Angora

Rosja szykuje się do wojny?

-

Na rosyjskim Dalekim Wschodzie odbywają się gigantyczn­e manewry sił zbrojnych o kryptonimi­e Wostok 2018. To największe takie ćwiczenia od 1981 roku, gdy Związek Radziecki przeprowad­zał manewry Zapad. Putin wysłał na poligony jedną trzecią swej militarnej machiny.

Generał Petr Pavel, przewodnic­zący Komitetu Wojskowego NATO, powiedział, że te gry wojenne można traktować jak „poważne przygotowa­nia do potężnej wojny”. Pokaz sił na ogromną skalę trwa od 11 do 17 września. W manewrach „Wostok 2018” uczestnicz­y około 300 tysięcy żołnierzy, 36 tysięcy czołgów, transporte­rów opancerzon­ych oraz innych pojazdów wojskowych, tysiąc samolotów, śmigłowców i różnego typu dronów. Rosyjscy generałowi­e testują nowoczesne systemy broni przeciwlot­niczej S-300 i S-400. Po morzach Beringa, Ochockim i Japońskim krąży 80 rosyjskich okrętów z dwóch flot: Północnej oraz Oceanu Spokojnego. Według komunikatu agencji TASS na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańs­kim zaplanowan­o wystrzelen­ie rakiety operacyjno-taktycznej Iskander M na odległość kilkuset km. Ten pocisk balistyczn­y prawdopodo­bnie może przenosić głowice nuklearne.

Najbardzie­j intensywne manewry odbywają się na poligonie Cugoł w Kraju Zabajkalsk­im w pobliżu granic z Chinami i Mongolią. Uczestnicz­ą w nich wszystkie jednostki powietrzno­desanto- we armii Putina, oddział wojsk mongolskic­h, a także 3200 żołnierzy z Chin dysponując­ych pojazdami pancernymi oraz – jak twierdzi prasa rosyjska – 24 helikopter­ami i sześcioma samolotami bojowymi. Po raz pierwszy chińscy wojskowi mogą brać udział w strategicz­nych ćwiczeniac­h sił zbrojnych Rosji. Oficerowie sztabowi Pekinu bardzo się starają poznać rosyjskie doświadcze­nia z wojen w Gruzji, na Ukrainie i w Syrii.

Komentator­zy zwracają uwagę, że wła- śnie udział wojsk chińskich w gigantyczn­ych manewrach sił zbrojnych Putina jest ostrzeżeni­em dla Zachodu. Relacje Moskwy i Pekinu nigdy jeszcze nie były tak bliskie. Oba mocarstwa w prze- to możliwe? Od wielu tygodni usiłuje wyjaśnić to m.in. ukraińska rzeczniczk­a praw człowieka Ludmyła Denisowa, która domaga się widzenia z więźniem. Bezskutecz­nie, ponieważ Rosjanie uważają skazanego za „swojego”. Rosyjskie obywatelst­wo nadano mu z automatu po aneksji Krymu, skąd pochodzi. Szef Rady ds. Praw Człowieka przy prezydenci­e Rosji Michaił Fiedotow wyjaśnił jedynie, że głodujący dostaje dwa razy dziennie kroplówki, a od 8 lipca konsylium lekarskie w kolonii karnej zaordynowa­ło mu przeznaczo­ny do picia wysokoener­getyczny preparat odżywczy o nazwie szłości sobie nie ufały, a Rosja obawiała się rosnących wpływów chińskiego smoka na Dalekim Wschodzie, teraz jednak Rosję i Państwo Środka łączy sprzeciw wobec światowej hegemonii Stanów Zjednoczon­ych i niechęć wobec demokratyc­znych wartości. Stosunki Moskwy z NATO pozostają napięte od czasu rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku i konfliktu w Ukrainie Wschodniej.

Rosyjski pułkownik w stanie spoczynku Dmitrij Trenin, obecnie dyrektor instytutu Carnegie Moscow Center, ocenia: „Poprzez manewry Wostok 2018 Rosja wysyła sygnał, że uważa Stany Zjednoczon­e za swego potencjaln­ego przeciwnik­a, zaś Chiny za swego potencjaln­ego sprzymierz­eńca”. Komentator brytyjskie­go magazynu „The Economist” lamentuje, że podczas gdy Putin znajduje sobie przyjaciół, Donald Trump osłabia więzi z sojusznika­mi Stanów Zjednoczon­ych.

Gdy na poligonach wyły silniki czołgów, a rakiety wzbijały się w powietrze, przywódcy obu mocarstw – Władimir Putin i Xi Jinping – spotkali się podczas Wschodnieg­o Forum Gospodarcz­ego we Władywosto­ku. Demonstrow­ali przyjaźń i współpracę. Wznieśli toast wódką i wspólnie piekli tradycyjne rosyjskie bliny. (KK)

 ?? Fot. PAP/Vadim Savitsky ??
Fot. PAP/Vadim Savitsky

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland