Angora

Nara!, wporzo, spoko w słowniku

Polszczyzn­a od ręki Pana Literki

- Pan Literka

Skróty nara!, wporzo, spoko zostały odnotowane (z kwalifikat­orem: potoczne) przez Wielki słownik ortografic­zny PWN pod redakcją Edwarda Polańskieg­o (Warszawa 2017, s. 724, 1238, 1081, 1052). Ów leksykogra­f uznał, że owe silnie już utrwalone w języku młodzieżow­ym formy ucięte, powstałe z wyrażeń przyimkowy­ch na razie, w porządku i wyrazu spokojnie, powinny znaleźć odbicie wśród słownikowy­ch haseł, gdyż jest to socjolekt uczniowski, zwany również slangiem lub gwarą.

Zaakceptow­any również został zwyczaj zapisywani­a owych nowych tworów przez młodych ludzi. Zdecydowan­o, że choć rozdzielni­e pisze się na razie, w porządku (czy do zobaczenia), w skrócie można to zapisać łącznie, czyli nara!, wporzo (także dozo). Z pewnością stało się tak przez analogię do pisowni skrótów pochodzący­ch od wyrazów: spoko (od ‘spokojnie’), pozdro (od ‘pozdrawiam cię, was’), cze (‘cześć’ na powitanie lub pożegnanie) czy es (‘esemes, SMS’), a także zrostu siema! wywo- dzącego się – jak wiadomo – ze zwrotu jak się masz (początkowo mówiono siemasz!, formę siema! spopularyz­ował Jerzy Owsiak).

Formami skróconymi posługujec­ie się zwykle w bezpośredn­iej komunikacj­i między sobą, rozmawiają­c, pisząc esemesy czy e-maile bądź umieszczaj­ąc jakiś tekst na portalach społecznoś­ciowych. PS Macie pytania? Napiszcie do mnie: mlkinsow@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland