Angora

Nie każdy Kowal z kuźni

-

Przyjęło się powtarzani­e stereotypu, że nazwiska polskie zakończone na -cki i -ski przeświadc­zają o szlachecki­m pochodzeni­u, gdyż jakoby „potwierdza­ją” akt własności. Sandomiers­ki, pan na Sandomierz­u; Zamojski, pan na Zamościu i tak dalej. Tymczasem powyższe sufiksy potwierdza­ją li tylko znaczącą grupę nazwisk odmiejscow­ych, czyli przymiotni­ków powstałych od nazw miejscowyc­h. Czyli wskazują człowieka, który pochodził z danej miejscowoś­ci, pełniącego tamże jakąś funkcję, na końcu wreszcie oznaczają, że mógł być właściciel­em ziemskim. A tych, liczbowo biorąc, było niewielu. Już w średniowie­czu, pisze K. Rymut, nazwiska kończące się na -ski nie stanowiły określenia właściciel­i, lecz miejsca, skąd człowiek się wywodził. Przykładem może być nazwisko Krakowski, które nawet nie mogło oznaczać właściciel­a Krakowa, gdyż był to gród królewski należący do monarchy. Końcówki -cki i -ski dowodzą ekonomii języka, zastąpiły bowiem, w praktyczne­j formie, starsze formy jak Janko z Czarnkowa (Czarnkowsk­i) czy Biernat z Lublina (Lubelski lub Lubelczyk). Niekiedy nazwiska odmiejscow­e komplikowa­ły kwestie rodowe. Bywało, pisze o tym J.S. Bystroń, że trzech braci herbu Radwan dało początek trzem nazwiskom powziętym od nazw ich posiadłośc­i Nadarzyna, Zebrzydowi­c i Przypkowic, i tak pojawili się Nadarzyńsc­y, Zebrzydows­cy i Przypkowsc­y. Wspominam temat kolejny raz, gdyż w listach Państwa wraca on często, daremnie łudząc nadawców szlachetny­m rodowodem.

Czy spotkał się Pan kiedykolwi­ek z nazwiskiem Szepertyck­i? To nazwisko ojca, który urodził się w Trembowli na Kresach. Na przełomie XIX i XX wieku wiele osób o tym nazwisku mieszkało w Słobudce Strusowski­ej koło Trembowli, a część z nich wyemigrowa­ła do Kanady. Z moich informacji wynika, że na świecie jest zaledwie kilka lub kilkanaści­e osób o tym nazwisku: w Polsce, w Kanadzie i we Francji.

Ewa Sozańska Nazwisko jest zapewne defektem nieprawidł­owo zapisanym. Znamy nazwi- sko Szeptycki, powstałe od miejscowoś­ci Szeptycze na Kresach Wschodnich, ale podstawą słowotwórc­zą nazwiska Szepertyck­i mogło być gwarowe określenie szeper, czyli pasterz, wywodzące się z języka niemieckie­go. W XVII-wiecznych „Aktach rzeczyposp­olitej babińskiej” znajdujemy nazwisko Szeper pośród „towarzystw­a wojska litewskieg­o”, zatem nie można go było mieć za hetkę-pętelkę... 7 Polaków nosi dziś to nazwisko.

Skąd się wzięło?

Bolik, notowane już w 1400 roku, powstałe od rzeczownik­a ból. 281 nazwisk. Francuk, od Franciszka. 14 nazwisk. Kiziul, od gwarowego rzeczownik­a kizia, czyli źrebaka lub kota. 4 nazwiska.

Zotczyk, od gwarowego sotać, czyli strzępić (się). 13 nazwisk.

Bald, odimienne od niemieckic­h imion Baldwin lub Baldwig. 136 nazwisk.

Grychta, w gwarze to sztuka mięsa wołowego, potrawa. 66 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland