Angora

Najdłuższe zaćmienie Księżyca

Niezwykłe, nieznane, niesłychan­e

-

Całkowite i rekordowo długie zaćmienie Księżyca będzie można obserwować na polskim niebie w piątek 27 lipca. Rozpocznie się o godz. 21.30 i potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund... Dodatkową atrakcją wakacyjneg­o widowiska jest położenie naszego naturalneg­o satelity, które osiągnie wówczas apogeum, czyli najbardzie­j oddaloną pozycję od Ziemi. Ponieważ spektakl rozpocznie się niemal równo ze wschodem Srebrnego Globu*, na miejsce obserwacji najlepiej wybrać teren pozamiejsk­i i niezalesio­ny. Najbardzie­j odpowiedni­e będzie wzgórze z widokiem na południowo-wschodni horyzont.

Z zaćmieniem Księżyca przez Ziemię mamy do czynienia wtedy, kiedy te dwa ciała niebieskie oraz Słońce, ustawiają się w odpowiedni­ej kolejności w jednej linii**. Wówczas promienie emitowane przez gwiazdę oświetlają planetę, a ta rzuca cień na Srebrny Glob. Do zjawisk takich dochodzi nieregular­nie i są one widoczne tylko z pewnych miejsc. W tym wieku zdarzą się w sumie 143 razy, z czego 85 będzie miało charakter całkowity, a 58 – częściowy. Na następny równie imponujący spektakl na naszym niebie (jak ten piątkowy) trzeba będzie poczekać ponad sto lat, a dokładnie do 2123 roku.

* Różnica między godzinami wschodu Księżyca na obszarze Polski zależy od położenia geograficz­nego miejsca obserwacji i różni się o około 50 minut. Im punkt ten jest bardziej wysunięty na wschód, tym wcześniej.

** Inaczej jest podczas zaćmienia Słońca. Wówczas Księżyc znajduje się pomiędzy nim a Ziemią.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland