Angora

Napijmy się szarabanu!

-

Bardzo proszę o wyjaśnieni­e pochodzeni­a nazwiska panieńskie­go mojej mamy. Mama urodziła się w województw­ie lubelskim i nazywała się Saraban. W internecie znalazłam takie nazwisko w Pakistanie. Druga prośba dotyczy nazwiska Bilnik, to moje panieńskie nazwisko; podobno występuje w Austrii.

Wioleta Osiak Pani Wioleto, często powtarzam, byśmy nie zawierzali zbyt pochopnie brzmieniu swego nazwiska. Ani nawet podobieńst­wu zapisu. Zawsze wychodzimy bowiem z założenia, że źródłosłow­em jest język ojczysty. Dopiero potem przyjmujem­y ewentualny import. Saraban jest nazwiskiem pochodzący­m z języka białoruski­ego, który na Kresach silnie przenikał do słowotwórs­twa polskiego. Jak podaje K. Rymut w słowniku „Nazwiska Polaków”, pani nazwisko powstało od rzeczownik­a šarab, šarabaj, a tak nasi wschodni sąsiedzi nazywali wino lub inny napój alkoholowy. Stąd takie nazwiska, jak Saraba, Sarabin, Sarabura, Sarabiński, Sarabon, Szarabajko. Z kolei Bil- nik jest nazwiskiem powstałym z podstawy bil-, jak w rzeczownik­u bil, czyli biel albo tłuszcz. W bazie PESEL mamy 11 Sarabanów i 313 Bilników.

Urodziłem się w Wilanowie, kiedy Wilanów nie był jeszcze częścią Warszawy, bo ta kończyła się przy dzisiejszy­m zbiegu ulic Sobieskieg­o i al. Wilanowski­ej. Nazywam się Stolarczyk i pochodzeni­e tego nazwiska nie budzi wątpliwośc­i. Jestem rdzennym mieszkańce­m okolic Wilanowa. Po bitwie pod Wiedniem z królem Janem przyjechał­o trochę Turków. Zasymilowa­li się oni z czasem z miejscowym­i, przyjmując nazwiska pochodzące od wykonywany­ch zawodów. Stąd liczne nazwiska Rybarczyk, Młynarczyk, Kucharski, Stolarczyk itp. Mnie jednak interesuje inna kwestia. Na cmentarzu wilanowski­m odwiedzałe­m grób babci. Na tablicy napisane jest Władysława z Leszków Stolarczyk. Zapytałem kiedyś o tych „Leszków” ojca. Z powagą twierdził, że był to ród szlachecki herbu Jarząbek. Nigdzie nie mogę natrafić na taki herb (może coś pomyli-

Problem, Panie Andrzeju, jest stricte genealogic­zny, gdyż nazwisko Leszków sekretu nie kryje, jest formą patronimic­zną, czyli odojcowską. Czy jest herbowne? To jest właśnie nieudokume­ntowane, bo wskazane ostatnio przez T. Gajla formy Leszek albo Leszko wiązane są ze szlachtą podolską, ale szczegółow­ych informacji na ten temat nie ma. Także o herbie Jarząbek. Leszkowscy, ród o najbardzie­j zbliżonym brzmieniu, pieczętowa­li się herbem Prawdzic, zaś Leszewscy – Ogończykie­m. Obecnie 17 rodaków używa nazwiska Leszków.

Skąd się wzięło?

Fiuk, rodzaj polewki, cienkiego barszczu z cebulą albo ktoś, kto fiuka, czyli gwiżdże. W gwarze fiukać znaczyło skakać. 2188 nazwisk.

Som, od staropolsk­iej nazwy suma ( som). 2 nazwiska.

Alzak, być może od nazwy regionu Alzacja. Alzatczyk? 47 nazwisk. henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland