skarb. Na dwóch jest w ślubnym stroju, sama, bo druga połowa, na której był zapewne pan młody, jest odcięta. Wiem od Kartika, że Aloka miała wcześniej innego męża, który ją bił, więc przegnał go z domu. Rzadka w Indiach ojcowska reakcja w obronie córki.

Módl się i pracuj

Co rano o świcie słyszę jednostajne szuranie miotły. Anna-Purna zamiata obejście. Potem dokładnie myje wszystkie podłogi. Wewnętrznej radości, która bije od niej, mogłaby pozazdrościć niejedna bizneswoman z miasta. Najbardziej lubię ją obserwować, kiedy ozdabia progi. Zanurza palce w białej wapiennej zawiesinie i maluje kwiaty wkomponowane w misterne wzory. Potem w domowej kapliczce odprawia pudźie (oddanie czci bóstwu). Rozpoczyna ją dźwięk konchy. Anna-Purna dmucha w muszlę lekko, jakby od niechcenia, a niski, wibrujący dźwięk roznosi się echem po całym domu. Potem kobieta okadza wszystkie kąty. Wobec religijnych praktyk żony Kartik zachowuje przyjazny dystans, ale nie uczestniczy w nich. Baulowie nie przywiązują wagi do wyznania. Kiedy zapytałam o wyznanie, Kartik odpowiedział wymijająco. – Jestem baulem, wszyscy ludzie według mnie są dobrzy. W tej maleńkiej wiosce mieszkają razem hinduiści, muzułmanie i nieliczni chrześcijanie. Wieczorem Aloka zabiera

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.