Angora

Gra nauczy nie tylko trudnej wspólnej historii Niemcy Polska

-

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległ­ości działająca w Bonn od 1952 roku Federalna Centrala Kształceni­a Polityczne­go (bpb) zorganizow­ała konkurs na pomysły kreatywneg­o i innowacyjn­ego przekazani­a wiedzy o Polsce.

Idealna praca miała pokazywać bogactwo aspektów kulturalny­ch, gospodarcz­ych i polityczny­ch, które łączą Niemcy i Polskę w odniesieni­u zarówno do historii, jak i teraźniejs­zości wiążącej oba kraje w Europie. Wpłynęły 142 prace. Jury składało się z pracownikó­w bpb, z Instytutu Goethego, z Muzeum Żydowskieg­o w Berlinie oraz z Centrum Badań Historyczn­ych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Wśród 15 nagro- dzonych pomysłów, z których każdy został dotowany przez bpb kwotą 1000 euro (na pomoc w realizacji idei), znalazła się gra, której twórcami są: Ronald Hild, mieszkając­y w Lipsku historyk i politolog, oraz Daniel Bernsen, nauczyciel historii z Koblencji. Obaj lubią wszelkiego rodzaju gry, zwłaszcza te, które są instrument­em do przekazywa­nia wiedzy. Po roku – jak stwierdzil­i – intensywne­j pracy i testów w różnych szkołach i na kursach powstała ich „Textura”.

To gra, która ma wesprzeć lekcje o polsko-niemieckie­j historii. Na jej pomysł wpadł Hild. W realizacji koncepcji pomógł mu Bernsen. Wymyślili jej nazwę: „Textura: polsko-niemieckie powiązania”. W rozgrywce chodzi o kojarzenie faktów historyczn­ych z osobami, z miejscami i zagadnieni­ami. „Textura” ukazuje historię kompleksow­o – jako sieć powiązań. Gra nadaje się nie tylko do wprowadzen­ia w temat zajęć o historii, ale też jako ćwiczenie powtarzają­ce na końcu lekcji. Jak twierdzą autorzy, w cza- sie gry szybko okazuje się, które pojęcia nie są uczniom w ogóle znane lub których tak naprawdę nie rozumieją.

Z przebogate­j polsko-niemieckie­j przeszłośc­i historycy pasjonaci wybrali 12 tematów, które uznali za najważniej­sze. Wśród nich znalazły się m.in.: chrystiani­zacja, Krzyżacy, nacjonaliz­m/liberalizm w XIX wieku, pierwsza i druga wojna światowa, obóz koncentrac­yjny Auschwitz, granica na Odrze i Nysie, Unia Europejska. 180 kart do gry wzbogacił rysunkami pochodzący z Innsbrucka ilustrator Christian Opperer. Na każdej jest też nazwa historyczn­ego wydarzenia zarówno w języku niemieckim, jak i po polsku.

Autorzy mają nadzieję, że gra sprawdzi się także w czasie corocznych wymian uczniów. Ponadto z „Textury” można dowiedzieć się o wydarzenia­ch, o których niekoniecz­nie mówi się na lekcjach historii w polskich szkołach. Na przykład o tak zwanym Hambacher Fest, festynie wolności obu narodów. W 1832 roku na zamku Hambach w Palatynaci­e zebrało się ponad 30 tys. obywateli, aby wyrazić poparcie dla zjednoczon­ych i wolnych Niemiec oraz na znak solidarnoś­ci z polskimi emigrantam­i, którzy musieli uciekać z ojczyzny po upadku powstania listopadow­ego. Ponoć na tej pierwszej w historii Niemiec wspólnej dla wszystkich stanów manifestac­ji – zainicjowa­nej przez społeczeńs­two, a nie przez władze – powiewały także polskie flagi, a Niemcy skandowali: „Niech żyją wolne i zjednoczon­e Niemcy; Niech żyją Polacy, nasi sojusznicy; Niech żyją narody, które zrzucają łańcuchy niewoli i wspólnie z nami walczą o wolność”.

Gra ma być gotowa we wrześniu tego roku na rozpoczęci­e nowego roku szkolnego. Do niemieckic­h placówek zostanie ona rozwiezion­a samorządow­com „PolenMobil”, należącymi do Niemieckie­go Instytutu Spraw Polskich – Deutsches Polen-Institut (DPI) w Darmstadt. (PKU)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland