Sportowe Oscary

Angora - - Wielka Gala - Usain Bolt Matt LeBlanc

Legendarny jamajski sprinter ogłosił na Twitterze, że spełnił swoje marzenie i podpisał kontrakt z klubem piłkarskim – donosi „Daily Mail”. Jak się okazuje, lekkoatleta nie zostanie jednak zawodowym piłkarzem, a weźmie udział w wielkim charytatywnym meczu, który odbędzie się 10 czerwca tego roku. Takie spotkania organizuje od lat fundacja charytatywna Robbiego Williamsa. Piosenkarz zaprasza do gry sportowców i artystów z całego świata. Dochód z wydarzenia zostanie przekazany na UNICEF. Areną meczu będzie słynny stadion Old Trafford w Manchesterze.

Nazywają się Laureus World Sports Awards. Nagrody są wyrazem namaszczenia najlepszych sportowców minionego roku. Na gali z udziałem księcia Alberta i jego żony Charlene w Monte Carlo dostali je za rok 2017, czyli nie wliczano najnowszych sukcesów i rekordów, m.in. Roger Federer i Francesco Totti.

Szwajcar Federer, rocznik 1981, to posiadacz rekordowej liczby statuetek Laureus. Zdobył ich do tej pory sześć: pięć w kategorii Najlepszy Sportowiec (w latach 2005, 2006, 2007, 2008 i 2018), a jedną za Powrót Roku (2018). W pierwszej kategorii zostawił w tyle m.in. swojego hiszpańskiego rywala z kortów Rafaela Nadala i portugalską żywą ty Australian Open i ósmy Wimbledon (stając się drugim zawodnikiem w erze open, po Björnie Borgu, który wygrał go bez straty seta). Puchar Wimbledonu – jak ogłosił w mediach społecznościowych – z potrzeby serca nazwał na cześć brytyjskiego tenisisty Gore’a, jego imieniem „Arthur”.

W chwili oceny jego kandydatury do Laureusa miał 19 tytułów wielkoszlemowych (to rekord wśród mężczyzn) i zwycięstwo Sunshine Double (w jednym roku zarówno w Indian Wells, jak i Miami Masters). Z kolei tryumf w Swiss Indoors oznaczał dla niego zdobycie 95. tytułu w karierze. Nie jest tajemnicą, że Federer to najlepiej zarabiający tenisista na świecie. Żonaty ze starszą o cztery lata byłą profesjonalną tenisistką Mirką wiernie służył Romie – co szczególnie docenili jurorzy, sami będący wybitnymi sportowcami – we Włoszech zmieniło się czterech prezydentów, a w Wiecznym Mieście sześciu burmistrzów i trzech papieży. W gronie 62 członków sportowej Laureus Academy są m.in. Edwin Moses, Katarina Witt i Martina Navrátilová.

Kolejną laureatką jest rówieśniczka Federera Serena Williams (Sportsmenka Roku), która zgarnia Laureus Awards prawie tak często jak on. W tym roku do kolekcji dołożyła piątą statuetkę. To kobieta katedra swojej dyscypliny. Udało jej się nawet wygrać Australian Open, będąc w brzemiennym stanie. Pozostali nagrodzeni to m.in.: Mercedes-AMG Petronas F1 Team (Drużyna Roku) dzięki Lewisowi Hamiltonowi i Valtteriemu Bottasowi); hiszpański golfista Sergio Garcia, bezskutecznie buntujący się przeciwko swojej ksywce „Chłopiec” (Objawienie Roku); szwajcarski paraolimpijczyk Marcel Hug (Niepełnosprawny Sportowiec Roku) oraz francuski żeglarz Armel Le Cléac’h (Alternatywny Sportowiec Roku).

Nagrody Laureus przyznawane są od 2000 roku dzięki inicjatywie osób ze spółek Daimler i Richemont, stojących za Laureus Sport for Good Foundation, fundacją powołaną do tego, żeby za pomocą sportu stymulować przemiany społeczne i ciągnąć w górę, w ramach ponad 100 projektów, dzieci z niewydolnych wychowawczo i ekonomicznie środowisk. Patronat nad debiutancką edycją, która wystartowała w Monte Carlo, a potem gościła w różnych miastach świata, np. w Barcelonie, Moskwie, Rio de Janeiro, Berlinie i Szanghaju, objął laureat Pokojowej Nagrody Nobla Nelson Mandela. Pamiętne hasło z jego przemowy w trakcie pierwszej edycji nagród, że „sport ma moc, żeby zmieniać świat”, nie traci na aktualności.

Statuetka przypomina Oscara i jest na niego stylizowana. Zamiast złotego rycerza opartego na mieczu i stojącego na rolce filmu, przedstawia odwróconych do siebie plecami dwóch atletów rozpościerających ramiona na fragmencie koła. Sportowcy posadowieni są na pozłacanej bazie, w której wyryto kontury pięciu kontynentów. Wysoką na 30 centymetrów rzeźbę, w przeważającej mierze wykonaną ze srebra i ważącą 2,5 kg, wykonuje pracownia Cartiera. (ANS)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.