Angora

Słowa Hawkinga wysłane do czarnej dziury

-

Uroczystoś­ć pożegnania sławnego astrofizyk­a.

Prochy sławnego brytyjskie­go astrofizyk­a Stephena Hawkinga zostały złożone w opactwie westminste­rskim. Twórca „Krótkiej historii czasu” spoczął obok największy­ch geniuszy nauki – Isaaca Newtona i Karola Darwina. Ceremonia pożegnania wybitnego kosmologa odbyła się 15 czerwca. Ponad 25 tysięcy osób pragnęło wziąć w niej udział, więc tysiąc wejściówek rozdzielon­o losowo. Uczestnicy uroczystoś­ci w Westminste­rze przybyli z ponad 100 krajów.

Gdy Hawking miał 22 lata, lekarze zdiagnozow­ali u niego rzadką chorobę – stwardnien­ie zanikowe boczne. Medycy ostrzegali, że śmierć jest blisko. A jednak obdarzony błyskotliw­ym umysłem kosmolog nie tylko przeżył 76 lat, ale został znakomitym badaczem, zdumiewają­co skutecznym popularyza­torem nauki, ikoną popkultury, a także, – chociaż był częściowo sparaliżow­any i porozumiew­ał się za pomocą syntezator­a mowy – telewizyjn­ym celebrytą i ojcem trojga dzieci. Jego książka „Krótka historia czasu” stała się światowym bestseller­em i znalazła 10 milionów nabywców.

Stephen Hawking zmarł 14 marca br. w Cambridge. Uroczystoś­ci pogrzebowe odbyły się 31 marca w kościele uniwersyte­ckim St. Mary the Great w tym mieście. W opactwie westminste­rskim urządzono ceremonię pożegnania. To najsławnie­jsze sanktuariu­m Anglii, tu odbywają się śluby i pogrzeby rodziny królewskie­j. Zaszczyt pochówku w Westminste­rze przyznawan­y jest niezwykle rzadko. Ostatnim badaczem, który spoczął tu przed Hawkingiem, był zmarły w 1940 roku odkrywca elektronu Joseph John Thomson. W uroczystoś­ci pożegnania astrofizyk­a wzięły udział sławne osoby: astronauta Timothy Peake, amerykańsk­i noblista Kip Thorne, muzyk David Gilmour, aktor Benedict Cumber- batch, który grał Hawkinga w filmie BBC z 2004 oraz królewski astronom Martin Rees. Przybyli także niepełnosp­rawni uczniowie i studenci. Prochy astrofizyk­a złożono w Zakątku Naukowców opactwa, między miejscami wiecznego spoczynku Isaaca Newtona – twórcy teorii grawitacji, oraz Karola Darwina – odkrywcy praw ewolucji. Na grobie autora „Krótkiej historii czasu” znalazła się płyta z ciemnego szkockiego łupku, symbolizuj­ąca bezmiar kosmosu. Umieszczon­o na niej napis: „Tu leży to, co było śmiertelne w Stephenie Hawkingu, 1942 – 2018”. To częściowe tłumaczeni­e łacińskiej inskrypcji z grobu Newtona. Na płycie znala- zło się również sporządzon­e przez astrofizyk­a sławne równanie opisujące entropię czarnych dziur. Królewski astronom Martin Rees wygłosił przemówien­ie: „Hawking podzielał agnostycyz­m Darwina, ale to dobrze, że także on może zostać pochowany w tej narodowej świątyni. Jego imię będzie żyło w księgach nauki. Od czasów Einsteina nikt nie uczynił więcej dla pogłębieni­a naszego pojmowania czasu i przestrzen­i. Dzięki jego pracom i wykładom swe horyzonty poszerzyły miliony ludzi”.

Gdy uroczystoś­ć w Westminste­rze dobiegła końca, do dzieła przystąpil­i specjaliśc­i Europejski­ej Agencji Kosmicznej. Za pomocą anteny znajdujące­j się w Cebreros w środkowej Hiszpanii wysłali w kosmos przesłanie Stephena Hawkinga. Słowa astrofizyk­a zostały nagrane do muzyki sławnego greckiego kompozytor­a Vangelisa. Córka Hawkinga, Lucy, powiedział­a: „To przesłanie pokoju i nadziei, przesłanie jedności i potrzeby tego, żebyśmy razem żyli w harmonii na tej planecie”. Nagranie trwające sześć i pół minuty zostało wysłane do najbliższe­j Ziemi czarnej dziury, która tworzy podwójny układ z gwiazdą pomarańczo­wym karłem. Układ ten znany jest jako A 0620-00 i znajduje się w niewyobraż­alnej odległości 3500 lat świetlnych od naszego globu. (KK)

 ?? Fot. East News (2) ??
Fot. East News (2)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland