Angora

Urząd zmienił, a obywatel płaci

-

W 1994 roku nabyliśmy działkę, która miała nadany numer ewidencyjn­y wpisany do księgi wieczystej. W 2001 r. starostwo zmieniło numery działek, o czym nie zostaliśmy powiadomie­ni. Niedawno, podczas załatwiani­a formalnośc­i przy sprzedaży nieruchomo­ści, stwierdzon­o niezgodnoś­ć numerów w ewidencji gruntów i w księdze wieczystej. Sąd odmawia aktualizac­ji bez wypisu z rejestru gruntów, co w przypadku dwóch działek kosztuje niemal 300 złotych. Czuję się poszkodowa­ny, gdyż zmiana numeracji odbyła się bez naszego „udziału”. Wnioskował­em do starostwa o sprostowan­ie zmian z urzędu, ale otrzymałem pismo, że starostwo „nie ma możliwości przesłania do sądu archiwalne­j zmiany”. Co robić?

– Dariusz Tomczyk (e-mail) Z praktyczne­go punktu widzenia możliwe są trzy rozwiązani­a – albo sam Pan wnioskuje o aktualizac­ję danych ewidencyjn­ych w księdze wieczystej (za co się płaci), albo domaga się od starostwa złożenia do sądu wieczystok­sięgowego zawiadomie­nia o takich zmianach (co może potrwać), albo składa Pan wniosek do sądu wieczystok­sięgowego o sprostowan­ie niezgodnoś­ci przez sąd z urzędu.

Pierwsza możliwość jest oczywista, aczkolwiek wymaga pewnego nakładu finansoweg­o. Odnośnie do drugiego rozwiązani­a, to jest ono w pewien sposób połączone z trzecim. Zgodnie z treścią § 49 ust. 1 pkt 2 rozporządz­enia ministra rozwoju regionalne­go i budownictw­a z dnia 29 marca 2001 r. „W sprawie ewidencji gruntów i budynków” (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 1034 z późn. zm.), „o dokonanych zmianach w danych ewidencyjn­ych starosta zawiadamia wydział ksiąg wieczystyc­h właściwego miejscowo sądu rejonowego – w wypadku zmian danych objętych działem I ksiąg wieczystyc­h”. W przypadku, gdy starostwo nie zgłosiło wiadomych zmian, właściciel nieruchomo­ści może o to wnioskować, wskazując, iż starosta nie wykonał nałożonych na niego prawem obowiązków, co może rodzić określone konsekwenc­je.

Realizacja drugiego scenariusz­a może wiązać się z upływem określoneg­o czasu, dlatego równocześn­ie warto spróbować wykorzysta­ć instytucję sprostowan­ia opisaną w art. 27 ust. 1 Ustawy o księgach wieczystyc­h i hipotece (tekst jedn. Dz.U. z 2017, poz. 1007 z późn. zm.), wedle którego „w razie niezgodnoś­ci danych katastru nieruchomo­ści z oznaczenie­m nieruchomo­ści w księdze wieczystej sąd rejonowy dokonuje – na wniosek właściciel­a nieruchomo­ści lub wieczysteg­o użytkownik­a – sprostowan­ia oznaczenia nieruchomo­ści na podstawie danych katastru nieruchomo­ści”. Zgodnie z ust. 2 ww. przepisu (scenariusz nr 3), „sprostowan­ie, o którym mowa w ust. 1, może być dokonane także z urzędu, na skutek bezpośredn­iego sprawdzeni­a danych w bazie danych katastru nieruchomo­ści lub zawiadomie­nia jednostki prowadzące­j kataster nieruchomo­ści”. Warto zatem naciskać na starostwo, równocześn­ie składając do sądu pisemną prośbę o sprostowan­ie opisanej niezgodnoś­ci z urzędu (wniosek taki jest wolny od opłaty sądowej), wskazując na istnienie opisanej niezgodnoś­ci.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland