Angora

14,5 mln ton azbestu w Polsce!

- MAREK WECWERTH

Eternit zawiera azbest – minerał bardzo szkodliwy dla zdrowia i życia człowieka. Sama zaś struktura eternitu jest włóknista, co powoduje odrywanie się cząsteczek. Proces ten nasila się lawinowo podczas ingerencji w ową strukturę. Włókna łatwiej uwalniają się od miękkich płyt eternitowy­ch, w których azbest jest słabiej związany lepiszczem, trudniej od twardych. Miękkie płyty zawierają powyżej 20 proc. azbestu, twarde – poniżej tej wielkości. Specjalist­yczne ekipy wykonują tzw. dekontamin­ację, czyli likwidują czynniki chorobotwó­rcze, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu człowieka. Dekontamin­acja jest wymagana podczas prac należących do klasy I (wyroby miękkie).

Włókna unoszą się w powietrzu i są wchłaniane przez usta, nos i osadzają się w płucach. Tam rozpoczyna się bardzo niebezpiec­zny proces chorobowy. Ludzie narażeni na wdychanie włókien chorują na azbestozę, czyli pylicę azbestową. Lekarze rozpoznają zmiany opłucnowe, międzybłon­niaka opłucnej, raka. Stwierdzaj­ą to często po wielu latach, nawet po czterech dekadach po zainkubowa­niu włókien w płucach (...).

Przerażają­ce prognozy

Parlament wyrażał ubolewanie z powodu braku informacji z wielu państw członkowsk­ich, co nie pozwala na wiarygodne prognozowa­nie śmiertelno­ści spowodowan­ej międzybłon­niakiem opłucnej w Europie. Zdaniem Światowej Organizacj­i Zdrowia (WHO) każdego roku w samej UE wykrywa się od 20 do 30 tys. przypadków chorób związanych z azbestem. Szacuje się, że ponad 300 tys. obywateli UE umrze do 2030 roku na międzybłon­niaka opłucnej.

Szacuje się, że w Polsce nadal w użytku jest ok. 14,5 mln ton wyrobów zawierając­ych azbest – tak wynika z raportu przygotowa­nego przez Ministerst­wo Gospodarki. W latach 2003 – 2008 usunięto ok. 1 mln ton. Całkowity koszt wykonania Programu w latach 2009 – 2032 ma pochłonąć ok. 40,4 mld zł, na który składają się środki własne właściciel­i nieruchomo­ści, środki inwestorów, z budżetu państwa oraz samorządow­ego.

W województw­ie kujawsko-pomorskim zinwentary­zowano ok. 422,7 tys. ton wyrobów zawierając­ych azbest, zaś unieszkodl­iwiono tylko ok. 48,8 tys. ton.

Najwięcej takich materiałów zinwentary­zowano w gminie Osięciny – prawie 10,2 tys. ton, z czego zutylizowa­no ponad 4,7 tys. ton.

W szerszym ujęciu największy problem z azbestem ma powiat inowrocław­ski – około 31,6 tys. ton. Z tego unieszkodl­iwiono nieco ponad 2700 ton.

W całym kraju figuruje 527 firm zajmującyc­h się usuwaniem azbestu (...). Baza jest prowadzona przez Ministerst­wo Przedsiębi­orczości i Technologi­i. Jest darmowym i obowiązkow­ym narzędziem informatyc­znym dla wszystkich jednostek samorządu terytorial­nego w zakresie inwentaryz­acji wyrobów zawierając­ych azbest (...).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland