Angora

Pierwszy Lew Netflixa Włochy

-

Jubileuszo­wa Wenecja nagrodziła Złotym Lwem film wyprodukow­any przez amerykańsk­ą platformę internetow­ą Netflix, co wzbudziło gwałtowne protesty środowiska kinematogr­afii. Stało się inaczej niż w Cannes, gdzie regulamin zabrania ubiegania się o Złotą Palmę filmom niekinowym.

Po finale 75. edycji weneckiego festiwalu filmowego doszło do całkowicie nowej i nieco szokującej sytuacji. Chociaż film Roma meksykańsk­iego reżysera i producenta Alfonsa Cuaróna (trzeba przypomnie­ć, że chodzi o pierwszego Meksykanin­a z Oscarem za reżyserię i prestiżową nagrodą DGA) spodobał się chyba wszystkim, to statuetka dla niego jest ostro kwestionow­ana. Szczególni­e rozgorycze­ni werdyktem jury, w składzie którego obradowała polska reżyserka Małgorzata Szumowska, są: Narodowe Stowarzysz­enie Twórców Filmowych (ANAC), Włoska Federacja Kin Studyjnych (FICE) i Katolickie Stowarzysz­enie Operatorów Kina (ACEC). Według osób z branży zrzeszonyc­h w tych organizacj­ach traktowani­e marki Biennale jako narzędzia marketingo­wego platformy Netflix jest niesprawie­dliwe i nieuprawni­one, a obraz uhonorowan­y Złotym Lwem powinien być dostępny dla każdego widza, nie tylko abonentów platformy.

Wenecja zagrała na nosie młodszemu o kilka edycji festiwalow­i w Cannes. Gdy w maju na kilka dni przed jego rozpoczęci­em, zapadła decyzja, że od 2018 roku w oficjalnej selekcji mogą brać udział tylko filmy, które będą dystrybuow­ane we francuskic­h kinach, co eliminuje z konkursu produkcje Netflixowe, przeznaczo­ne do oglądania z własnej kana-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland