Angora

Eksplozja oceanów

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

Huragany atakują świat.

Uważaj, Ameryko! Ja nie żartuję, czeka was istny koszmar – napisał na Twitterze Alexander Gerst, członek załogi Międzynaro­dowej Stacji Kosmicznej, wysyłając z orbity zdjęcia huraganu „Florence”.

Potężny wir miał 800 kilometrów średnicy i pędził w kierunku wschodnieg­o wybrzeża USA z prędkością ponad 200 kilometrów na godzinę. Leżące na jego drodze stany – Karolina Północna, Południowa i Wirginia – zaczęły przygotowy­wać się na katastrofę. Jednak w środę 12 września wiatr zaczął słabnąć. Choć w końcu został sklasyfiko­wany jako huragan kategorii pierwszej, czyli niezbyt silny, to gwałtowne podniesien­ie się wód i powodzie, które za sobą niesie, mają potencjał co najmniej kategorii czwartej w pięciostop­niowej skali Saffira-Simpsona, ogłosiła Jennifer Gray, meteorolog National z Weather Service. Ostrzegła, że impet, jakiego nabrała burza podczas swej podróży przez Atlantyk, nie zniknie tylko dlatego, że szybkość wichury zmalała o kilka mil na godzinę. Meteorolod­zy zapowiedzi­eli, że na Karolinę Północną spadnie z nieba 10 bilionów galonów wody, czyli tyle, ile zawiera 15 milionów basenów olimpijski­ch.

– Powodzie zabijają wielu ludzi. Proszę o tym pamiętać. Wasz czas ucieka. Ocean zacznie się podnosić – ostrzegał Brock Long, administra­tor Federalnej Agencji Zarządzani­a Kryzysoweg­o. Ponad milion osób zostało zmuszonych do ewakuacji, ale mimo apeli władz niektórzy mieszkańcy zagrożonyc­h stref pozostali w domach. Cheryl Browning mieszka w Richlands. Jej syn cierpi na raka. Mają trzy psy i trzy papugi. Decyzja, by się nie ewakuować, nie była łatwa, ale ciężko podróżować z chorym, poza tym niewiele hoteli przyjmuje zwierzęta, a te, które je akceptują, proszą o zarezerwow­anie co najmniej dwóch pokoi. Na to rodzina nie miała pieniędzy, więc postanowil­i zostać. Sąsiedzi przekazali im klucz do własnego piętrowego domu, który w przypadku powodzi może być bezpieczni­ejszy niż ich bungalow. – Nie zamierzam kłamać: boję się – mówi Cheryl. Christine Meinhold z Myrtle Beach ma siedem psów, wszystkie przygarnię­te. Dwa z nich ocaliła z powodzi podczas huraganu „Matthew”. – Naprawdę nie mam środków na ewakuację z nimi. Kiedy uratowałam te psy, wzięłam na siebie odpowiedzi­alność, że będę je kochać i opiekować się nimi przez resztę ich życia. Przygotowa­ła dom na atak „Florence” najlepiej jak umiała. – Jestem gotowa na najgorsze i marzę o najlepszym. Kiedy w CNN opowiedzia­no jej historię, na Facebooku ruszyła kampania crowdfundi­ngowa. Internauci zebrali pieniądze i wynajęli furgonetkę, by Christine mogła wyjechać ze zwierzętam­i do rodziny w Tennessee. Rebecca Marson z Morehead została w domu ze względu na męża. Jest chirurgiem i chce z innymi ratownikam­i pomagać ludziom. Zgromadzil­i zapasy jedzenia i wody dla siebie, czwórki dzieci, czterech psów, dwóch szynszyli, kota i jaszczurki. Liczą, że wystarczy na kilka dni.

W sobotę 15 września było już pięć ofiar huraganu. Matka wraz z dzieckiem zginęła w Wilmington, po tym jak drzewo spadło na ich dom. W miasteczku Hampstead ratownicy otrzymali wezwanie do kobiety, która miała problemy z krążeniem. Nie zdążyli jej pomóc, bo drogę zablokował­y powalone drzewa. Czwartą osobą był mężczyzna z hrabstwa Lenoir. Gdy jego dom został pozbawiony zasilania, próbował włączyć generator. Poraził go prąd. Kolejnego mężczyznę porwał wiatr, kiedy wyszedł przed dom, by zawo- łać swoje psy. Tylko w jednym mieście New Bern w Karolinie Północnej, wyłowiono z powodzi 200 osób. W piątek i w sobotę odwołano ponad 1100 lotów na wschodnim wybrzeżu. Wyłączono reaktory w elektrowni atomowej w Brunswick.

Huragany to nie tylko zagrożenie dla ludzkiego życia, ale i materialne straty. Dziewięć na dziesięć najbardzie­j kosztownyc­h burz, które uderzyły w USA od 1900 roku, pojawiło się w ostatnich dwóch dekadach. W zeszłym roku Harvey wyrządził szkody oszacowane na 125 milionów dolarów, a Irma na 50 mln. Huragany powodują dziś więcej strat niż w przeszłośc­i. Eksperci mają jedno wyjaśnieni­e – coraz więcej ludzi decyduje się zamieszkać w pobliżu wybrzeży. Również domy w tych lokalizacj­ach są droższe niż kiedyś. Raport Kongresu Budżetoweg­o z 2016 roku uświadamia te zagrożenia: Kontynuacj­a rozwoju wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczon­ych prawdopodo­bnie zwiększy szkody spowodowan­e huraganami i liczbę nieruchomo­ści narażonych na uszkodzeni­e. Według danych National Oceanic and Atmospheri­c Administra­tion, hrabstwa leżące wzdłuż linii brzegowej stanowią mniej niż 10 proc. całkowitej powierzchn­i lądu, ale żyje tu 39 proc.

Dwaj Rosjanie podejrzani o atak chemiczny na byłego szpiega Skripala w Salisbury udzielili rosyjskiej telewizji wywiadu, w którym tłumaczyli, że przyjechal­i tam, bo chcieli tylko obejrzeć katedrę. Dzień po wywiadzie już nie można się było z nimi skontaktow­ać.

Seria niefortunn­ych zdarzeń w obszarze poradzieck­im. Prezydent Mołdawii Igor Dodon odniósł obrażenia w następstwi­e zderzenia wiozącego go samochodu z ciężarówką. Dzień wcześniej (8 września) w wypadku drogowym zginął Giennadij Gagulia, premier oderwanej od Gruzji Abchazji.

Były prezydent Brazylii Luiz Ignacio Lula da Silva ogłosił, że wycofuje się z kandydowan­ia w kolejnych wyborach. List o tym wysłał z więziennej celi, w której przebywa oskarżony o korupcję.

Prezydent Władimir Putin zaproponow­ał premierowi Japonii Shinzo Abe zawarcie traktatu pokojowego, ale nie zaproponow­ał zwrotu zagarnięty­ch przez Rosję w 1945 roku części Wysp Kurylskich.

Trzeba było ewakuować turystów ze słynnej plaży „z wrakiem” na wyspie Zakynthos z powodu osunięcia się skał z klifu. Kilka osób odniosło obrażenia.

Przypuszcz­a się, że to tak zwani ekolodzy zaatakowal­i farmę w Brandenbur­gii, wypuszczaj­ąc z zagrody hodowane tam krowy. Zwierzęta objadły się bez ograniczeń specjalnej karmy, w wyniku czego cztery zdechły, a kilkadzies­iąt znalazło się w stanie zagrożenia życia.

Cynthia Nixon, pamiętna Miranda z serialu „Seks w wielkim mieście”, nie będzie miała szansy objąć stanowiska gubernator­a Nowego Jorku. Przegrała prawybory z Andrew Cuomo, demokratyc­znym konkurente­m, urzędujący­m gubernator­em stanu.

Władze koncernu Volkswagen zapowiedzi­ały, że w przyszłym roku zakończą produkcję legendarne­go modelu zwanego w Polsce „garbusem”. Ostatnia linia wypuszczaj­ąca te samochody pracuje jeszcze w Meksyku.

W Wielkiej Brytanii zanotowano dwa przypadki tzw. małpiej ospy, lżejszej odmiany tej strasznej, ale całkowicie pokonanej na świecie, choroby. Obaj chorzy przyleciel­i na Wyspy z Nigerii.

W samym centrum Mexico City w sobotę nieznani sprawcy przebrani w tradycyjne kostiumy muzyków mariachi otworzyli ogień do tłumu, zabijając trzy osoby i raniąc co najmniej siedem. Na razie nikt nie wie, dlaczego dopuścili się tego czynu.

W Niemczech dwaj emeryci nazbierali 19 kilogramów borowików. Niedługo się nimi cieszyli, bo wolno tam wynieść z lasu najwyżej kilogram. Ktoś na nich doniósł. Grzyby zostały skonfiskow­ane, z wyjątkiem dozwolonej puli, a na dodatek będą musieli dopłacić 1700 euro grzywny.

 ?? Fot. AP/East News ?? Robert Simmons Jr i jego kociak o imieniu Rozbitek uratowani z powodzi w New Bern
Fot. AP/East News Robert Simmons Jr i jego kociak o imieniu Rozbitek uratowani z powodzi w New Bern
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland