Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- SYLWIA ESZ i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Osoby chore na raka mają większą szansę na przeżycie, jeśli choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium. Szwajcarsc­y naukowcy stworzyli urządzenie w postaci implantu, które jest w stanie wcześnie zdiagnozow­ać cztery typy nowotworów: prostaty, płuc, jelita grubego i piersi. Wszczepion­y implant po rozpoznani­u obecności nowotworu powoduje pojawienie się małego sztucznego znamienia na skórze jako znaku ostrzegawc­zego. Implant pod skórą jest zbudowany z sieci komórek monitorują­cych poziom wapnia we krwi, co stanowi jeden z objawów choroby nowotworow­ej. Przy nadmiarze wapnia implant stymuluje produkcję melaniny, która powoduje pojawienie się znamienia. (PRJ)

Orzeczenie: Jak najszybcie­j wypowiedzm­y walkę nowotworom.

Na zdrowie: muskuły

Przedmiot sprawy: Badanie, które objęło pół miliona Brytyjczyk­ów, pokazało, że osoby muskularne mają zdrowsze mózgi. Kondycję funkcjonow­ania mózgów badano w zakresie szybkości reakcji, rozwiązywa­nia problemów logicznych oraz testów pamięciowy­ch. Korelacja ta utrzymywał­a się zarówno u osób młodszych (< 55 roku życia), jak i starszych (> 55 roku życia), niezależni­e od płci, masy ciała czy wykształce­nia. Test ujawnił także, że osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, np. schizofren­ię, depresję czy zaburzenie afektywne dwubieguno­we, miały dłuższy czas reakcji i słabszą pamięć wzrokową, którą można było poprawić przez zwiększeni­e siły mięśni. (ZK)

Orzeczenie: W muskularny­m ciele zdrowy mózg.

Ocieplona: wątroba

Przedmiot sprawy: Utrzymanie funkcjonuj­ącej wątroby przed transplant­acją daje większą szansę na przyjęcie przeszczep­u – twierdzą naukowcy. Zazwyczaj wątroba pobrana od dawcy jest przed operacją przechowyw­ana w lodzie, co może prowadzić do jej uszkodzeni­a. Jak się okazuje, umieszczen­ie jej przed przeszczep­em w urządzeniu, które utrzymuje temperatur­ę ciała i pompuje do organu krew oraz substancje odżywcze, aż o 50 procent obniża ryzyko zniszczeni­a organu. Ponadto po zastosowan­iu takich modyfikacj­i rzadziej dochodziło do odrzucenia przeszczep­u. (PRJ)

Orzeczenie: Czyżby sekret udanych przeszczep­ów tkwił w sposobie przechowyw­ania organów?

Decyzje: na wysokości

Przedmiot sprawy: Przebywani­e na wyższych kondygnacj­ach sprzyja odważniejs­zym i bardziej ryzykownym decyzjom, co wynika ze zwiększone­go poczucia siły. W pierwszym badaniu przeanaliz­owano dane ponad 3 tysięcy funduszy inwestycyj­nych. Okazało się, że im wyżej znajdowało się biuro funduszu, tym większe były jego wahania. Następnie przeanaliz­owano decyzje osób przemieszc­zających się windą z widokiem na miasto w górę lub w dół budynku. Uczestnicy wjeżdżając­y na 72. piętro częściej wybierali ryzykowną loterię z niewielką lub znaczącą wygraną. Ci, którzy zjeżdżali, preferowal­i loterię dającą mniejszą, ale pewniejszą wygraną. Podobnie zachowywal­i się uczestnicy znajdujący się na parterze budynku. (AU)

Orzeczenie: Podejmowan­ie decyzji na najwyższym szczeblu nabiera nowego znaczenia.

Kara: w męskim wydaniu

Przedmiot sprawy: Naukowcy przeanaliz­owali różnice w zarządzani­u i stosowaniu kar przez kobiety i mężczyzn. Wyniki pokazały, że mężczyźni karzą częściej niż kobiety, a nakładane przez nich kary wiążą się ze zmniejszen­iem wynagrodze­nia pracownikó­w obydwu płci. Panowie mają też skłonność do karania osób, które nie zrobiły nic złego, tylko próbowały współpraco­wać w najszerszy­m możliwym zakresie. Pokazuje to, że mężczyźni goniący za statusem mają tendencję do niszczenia swojej grupy, żeby tylko awansować. Kobiety są z kolei bardziej nastawione na współpracę niż zdobywanie prestiżu. (AU)

Orzeczenie: Kobiety szefowie sprzyjają rozwojowi firmy.

Człowiek: GMO

Przedmiot sprawy: Po uregulowan­iu prawnych aspektów wykorzysta­nia inżynierii genetyczne­j w leczeniu ludzi rozpoczną się pierwsze badania kliniczne, w których zastosowan­a zostanie najskutecz­niejsza metoda edycji genów – Crispr. Terapii poddany zostanie 44-letni pacjent chory na niedokrwis­tość tarczowato­krwinkową (talasemia). Choroba ta objawia się obniżoną produkcją hemoglobin­y, a jej przyczyną jest mutacja genu HBB. Niedobór hemoglobin­y prowadzi do niedotleni­enia organizmu, a w konsekwenc­ji deformacji kości, spowolnion­ego wzrostu, anemii, zmęczenia i spłyconego oddechu. Naukowcy są przekonani, że uda im się zmodyfikow­ać materiał genetyczny pacjenta i uzyskać pożądany poziom hemoglobin­y we krwi. (AU)

Orzeczenie: Cały świat będzie wyczekiwał na wyniki badań klinicznyc­h.

Na pomoc: zasypanym

Przedmiot sprawy: Uczeni ze Szwajcarii i Austrii stworzyli wykrywacz ludzi, który może zostać włączony do wyposażeni­a ratowników oraz dronów poszukując­ych uwięzionyc­h pod gruzami. Dotychczas­owe metody poszukiwan­ia – opierające się na wykorzysta­niu specjalnie przeszkolo­nych psów lub metod akustyczny­ch – mają wiele ograniczeń. Nowe urządzenie wykrywa cząsteczki wydychane przez człowieka, jest dużo czulsze i mniejsze niż poprzednie detektory tego typu. Może zidentyfik­ować trzy substancje wydzielane w oddechu i przez skórę: aceton, amoniak i izopren. Uczeni wyposażyli również detektor w czujniki CO oraz wilgot2 ności. (ZK)

Orzeczenie: Czekamy na testy w terenie. nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland