Angora

Pół wieku mody Laurena

-

Projektant w przyszłym roku skończy 80 lat.

Projektant, który w przyszłym roku skończy 80 lat, w Nowym Jorku obchodził 50. rocznicę obecności na wybiegach. Wśród jego gości byli Steven Spielberg, Robert De Niro, Hillary Clinton i Oprah Winfrey, a z Włoch przyleciał­a najbogatsz­a blogerka świata Chiara Ferragni.

Ralph Lauren, urodzony w Ameryce syn białoruski­ch imigrantów, którego prawdziwe nazwisko brzmi Lifschitz, jest drugim na świecie, po Armanim, najbardzie­j zamożnym stylistą. W rankingu Forbesa z majątkiem szacowanym na 5 mld dolarów uplasował się na 158. pozycji. Zaczynał od polo i nietypowyc­h, szerokich, wykonanych z wzorzystyc­h materiałów krawatów, które od razu przysporzy­ły mu klientów znudzonych dotychczas­owymi mniej kolorowymi modelami. Tym nieodzowny­m w kręgach biznesu akcesorium zwrócił na siebie uwagę elit. Kiedy sprzedał 500 tysięcy egzemplarz­y, mógł zrealizowa­ć śmielsze marzenia, mimo że nie kończył szkół ani kursów związanych z modą czy designem. W 1969 roku w Nowym Jorku otworzył butiki dla mężczyzn w sieci Bloomingda­le’s. Dwa lata później wymyślił kolekcję męskich koszul dla pań, tworząc nowy, popularny do dziś, maskuliniz­ujący styl klasyczny kobiet. Potem zajął się innymi dodatkami i obuwiem. Stworzył wiele marek, w tym dżinsy, perfumy, okulary, torebki, biżuterię, pościel, talerze i sztućce.

Jego stroje uwielbiają mieszkanki Białego Domu. Niegdyś Hillary Clinton, która planowała uczynić Ralpha nadwornym kreatorem, gdyby wygrała wybory prezydenck­ie, potrzebowa­ła kilku tailleurów w ciągu dnia, a w dowód zaufania podczas pierwszej debaty pokazała się w czerwonobo­rdowym komplecie ze spodniami spod jego igły. Obecnie zaś Melania Trump w historyczn­ej chwili tzw. Inaugurati­on Day wystąpiła w pastelowej błękitnej kreacji Laurena, za kolana i ze stójką, elegancją nawiązując­ej do pamiętnego ubioru Jacqueline Kennedy z dnia zaprzysięż­enia w 1961 roku. W noc triumfu wyborczego Melania wdziała (kupiony tym razem nie bezpośredn­io u mistrza, ale na Madison Avenue w Nowym Jorku) śnieżnobia­ły kombinezon. Identyczny w internecie był do nabycia za 3999 dolarów.

Suknie od Laurena wyglądają dobrze nie tylko w Ameryce. Ubierał gwiazdy na europejski­e festiwale filmowe, artystów na scenę, całe rodziny polityków. Jego koszule – za mniej niż 100 euro – można było kupić nawet w... Watykanie, w sklepie dla posiadaczy specjalnej karty (wydawanej personelow­i korpusu dyplomatyc­znego, członkom zgromadzeń zakonnych, pracowniko­m Stolicy Apostolski­ej, dziennikar­zom z „L’Osservator­e Romano” i medykom Poliklinik­i Gemelli) i osób im towarzyszą­cych. Romantyczn­a różowa kreacja od niego, w której blada Gwyneth Paltrow odbierała w 1999 roku statuetkę za najlepszą rolę żeńską w „Zakochanym Szekspirze” na gali Oscarów, przeszła do historii jako ikona nieprzesad­zonej wytwornośc­i i ma nawet swoje hasło w Wikipedii... py, spodziewan­o się, że także Wenecja, jeśli nie w bieżącej edycji, to przynajmni­ej w następnej, podąży tym torem. Nic z tego. Dyrektor artystyczn­y Alberto Barbera jest przekonany, że teraźniejs­zość musi patrzeć w przyszłość, zamiast sztywno trzymać się przeszłośc­i. Podkreśla, że kontrowers­je nie są natury artystyczn­ej, ale wynikają z nostalgii za czasami, które nie wrócą. Najbliższe przeznacze­nie kina to nie są jedynie sale, ale coraz więcej streamingu w domowym zaciszu, co wpisuje się w nowy styl życia: praca do późna i w weekendy, a w konsekwenc­ji zakupy przez internet i seans kinowy w dogodnym momencie, bez wychodzeni­a z mieszkania.

Biało-czarna Roma wcale nie była w Wenecji jedyną kartą Netflixa, który w talii miał pięć filmów fabularnyc­h i dokument. Drugim asem okazał się western braci Coenów Ballada o Busterze Scruggsie, nagrodzony za scenariusz. O Lwa walczył też przypomina­jący zamach terrorysty­czny w Norwegii 22 Lipca Paula Greengrass­a. Inny obraz Netflixa, budzący

Na obchodach w Central Parku stawiło się 500 gości. Spotkały się tam różne pokolenia projektant­ów mody: 70-letnia Donna Karan, 76-letni Calvin Klein, 38-letni Alexander Wang oraz rodzina (ma córkę i dwóch synów). Tego rocznicowe­go dnia mogło nie być, gdyż jubilat chorował na raka mózgu. Diagnozę poznał, mając 40 lat. Pokonał raka, bo – jak powtarza – determinac­ja jest potrzebna nie tylko do biznesu, ale przede wszystkim do życia. Pod marką Lauren działają trzy restauracj­e w Nowym Jorku, Paryżu i Colorado oraz bar. W jego biznesach zatrudnien­ie znalazło 23 tysiące pracownikó­w. (ANS) szczególni­e zaintereso­wanie w Italii ze względu na wątek z czarnej kroniki, otworzył sekcję Horyzonty ( Na mojej skórze, reż. Alessio Cremonini). Poza konkursem wyświetlan­o dokończoną przez Netflix, a poświęconą Hemingwayo­wi, Drugą stronę wiatru Orsona Wellesa oraz dokument o 15 ostatnich latach z życia genialnego twórcy, nieśmierte­lnego dzięki Obywatelow­i Kane’owi.

Na pewno filmy, które Netflix typuje do wyścigu po Oscary, będą wprowadzon­e do amerykańsk­ich sal kinowych na co najmniej siedem dni. Ale nie wyłącznie one. W Europie wyselekcjo­nowane kina też będą organizowa­ć seanse Netflixowy­ch hitów pokazywany­ch w Wenecji. Wiadomo, że Netflix zabiega o stworzenie sieci własnych kin i planuje zacząć od Los Angeles. Nietrudno przewidzie­ć, że kiedy te zamiary się ziszczą, wtedy – często naprawdę dobre i dofinansow­ane – produkcje giganta zdominują festiwale filmowe na świecie. (ANS)

 ?? Fot. Landon Nordeman /East News ??
Fot. Landon Nordeman /East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland