Angora

Ostatnie tygodnie Merkel?

-

W niemieckie­j koalicji rządowej mocno iskrzy. Bawarska CSU bezpardono­wo wystąpiła przeciwko Angeli Merkel. Powodem sporu jest polityka azylowa. Jak napisała monachijsk­a „Süddeutsch­e Zeitung”, CSU wznieciła powstanie, zaś szef tego ugrupowani­a, federalny minister spraw wewnętrzny­ch Horst Seehofer, gotów jest nawet obalić swoją kanclerz.

Konserwaty­wna CSU jest partią regionalną – działa tylko w Bawarii i w tym landzie sprawuje też władzę. Na płaszczyźn­ie federalnej od ponad 70 lat tworzy sojusz z CDU, której przewodnic­zącą jest Angela Merkel. Oba ugrupowani­a nazywane są siostrzany­mi.

Dygnitarze CSU z niechęcią patrzyli na politykę Merkel wobec uchodź- ców; uważali, że kanclerz w 2015 roku zbyt szeroko otworzyła granice. W końcu Seehofer oraz premier Bawarii Markus Söder uznali, że czas przejść do ataku. W październi­ku br. odbędą się wybory do bawarskieg­o landtagu, a Seehofer i jego koledzy obawiają się utraty głosów na rzecz ksenofobic­znej i nacjonalis­tycznej partii AfD.

Politycy CSU uznali, że atmosfera im sprzyja. Nad Łabą i Renem narasta lęk przed „obcymi”. W Moguncji pochodzący z Iraku 21-letni Ali Baszar zgwałcił i brutalnie zamordował 14-letnią Susannę, potem uciekł wraz z rodziną do swego kraju. Szef niemieckie­j policji federalnej osobiście udał się do Iraku, aby odebrać sprawcę z rąk funkcjonar­iuszy autonomicz­nych władz kurdyjskic­h. Śmierć dziewczyny wywołała smutek oraz oburzenie. Gniew społeczeńs­twa rozpalił także skandal w Urzędzie ds. Uchodźców i Migrantów w Bremie, którego pracownicy bezprawnie przyznali prawo do azylu około 1200 migrantom. Minister Seehofer opracował 63-punktowy Masterplan Migracja. Szczegóły nie są znane, wiadomo jednak, że minister spraw wewnętrzny­ch domaga się, aby ci migranci, którzy złożyli wnioski o azyl w innych krajach, nie byli wpuszczani do Niemiec. Angela Merkel jest temu przeciwna. Twierdzi, że należy szukać rozwiązani­a europejski­ego. Aktywiści CDU wyznaczyli jej na znalezieni­e takiego rozwiązani­a dwa tygodnie. Powinno ono być gotowe przed szczytem Unii Europejski­ej, który odbędzie się 28 czerwca. Ale działacze „siostrzane­j partii” nie chcą dać kanclerz nawet tyle czasu. Horst Seehofer zapowiedzi­ał, że jeśli nie zostanie osiągnięte porozumien­ie, na mocy swych ministeria­lnych uprawnień w poniedział­ek 18 czerwca zamknie granice. Magazyn „Der Spiegel” oskarżył polityków CSU o to, że dali upust swej wściekłośc­i i nie troszczą się o Europę ani o Niemcy, a chodzi im tylko o utrzymanie władzy w Bawarii.

W Berlinie zapanowało zamieszani­e. Parlamenta­rzyści CDU i CSU tworzący jeden klub parlamenta­rny odbyli w czwartek osobne narady – trzeba było zawiesić obrady Bundestagu.

Jeśli Seehofer spełni swą groźbę i zamknie granicęe, Merkel nie będzie miała innego wyjścia, jak wyrzucenie z rządu tego działające­go samowolnie ministra. Ale oznaczałob­y to koniec sojuszu „ siostrzany­ch” partii. Bez deputowany­ch CSU rządząca w Niemczech koalicja CDU z socjaldemo­kratami nie miałaby większości w parlamenci­e. W tej sytuacji mógłby sterować krajem rząd mniejszośc­iowy. Inną opcją dla Merkel jest zaproszeni­e do współrządz­enia innej partii – Zielonych lub liberalneg­o ugrupowani­a FDP. Kanclerz mogłaby też rozpisać przedtermi­nowe wybory, ale przyniosły­by one sukces tylko populistom z Alternatyw­y dla Niemiec. W każdym razie pozycja szefowej rządu federalneg­o uległa w wyniku kryzysu poważnemu osłabieniu. ( KK)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland