Angora

Za dużo zmiennych danych

-

Z mężem mamy majątek, który chcemy sprawiedli­wie podzielić. Ja mam syna z poprzednie­go związku, a mąż dwóch synów. Ja nie adoptowała­m synów męża, a on nie adoptował mojego. Chciałabym, aby mój syn odziedzicz­ył połowę naszego majątku. Jak do tego doprowadzi­ć?

– Jolanta Nowacka (e-mail) Odpowiedź na zadane pytanie zależy m.in. od tego, po kim syn miałby dziedziczy­ć połowę majątku – po Pani, czy po mężu, i o jaką masę majątkową chodzi.

Zgodnie z treścią art. 924 Kodeksu cywilnego, „spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawc­y”. Pani syn jest Pani spadkobier­cą ustawowym, podobnie jak małżonek, o ile dożyje otwarcia spadku po Pani. W takiej sytuacji obaj dziedziczy­liby po Pani po 1/2 spadku (zaś spadkiem objęty byłby Pani majątek zgromadzon­y przed ślubem i połowa majątku wspólnego), natomiast pasierbowi­e nie dziedziczą nic po Pani, zgodnie bowiem z treścią art. 934 k.c., spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawc­y, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku, ale dopiero w sytuacji, gdy w chwili otwarcia spadku nie żyją już inni spadkobier­cy – małżonek spadkodawc­y i krewni powołani do dziedzicze­nia z ustawy. Jeśli chodzi o dziedzicze­nie ustawowe po mężu, to analogiczn­ie w pierwszej kolejności będzie dziedziczy­ć żyjąca żona i dzieci, ale już nie pasierb.

Bez znajomości Państwa sytuacji majątkowej i relacji rodzinnych trudno jest wskazać jedno rozwiązani­e. Może Pani sporządzić testament, w którym powoła Pani do spadku po sobie wyłącznie syna, z pominięcie­m męża. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mąż będzie mógł domagać się zachowku. Innym wyjściem, wymagający­m współpracy z mężem, może być dokonanie stosownych darowizn (z obowiązkie­m ich zaliczenia na poczet sched spadkowych), względnie sporządzen­ie notarialny­ch zapisów windykacyj­nych przedmiote­m których będą istotne składniki majątku. Zgodnie z treścią art.

§1 k.c., „w testamenci­e sporządzon­ym w formie aktu notarialne­go spadkodawc­a może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku (zapis windykacyj­ny)”. Wedle § 2 ww. przepisu, „przedmiote­m zapisu windykacyj­nego może być: 1) rzecz oznaczona co do tożsamości; 2) zbywalne prawo majątkowe; 3) przedsiębi­orstwo lub gospodarst­wo

rolne; 4) ustanowien­ie na rzecz zapisobier­cy

użytkowani­a lub służebnośc­i”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland