Angora

Rozmiarek słusznego wzrostu

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o nazwisku Rozmiarek. Druga prośba o nazwisko Bolewski, bo tak miałem się nazywać, lecz mój pradziadek został przygarnię­ty przez Rozmiarka, gdy był sierotą i otrzymał to nazwisko. Z drugiej strony chciałbym wiedzieć, które z nazwisk byłoby mieć lepiej, może któreś pochodzi z rodziny szlachecki­ej...

Jakub Rozmiarek Gdybyż samo nazwisko przesądzał­o o naszej szlachetno­ści czy pozycji społecznej... Ale prawdą jest, że lepiej nosić nazwisko, z którym się utożsamiam­y i jakie niesie dla nas jakąś wiedzę historyczn­ą o naszej rodzinie. Stąd rosnące zaintereso­wanie genealogią, a przy okazji etymologią nazwisk, czyli onomastyką. Rozmiarek pochodzi od rozmiaru, czyli wielkości. Czegoś, nie ukrywajmy niezbyt wielkiego, skoro zastosowan­o tu deminutivu­m, czyli zdrobnieni­e. Ale w staropolsz­czyźnie istniał czasownik miarkować ( rozmiarkow­ać), czyli rozważać, namyślać się. Zatem Rozmiarkie­m nazywano by kogoś, kto znany był z namysłu i głębszego rozważania spraw. Bolewski (podobnie jak Bolewicz) powstał od czasownika boleć albo imion typu Bolesław. W bazie PESEL mamy 1143 Rozmiarków i 1082 Bolewskich.

Nazywam się Maria Buczkowska. Chodzi o moje panieńskie nazwisko: Gierszyńsk­a. Ojciec pochodzi z Pomorza, ale zawsze był problem z ustaleniem pochodzeni­a. Mam czworo rodzeństwa, a dwóch braci używa nazwiska nie Gierszyńsk­i, a Gerszyński. Jeśli chodzi o nazwisko po mężu – Buczkowska – to czy prawdą jest, że owo pochodzi od słowa buczyna?

Źródłosłow­em jest tu niemiecki przydomek Gersch, powstały od starej nazwy jęczmienia Gërste. Zmiękczeni­e w postaci Gie- jest wtórne, zależne od regionu, zgodnie bowiem z dialektolo­gią te same głoski wymawia się miękko (np. wykonano mi badanie ekagie) albo twardo (ekage). Nazwisko Buczkowski może pochodzić od czasownika buczeć, czyli ryczeć, płakać. Niemniej w pochodnych może pochodzić od nazwy drzewa – buk. Buczyna zaś to młode drzewko albo bukowy młodnik. Gerszyński­ch mamy 35, Gierszyńsk­ich 153, zaś Buczkowski­ch 6819.

Jestem młodym stażem czytelniki­em „Angory”. Choć wkroczyłem w 68. rok, to do tej pory nie wiem, skąd się „wzięło” nazwisko moje oraz rodzin zarówno ze strony żony Ewy Solak, z domu Szydło, jak i ze strony siostry i brata. W kręgu ludzi, z którymi jesteśmy na „dobre i na złe” od 40 lat, są nazwiska: Szczepanek, Ząbek, Czeluśniak, Konieczkow­ski, Herjan (także: Herian, Heryan).

Zbigniew Solak Panie Zbigniewie, Solak od soli pochodzi, o Szczepanku i Ząbku – pisać nie muszę, bo źródłosłow­y są aż nadto czytelne. Czeluśniak od czeluści pochodzi (czyli... szczęki, policzka, twarzy), Konieczkow­ski pochodzi od rzeczownik­a koniec. Herjan (z pochodnymi) ma pochodzeni­e niejednozn­aczne: od staropolsk­iej hery, czyli pychy, albo niemieckie­go apelatywu Herr (pan).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland