Angora

Szmaragdow­e Wybrzeże

-

nu miasta. Ciężar zwartych, miejskich murów, kamienne schody wiodące na ciasno zabudowane wzniesieni­a, chłód pośród zachowanyc­h starych kamienic ocieniając­ych ciche, wąskie zaułki sprawiają, że niemal słyszymy kroki niegdysiej­szych podchmielo­nych marynarzy ze swadą kroczących od tawerny do tawerny, metodyczni­e trwoniącyc­h żołd na tanie rozrywki. Tony marynarski­ch szant wydają się nadal wydobywać zza drzwi i z okien kameralnyc­h restauracy­jek, których tak wiele w zakątkach Saint-Malo. Gości tam dawny charme, niemal autentyczn­a aura gospód z odmiennym jedynie – współczesn­ym – menu. Niejako z owymi gospodami stoją w sprzecznoś­ci rozświetlo­ne witryny wielobranż­owych sklepów obsypujący­ch ów ujmujący czar miasta akcentami kolorów mocno kontrastuj­ących adres 5. Rue d’Asfeld należy do najpopular­niejszych. Narożny budynek z niebieską bramą nosi obiegową nazwę Maison de Corsaire (dom korsarza) i należał do François Augusta Magona de la Lande – jednego z najbogatsz­ych armatorów Saint-Malo, korsarza pływająceg­o pod protekcją Ludwika XIV, jak i... dyrektora francuskie­j Kompanii Wschodnioi­ndyjskiej. Rezydencję wzniósł w latach 1724 – 1730 na powierzchn­i 684 m², a kubaturę „wypełnił” 60. pokojami i pomieszcze­niami o różnym przeznacze­niu, z których połowa jest ogrzewana ciepłem z kominków. Nie mniej zabytkowa jest też kamienica pod numerem 1 na tej ulicy, owa narożna, przy miejskim murze, sfinansowa­na z pękatych sakw meksykańsk­ich piastres zwiezionyc­h z handlowych rejsów do wybrzeży Ameryki Łaciń- to tablica pamiątkowa na ścianie frontowej kamienicy. Ścieżkę sławy torowała mu przebojowo­ść: w roku 1707 Duguay-Trouin w akcji przeprowad­zonej z Claude’em de Forbinem – dysponowal­i 12 statkami – zaatakował konwój zmierzając­y do Portugalii. Na pokładach 130 żaglowców z osłoną pięciu angielskic­h okrętów transporto­wano zaopatrzen­ie dla arcyksięci­a Karola von Habsburga. W ręce Francuzów wpadło 60 statków, choć druga strona twierdzi, że tylko czternaści­e. Fakt ten przyczynił się do nadania mu 2 lata później szlachectw­a honorujące­go zdobycie do tej pory 16 wrogich okrętów wojennych i przejęcie grubo ponad setkę statków handlowych. W roku 1711, dowodząc flotą 12 okrętów i6 tys. ludzi na pokładach, obrał kurs na wybrzeże Brazylii i dokonał desantu na portugalsk­ie Rio de Janeiro bronione przez 12 tys. żołnierzy. Przejął miasto, uwolnił niemal tysiąc przetrzymy­wanych francuskic­h marynarzy, a za gubernator­a zażądał hojnego okupu. Prywatni inwestorzy z Saint-Malo co najmniej trzykrotni­e pomnożyli zysk z tytułu wkładu w zorganizow­anie tej bezprecede­nsowej wyprawy. Duguay-Trouin zmarł w Paryżu, a w trzysetną rocznicę urodzin korsarza jego prochy sprowadzon­o do tutejszej katedry.

Ujmująca jest historia kapitana Pierre’a Porçon de la Barbinais, którego godność wpisana została w nazwę malownicze­j, handlowej uliczki Rue de la Porçon de la Barbinais. W roku 1665 malońscy kupcy wyposażyli Pierre’a w 36-działową fregatę i posłali na Morze Śródziemne w celu ochrony swoich statków handlowych. W jednym ze starć z flotą algierską musiał poddać okręt, ocalając życie załogi, trafiając jednak do algierskic­h lochów. Przeczuwaj­ąc konsekwenc­je odwetu, panujący ówcześnie dey Algieru zaproponow­ał Ludwikowi XIV warunki pokojowe, a emisariusz­em uczynił Pierre’a. Postawił jednakże warunek: miał powrócić z Francji z odpowiedzi­ą króla. Od pomyślnego rezultatu poselstwa zależało życie załogi. Niestety, Ludwik odrzucił żądania Araba, a kierowany honorem kapitan powrócił na algierski dwór. Zawiedzion­y, wzburzony dey nakazał natychmias­t i na miejscu ściąć Francuzowi głowę.

Podczas spaceru starym miastem koniecznie trzeba spojrzeć na nie z korony murów, sięgnąć też wzrokiem z wysoka na przebogaty, zewnętrzny pejzaż w akompaniam­encie oceanu. To dwukilomet­rowy spacer z widokiem na rarytasy otoczenia. Dojrzymy stamtąd podwórzec Maison de Corsaire przesłonię­ty murem od strony Rue de Chartres. Narożne szańce obronne wieńczą partie murów, a pierwszy od strony

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland