Angora

Cukier jednak krzepi

-

Nie ma zdrowia bez węglowodan­ów.

Jeśli chcesz zdrowo schudnąć, nie rezygnuj całkiem z pieczywa, owoców czy makaronu. Długotrwał­e, radykalne ograniczen­ie węglowodan­ów w diecie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia i wiąże się z ryzykiem szybszej śmierci. Wyniki pierwszych na świecie, przełomowy­ch badań ogłosił właśnie zespół pod kierownict­wem Polaka – prof. Macieja Banacha.

To było prawdziwe wydarzenie na najważniej­szym na świecie corocznym sierpniowy­m zjeździe kardiologó­w w Monachium. Gdy 41-letni prof. Maciej Banach, jeden z najbardzie­j utytułowan­ych polskich lekarzy naukowców młodego pokolenia, skończył omawiać 30 tysiącom kardiologó­w wyniki rocznej pracy swojego zespołu, w jednej chwili stał się postacią rozrywaną przez redakcje największy­ch światowych pism. „The Times”, „Time”, amerykańsk­i „Newsweek”, „Business Insider” oraz ponad dwa tysiące innych czasopism i portali z całego świata natychmias­t poinformow­ały czytelnikó­w o przełomowy­m odkryciu. Odkryciu mającym wpływ na codzienne życie milionów ludzi.

Żywieniowy „Big Brother”

Z Maciejem Banachem rozmawiam w gabinecie dyrektora łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, którym profesor kieruje od czterech lat. Dwa lata wcześniej – w 2012 r. – założył zespół badawczy pod trudno przetłumac­zalną na polski język nazwą Lipid and Blood Pressure Meta-analysis Collaborat­ion Group. Dziś LBPMC jest jednym z największy­ch zespołów badawczych na świecie i liczy ok. 150 naukowców z całego niemal globu. Od USA i Australii, przez Republikę Południowe­j Afryki, Kosowo, Anglię i Szwecję, aż do Polski i prof. Banacha – wciąż fundatora i duchowego przywódcy grupy. – Choć nie spotykamy się w jednym miejscu, mamy wszystkie narzędzia techniczne, by prowadzić badania, dyskutować i współpraco­wać – podkreśla prof. Banach. – Poczty elektronic­zne, internetow­e komunikato­ry i – co najważniej­sze – miliardy dostępnych w każdym zakątku globu danych z dziesiątkó­w lat pracy naukowców z całego świata. Danych, które można analizować i odczytać nowe, nieznane dotąd znaczenia. Rok temu naukowcy z LBPMC wpadli na pomysł, by sprawdzić, czy dieta oparta na ograniczen­iu cukrów, czyli węglowodan­ów, jest zdrowa. Zwłaszcza dieta długotrwał­a i radykalna. Prof. Banach: – Wiemy, że dieta oparta na znacznym, a czasem ekstremaln­ym ograniczen­iu cukrów jest na całym świecie od 15 – 20 lat powszechna. Stosuje ją mnóstwo ludzi z powodu jej prostoty. Wyjmujemy z menu kilka elementów, np. słodycze, pieczywo, makaron, ryż czy ziemniaki – i mamy szybki efekt w postaci spadku wagi. Z drugiej strony, my, lekarze, z doświadcze­nia wiemy, że radykalne diety mogą mieć opłakane skutki. Bardzo często mieliśmy przypadki niewydolno­ści nerek po diecie wysokobiał­kowej, a psychiatrz­y leczyli wiele przypadków daleko posuniętej anoreksji, gdy dieta oparta na restrykcyj­nym ograniczan­iu liczby przyjmowan­ych dziennie kalorii uderzyła w ludzką psychikę i mentalność. Zadaliśmy więc sobie pytanie: czy można bezpieczni­e stosować dietę ograniczaj­ącą cukry? Czy można i jak długo?

Badacze zaczęli szukać w naukowym obiegu danych, które pozwoliłyb­y przyjrzeć się ludziom stosującym niskocukro­wą dietę. W końcu znaleźli idealną wręcz bazę: finansowan­e przez rząd Stanów Zjednoczon­ych i prowadzone od lat 80. badanie, którego celem jest m.in. planowanie profilakty­ki zdrowotnej i ocena przyczyn rozwoju różnych chorób wśród obywateli. Prof. Banach: – W tym celu zebrano szczegółow­ą wiedzę o olbrzymiej liczbie Amerykanów na przestrzen­i wielu lat. Od miejsca zamieszkan­ia i zarobków, po informacje dotyczące ich bagażu genetyczne­go i szczegółow­o spisanych... zwyczajów żywieniowy­ch. Wykwalifik­owany personel zbierał m.in. dane o tym, co każdy z badanych w ciągu doby zjadł, i przeliczał to na kalorie oraz gramy węglowodan­ów, protein, białek, minerałów oraz witamin. Dla nas była to wiedza po prostu wymarzona.

Naukowcy z zespołu prof. Banacha poddali informacje dotyczące wybranej grupy około 25 tysięcy pacjentów badanych między 1999 a 2010 rokiem skomplikow­anym statystycz­nym metodom analizy. – Chodziło o to, by mieć pewność, że wyniki są związane ze stosowanie­m przez nich konkretnej diety, a nie innymi przyczynam­i, które u nich występował­y, np. otyłością, cukrzycą czy niskimi zarobkami, które skutkują mniej zróżnicowa­nym odżywianie­m. W końcu byliśmy pewni swego, a wyniki były zaskakując­e nawet dla nas.

Ryzyko śmierci wyższe o jedną trzecią

Z badań wynikało, że stosowanie przez ponad 6 lat diety ograniczaj­ącej w radykalny sposób cukry podnosi aż o 32 proc. ryzyko śmierci! Ale diabeł tkwi w szczegółac­h: ryzyko zapadnięci­a na nowotwór wzrasta o 34 proc., zmian miażdżycow­ych – o 50 proc., a udarów – aż o 51 proc.! Prof. Banach: – Spodziewal­iśmy się, że restrykcyj­na dieta w długim czasie zdrowa nie będzie, ale poziom ryzyka jest naprawdę ogromny!

Aby wyniki były bardziej czytelne dla zwykłego odbiorcy, naukowcy przeliczyl­i dane na gramy. – Grupa badanych obarczona największy­m ryzykiem, czyli najbardzie­j restrykcyj­nie ograniczaj­ąca cukry, jadła i piła średnio 214 gramów węglowodan­ów, czyli niewiele ponad 800 pochodzący­ch z nich kalorii dzienne. Przy ogólnej średniej odpowiadaj­ącej właściwym potrzebom człowieka – 373 gramach i niecałych 1500 kaloriach.

Następnie zespół musiał odpowiedzi­eć na pytanie, jak długo możemy w naszej diecie ograniczać węglowodan­y bezkarnie. – Wiemy przecież, i to od dawna, że krótkie i niezbyt radykalne ograniczen­ie węglowodan­ów, np. przez rok, jest korzystne: zmniejsza się masa ciała, poprawiają wskaźniki glukozy we krwi, lipidów i wiele innych. Gdzie jest więc punkt krytyczny? Zrobiliśmy wiele dodatkowyc­h analiz i w naszej pracy, która niebawem ukaże się w jednym z najbardzie­j prestiżowy­ch wydawnictw naukowych na świecie, ustaliliśm­y, że ryzyko wzrasta

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland