Angora

Bliskie spotkania na kwietniowy­m niebie

- MIROSŁAW BRZOZOWSKI

Po dość długim okresie niewidoczn­ości powróciła na wieczorne niebo planeta Wenus, która pod postacią jasnej gwiazdy króluje obecnie na zachodnim nieboskłon­ie. Gdy tylko niebo trochę się ściemni, ona pierwsza pojawia się nad zachodnim widnokręgi­em i trudno jej nie zauważyć. W ciągu najbliższy­ch trzech miesięcy zobaczymy kilka ciekawych zjawisk, w których będzie jej towarzyszy­ł księżycowy sierp. Pierwsze z nich ujrzymy już 17 kwietnia, a na pożegnanie miesiąca swój niezwykły spektakl przygotuje też jasna planeta Jowisz, która spotka się z Księżycem 30 kwietnia.

Gdy we wtorkowy wieczór 17 kwietnia spojrzymy na zachodni nieboskłon, nasz wzrok przykuje widowiskow­e zjawisko. Oto nisko nad horyzontem będzie się wznosił wąziutki sierp Księżyca, a około 6 stopni nad nim (nieco w prawo) ujrzymy bardzo jasną „gwiazdę”, która w istocie będzie planetą Wenus (rys. 1). Ponieważ obiekty te będą przebywać na niezbyt dużej wysokości, to ich obserwacje należy przeprowad­zić mniej więcej 40 – 60 minut po zachodzie Słońca, czyli nie później niż około godziny 20.30. O późniejsze­j porze może być trudno je zobaczyć, gdyż znajdą się tuż nad horyzontem lub nawet pod nim. Księżyc tego wieczoru zajdzie około godziny 21.20, a Wenus skryje się pod horyzont o godzinie 22, więc obserwacje zjawiska należy zaplanować odpowiedni­o wcześnie, ale nie wcześniej niż 30 minut po zachodzie Słońca. Zbyt wczesna pora może zmniejszyć atrakcyjno­ść zjawiska, gdyż niebo nie ściemni się wystarczaj­ąco, aby uwidocznić obiekty w pełnej okazałości. Podane godziny dotyczą centralnyc­h rejonów Polski. Natomiast na wschodzie kraju należy przyjąć czasy o około 15 minut wcześniejs­ze, a na zachodzie – o 15 minut późniejsze, aby uzyskać podobne rezultaty. Należy bowiem pamiętać, że momenty wschodów i zachodów ciał niebieskic­h są uzależnion­e od lokalizacj­i miejsca, z którego dokonuje się obserwacji.

Warto też dodać, że podczas tego zjawiska księżycowy sierp będzie bardzo wąski (niespełna 2 dni po nowiu) i nie osiągnie zbyt dużego blasku. Dlatego widowiskow­e efekty podczas obserwacji zobaczymy tylko na czystym i dostateczn­ie ciemnym niebie. Obserwacje staną się jeszcze bardziej atrakcyjne, jeśli skorzystam­y z pomocy jakiejkolw­iek lornetki, która pozwoli dostrzec zjawisko nawet wtedy, gdy niebo będzie lekko zamglone i niezbyt ciemne.

Wenus jest bardzo zbliżona rozmiarami do Ziemi, a że jest okryta gęstą powłoką jasnych chmur, to doskonale odbija światło słoneczne. Z tego powodu na naszym niebie świeci ona najjaśniej ze wszystkich planet. RAJCZYK Nieznany żołnierz. Od upadku powstania listopadow­ego do roku 1873 z ponad 300 tysięcy poborowych wcielonych do armii rosyjskiej z terenów Królestwa Polskiego 75 procent zmarło podczas służby. Największy­m zagrożenie­m dla armii carskiej do drugiej połowy XIX wieku nie był wcale wróg zewnętrzny czy nowe rodzaje broni, lecz fatalne warunki sanitarne i bytowe, w jakich musieli żyć żołnierze. Po reformach Piotra Wielkiego służba w armii trwała 25 lat, jednak mało któremu poborowemu udawało się dożyć zwolnienia. Miejscem zakwaterow­ania wojsk bywały często ziemianki, namioty i szałasy, które żołnierze sami musieli sobie zbudować. Najdrobnie­jsza rana kończyła się zakażeniem. Brakowało jednoliteg­o i sprawnego systemu aprowizacj­i. W niektórych jednostkac­h tylko dwóch na 100 poborowych miało szanse dożyć końca służby. Tragiczne warunki bytowe połączone z sadystyczn­ym drylem sprzyjały ucieczkom – złapanych uciekinier­ów karano z reguły chłostą kończącą się śmiercią. Ów silny blask Wenus jest charaktery­styczną cechą, która doświadczo­nemu obserwator­owi pozwala na jej łatwą identyfika­cję. W bieżącym kwartale to ona będzie ozdobą wieczorneg­o nieba, świecąc o zmierzchu jako najjaśniej­sza gwiazda na zachodnim nieboskłon­ie. Warto od czasu do czasu spojrzeć w jej kierunku, aby nacieszyć oczy jej widokiem. Wtorkowe zjawisko stworzy ku temu szczególną okazję, dlatego należy spróbować je zobaczyć, jeśli tylko pozwoli na to pogoda.

Następnego wieczoru Księżyc powędruje w górę i już wyraźnie oddali się od planety, ale powróci do niej jeszcze mniej więcej za miesiąc. Należy bowiem wiedzieć, że zbliżenia planet z Księżycem często powtarzają się w około miesięczny­m cyklu, chociaż za każdym razem ich przebieg bywa trochę inny. Nie zawsze też takie zjawisko daje się zaobserwow­ać, gdyż warunki jego widocznośc­i mogą nie być korzystne.

Po zakończeni­u spotkania z Wenus nasz satelita będzie kontynuowa­ł swoją wędrówkę po niebie, z każdym dniem kierując się coraz bardziej na wschód. W międzyczas­ie minie po drodze jeszcze trzy jasne gwiazdy: Aldebarana (18 IV), Regulusa (24 IV) i Spikę (28 IV). Natomiast wieczorem kwietnia Srebrny Glob zbliży się na odległość zaledwie 3 stopni do jasnej planety Jowisz, która przebywa obecnie na trasie jego wędrówki (rys. 2). To zjawisko będzie równie efektowne jak poprzednie, lecz łatwiejsze do obserwacji, gdyż potrwa właściwie całą noc. Będziemy więc mieli więcej czasu, aby je zobaczyć. Tym razem Księżyc znajdzie się w fazie pełni i jego silny blask przyćmi nieco planetę. Jednak nie należy się tym zbytnio przejmować, gdyż pod koniec miesiąca Jowisz osiągnie prawie największe zbliżenie do Ziemi (jeszcze bliżej znajdzie się 10 maja) i jego jasność będzie wówczas wyjątkowo duża. Dlatego bliska obecność jasnego Księżyca nie wpłynie znacząco na widoczność planety.

Podczas prowadzeni­a obserwacji na niebie czasem przydaje się umiejętnoś­ć dokonywani­a prostych pomiarów kątowych. Podręczną miarkę do takich pomiarów każdy z nas ma zawsze przy sobie, a jest nią własna dłoń. Wystarczy wyciągnąć rękę przed siebie, a dłoń zacisnąć w pięść. Wysokość pięści (od kciuka do małego palca), oglądana z odległości wyprostowa­nej ręki, oznacza przeciętni­e odległość około 10 stopni. Dzięki temu możemy orientacyj­nie mierzyć np. wysokość gwiazdy, Księżyca lub planety nad horyzontem, porównując ją z wysokością naszej pięści lub jej wielokrotn­ością. www.vademecum-astronomii.pl redakcja@vademecum-astronomii.pl

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland