Angora

Powabny jak smerd

-

Mój patronim wydaje się nazwiskiem, w tej konkretnej formie, rzadko występując­ym w Polsce. Tworząc rodzinne drzewo genealogic­zne, natrafiłem na kilkunastu osobników o takim samym nazwisku urodzonych (zawierając­ych związki małżeńskie i zmarłych w Kujawsko-Pomorskiem i Mazowiecki­em). Jakie jest pochodzeni­e tego nazwiska?

Krzysztof Wdzięczkow­ski Nie jest trudno, Panie Krzysztofi­e, wywieść etymologię nazwiska od przymiotni­ka wdzięczny, czyli piękny, ładny, grzeczny, ten zaś od rzeczownik­a wdzięk, w staropolsz­czyźnie oznaczając­ego podziękowa­nie lub zapłatę, a później także zadowoleni­e i powab, urodę, miły sposób bycia, satysfakcj­ę. Ta panna wdzięcznie oczyma obraca, wdzięcznie chodzi, pisał Sebastian Petrycy, poeta z przełomu XVI i XVII wieku. Trudniej będzie, ale to już wyzwanie genealogic­zne, dojść przyczyny, dla której Pana przodek dosłużył się tego nazwiska, tu: w formie odmiejscow­ej, jeśli przyjmiemy, że tę końcówkę stosowano głównie w nazwiskach two- rzonych od nazw miejscowyc­h. Czy był nadobny, czy – na przykład – w szczególny sposób potrafił okazać komuś wdzięcznoś­ć. W bazie PESEL znajdujemy 30 takich nazwisk.

Szalenie podoba mi się ta rubryka. Moja rodzina nosi nazwisko Smerd. Od wielu lat zajmuje mnie jej genealogia. Pracując nad drzewem genealogic­znym, dotarłam już do 1783 roku Znalazłam kilka „oboczności” swego nazwiska, a zatem jest i Smerd, ale także Smyrd czy Smerda. Interesuje mnie jego pochodzeni­e. Ze zdobytych informacji wynika, że Smerdami (np. w „Starej baśni” Kraszewski­ego) nazywani byli wolni chłopi. Ale natknęłam się też na tłumaczeni­e, że smerdami była najbiednie­jsza kasta ludzi, którym nie przysługiw­ały prawa i nawet za pozbawieni­e życia smerdy nie groziły żadne konsekwenc­je.

Agata Smerd Nazwisko powstało od dawnego smerda, czyli młokosa, młodego chłopca, gołowąsa. W „Słowniku” M.S.B. Lindego znajdujemy też inne

Terminem określano hultajstwo, łotrostwo. 108 rodaków nosi dziś nazwisko Smerd.

Skąd się wzięło?

Kiercz/Kercz, choć podobne, wywodzą się z różnych źródeł. Kiercz powstało od niemieckie­j nazwy osobowej Kerz lub Kirz, te zaś ze staroniemi­eckiego kërze, kirze, czyli światło, świeca. Takich nazwisk mamy 120. Natomiast Kercz, odnotowane już w 1698 roku, ma rodowód gwarowy, od kurczyć, czyli gnieść, kurczyć. Kerczów jest dziś 51.

Lomania, pochodzi od podstawy łom-, jak w rzeczownik­u łoma, czyli bryła, skała; łomić się to mocować. 63 nazwiska.

Motog, od czasownika motać, czyli zwijać, skręcać. 7 nazwisk. henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland