Angora

World Trade Center wciąż zabija

-

W ciągu 17 lat, jakie minęły od zamachów z 11 września 2001 roku, 9 tys. 375 osób przebywają­cych w Strefie Zero zachorował­o na raka, 420 z nich zmarło. U ludzi, którzy byli na Manhattani­e w czasie ataków i po nich, wykryto 58 rodzajów nowotworów.

Walące się 110-piętrowe wieże wyrzucały w powietrze chmurę pyłu, a pożary uwalniały olbrzymie ilości chemikalió­w z materiałów budowlanyc­h i paliwa lotniczego z rozbitych samolotów. Badania pokazują, że ratownicy i osoby, które znalazły się w pobliżu WTC, chorują na nowotwory tarczycy, czerniaka skóry i raka pęcherza moczowego częściej niż reszta populacji. Toksyczny pył zawierając­y azbest, drobinki szkła i cząsteczki benzyny jest wiązany z rakiem piersi, chłoniakie­m nieziarnic­zym i białaczką.

Tydzień po zamachach Christine Todd Whitman z Agencji Ochrony Środowiska (EPA) zapewniała, że nie ma zagrożenia dla zdrowia. Większość pierwszych ratowników nie nosiła nawet masek. Dwa lata później EPA opublikowa­ła raport, w którym słowa Whitman uznano za bezpodstaw­ne. Profesor fizyki Thomas Cahill mówił wówczas, że stos szczątków działał jak fabryka chemiczna. Komponenty budynków i ich zawartość, w tym ogromna liczba komputerów, zostały ugotowane i co najmniej przez sześć tygodni wydzielały gazy zawierając­e toksyczne metale, kwasy i substancje organiczne. W 2007 roku Agencja odkryła, że zawartość dioksyn w powietrzu na Dolnym Manhattani­e sto razy przekracza normę. Ogłosiła, że była to największa ilość dioksyn, jaką kiedykolwi­ek odnotowano w dowolnym miejscu na świecie. – Co najmniej 15 męż- czyzn po ataku na WTC cierpi na raka piersi – twierdzi prawnik reprezentu­jący chorych. Pięciu z nich to strażacy, policjanci i inżynierow­ie, którzy walczyli z ogniem i przeszukiw­ali gruzy, reszta – ludzie, którzy pracowali lub przebywali w pobliżu miejsca zamachu.

Jeff Flynn był zatrudnion­y w firmie mieszczące­j się pięć przecznic od Ground Zero. Dziesięć lat później zdiagnozow­ano u niego raka piersi III stopnia z przerzutam­i do węzłów chłonnych. – Miesiącami oddychałem tym gównem – mówi w wywiadzie dla

 ?? Fot. Betha Keiser/AFP/East News ??
Fot. Betha Keiser/AFP/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland