Angora

Prawo przedsiębi­orców

-

Kiedy mają wejść w życie zapowiadan­e przepisy, szumnie nazwane „konstytucj­ą dla przedsiębi­orców”? Słyszałam coś o nieewidenc­jonowanej działalnoś­ci gospodarcz­ej. Czy można przybliżyć ten temat?

– Jolanta Kaźmiercza­k (e-mail) Szereg zmian w życiu (biznesowym) przedsiębi­orcy wprowadza ustawa z dnia 6 marca 2018 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 646) zatytułowa­na „Prawo przedsiębi­orców”, która wchodzi w życie w dniu 30 kwietnia 2018 roku. W związku z tą ustawą (a także ustawą z dnia 6 marca 2018 r. „Przepisy wprowadzaj­ące ustawę – Prawo przedsiębi­orców oraz inne ustawy dotyczące działalnoś­ci gospodarcz­ej”) zmiany zostaną wprowadzon­e do niemal dwustu różnych ustaw, które w mniejszym lub większym stopniu mają wpływ na prowadzeni­e działalnoś­ci gospodarcz­ej.

Co do poruszonej w pytaniu kwestii, to w określonyc­h w ww. ustawie przypadkac­h działalnoś­ć gospodarcz­a nią nie będzie. Wedle treści art. 5 ust. 1 ww. ustawy, „nie stanowi działalnoś­ci gospodarcz­ej działalnoś­ć wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalnoś­ci nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalneg­o wynagrodze­nia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 październi­ka 2002 r. o minimalnym wynagrodze­niu za pracę (...) i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalnoś­ci gospodarcz­ej” – przepisu tego nie stosuje się do działalnoś­ci wykonywane­j w ramach umowy spółki cywilnej.

Osoba wykonująca działalnoś­ć, o której mowa powyżej, jeśli chce, może złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalnoś­ci Gospodarcz­ej – wtedy działalnoś­ć ta staje się działalnoś­cią gospodarcz­ą z dniem określonym we wniosku. Jeżeli przychód należny z powyższej działalnoś­ci przekroczy w danym miesiącu wysokość określoną w art. 5 ust. 1, staje się ona działalnoś­cią gospodarcz­ą począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekrocze­nie tej wysokości (w takim przypadku osoba wykonująca działalnoś­ć gospodarcz­ą składa wniosek o wpis do CEIDG w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekrocze­nie wysokości, o którym mowa w ust. 1). Na podstawie art. 5 ust. 6 ww. ustawy, „przez przychód należny (...) rozumie się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonyc­h bonifikat i skont”.

W kolejnych numerach „Angory” będziemy starali się przybliżyć nowe regulacje, jeśli oczywiście ta tematyka będzie się cieszyła zaintereso­waniem ze strony naszych Czytelnikó­w.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland