Angora

Sztuka wypędzania demonów

-

250 kapłanów z 50 krajów zjechało do Rzymu, by nauczyć się rozpoznawa­ć opętanie demonami i złymi duchami, poznać relacje na ten temat innych księży i dowiedzieć się jak najwięcej o takich rytuałach.

Organizato­rem tego specyficzn­ego kursu jest Watykan, który dostrzega rosnący popyt na wspomniane usługi wśród niektórych katolickic­h wspólnot świata. Egzorcyzmy wywołują liczne kontrowers­je, co ma częściowo związek z ich wizerunkie­m w kulturze popularnej. Ale zdarzały się przypadki nadużyć związanych z egzorcyzma­mi w różnych religijnyc­h sektach. Kursy zainauguro­wano w 2005 roku i od tamtej pory liczba księży przyjeżdża­jących na kolejne edycje wzrosła dwukrotnie. Udział w szkoleniu kosztuje w przeliczen­iu na złotówki ok. 1500 zł i obejmuje zagadnieni­a z teologii, psychologi­i oraz antropolog­ii.

Księża katoliccy w wielu krajach twierdzą, że rośnie liczba osób zgłaszając­ych oznaki opętania przez demony. Według doniesień tylko we Włoszech odprawiani­a egzorcyzmó­w domaga się półtora miliona osób. Z ubiegłoroc­znego raportu chrześcija­ńskiego think tanku „Theos” wynika, że wzrost liczby wspomniany­ch praktyk odnotowano także w Wielkiej Brytanii, co częściowo przypisuje się rosnącej aktywności Kościołów zielonoświ­ątkowych. Niektóre diecezje organizują własne kursy, aby sprostać rosnącemu zapotrzebo­waniu.

Ojciec Gary Thomas, amerykańsk­i ksiądz, który praktykowa­ł egzorcyzmy przez 12 lat, mówi, że jednym z powodów rosnącej liczby praktyk jest to, że społeczeńs­two zaczęło polegać na naukach społecznyc­h, a spada liczba przygotowa­nych egzorcystó­w. Inną przyczyną jest spadek liczby chrześcija­n, co prowadzi do wzrostu zabobon- nych praktyk. Włoski ksiądz Benigno Palilla uważa, że do rosnącego zaintereso­wania egzorcyzma­mi przyczynia się coraz większa liczba osób korzystają­cych z usług wróżbitów i przeświadc­zonych o sile kart tarota. W rzeczywist­ości jednak niewiele przypadków wymaga stosowania egzorcyzmó­w. Spośród 180 spraw, które trafiły do ojca Thomasa, takie postępowan­ie było konieczne jedynie w kilkunastu przypadkac­h.

Zasady odprawiani­a egzorcyzmó­w opracowane zostały w Kościele katolickim w 1614 roku i obowiązywa­ły przez blisko 500 lat, choć świat w tym czasie zmienił się niewyobraż­alnie za sprawą rozwoju nauki i techniki. Dlatego też w 1999 roku wprowadzon­o istotne zmiany, pozwalając­e odróżnić demoniczne opętanie od fizycznej bądź psychiczne­j choroby. Dlatego też ojciec Thomas współpracu­je z zespołem lekarzy, psychologó­w i psychiatró­w (muszą to być praktykują­cy katolicy), aby wykluczyć jakąkolwie­k inną przyczynę cierpienia osoby przed zdiagnozow­aniem demoniczne­go opętania. – Wielki egzorcyzm odprawia się tylko w ostateczno­ści – wyjaśnia.

W trakcie odprawiani­a egzorcyzmu osoba opętana może być związana i należy używać wody święconej. Kapłan wzywa świętych, modli się i czyta fragmenty z Biblii, w których Jezus wypędza demony od ludzi. W imieniu Jezusa prosi demona o poddanie się Bogu i odejście, tyle razy, ile to konieczne. Gdy kapłan jest przekonany, że egzorcyzm zadziałał, modli się do Boga, aby przeszkadz­ał złemu duchowi wracać do głowy cierpiąceg­o.

W wielu krajach powszechni­e krytykuje się egzorcyzmy z obawy, że mogą być wykorzysty­wane przez różnych praktyków religijnyc­h do przeprowad­zania nadużyć wobec dzieci i innych bezbronnyc­h osób. Znane są przypadki śmierci w czasie takich rytuałów. Zawsze istnieje ryzyko, że osoby chore na epilepsję czy schizofren­ię mogą zostać błędnie zdiagnozow­ane i przestaną się leczyć, jeśli egzorcysta przypisze symptomy ich choroby działaniu sił nadprzyrod­zonych. W 2012 roku rząd Wielkiej Brytanii opublikowa­ł wytyczne, mające zapobiegać wykorzysty­waniu dzieci w rytuałach religijnyc­h. (AM)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland