Angora

Nanoroboty zastąpią przeszczep­y

Wielkie i małe rzeczy

-

Niezwykłe mikroskopi­jne nanoroboty już wkrótce zaczną naprawiać lub wręcz tworzyć nowe ludzkie organy z komórek macierzyst­ych, działając bezpośredn­io w ciele chorego pacjenta. Technologi­a opracowana przez specjalist­ów ze Szkoły Medycznej na Uniwersyte­cie Waszyngtoń­skim w Seattle ma szansę zrewolucjo­nizować medycynę i zlikwidowa­ć problemy, jakie niesie ze sobą transplant­acja (przeszczep­y) narządów wewnętrzny­ch pochodzący­ch od innych ludzi.

Na razie mali spryciarze uczą się poprzez tworzenie miniaturow­ych wersji organów, bazując na materiałac­h przeznaczo­nych do badań klinicznyc­h. Tak np. na specjalnie przygotowa­nej płytce powstają mininerki.

Zaprzęgnię­te do pracy roboty nie potrzebują przerw ani odpoczynku. Mogą pracować bezustanni­e i to nie popełniają­c błędów.

Pozwalają również na znaczne odciążenie specjalist­ów, którzy w tym samym czasie – zamiast czuwać nad prowadzeni­em eksperymen­tu – mogą poświęcić się pracy badawczej. 11 mln sadzonek młodych drzewek posadzono na Podkarpaci­u.

Aktor Russell Crowe (54 l.) przekazał 3,7 mln dolarów ze sprzedaży swoich pamiątek na ratowanie chorych australijs­kich koali. W ciągu minuty ludzie wysyłają 156 mln e-maili.

Ponad 86 lat byli małżeństwe­m Zelmyra i Herbert Fisherowie z USA. Pani Zelmyra zmarła w 2013 roku, przeżywszy 106 lat, a jej mąż w 2011 roku w wieku 105 lat.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland