Angora

Przeczytan­e

-

WON Z POLSKIEJ ZIEMI! Fundacja „Wolność od Religii” broni praw ateistów. Wierzący zarzucają jej, że stając po stronie mniejszośc­i, odbiera przywileje tym, którzy reprezentu­ją większość społeczeńs­twa, a przecież to ta większość powinna ustanawiać normy. Bezwyznani­owcy mają się podporządk­ować. Sęk w tym, że nie chcą. Najwięcej skarg dotyczy działalnoś­ci placówek edukacyjny­ch.

– Rocznie kilkadzies­iąt razy zwracamy się do dyrekcji szkół o zmianę jakichś dyskryminu­jących praktyk, do kuratoriów czy rzecznika praw obywatelsk­ich o interwencj­ę, a do tego cały czas doradzamy rodzicom, którzy wolą występować sami, ale proszą nas o porady na tematy prawne i procedural­ne. Jest tego tyle, że stworzyliś­my specjalną osobną stronę – Równośćwsz­kole.pl – mówi filozof i pedagog Tomasz Kalbarczyk. Niewierząc­y rodzice protestują przeciwko udziałowi dzieci w mszach odprawiany­ch podczas apeli, wyprowadza­niu z sal przedszkol­aków, które nie uczęszczaj­ą na religię. – Małe dziecko nie rozumie, o co chodzi, oddzieleni­e od grupy może być dla niego najgorszą karą. A jeszcze w przypadku przedszkol­i rozporządz­enie dotyczące zajęć z religii nie wprowadza nawet teoretyczn­ie alternatyw­y w postaci innych zajęć. Fundacja walczy o zrównanie statusu lekcji religii i etyki.

– Obydwa rodzaje tych zajęć mają się odbywać w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, ale dyrektor może zmniejszyć etykę do jednej godziny. Natomiast jeśli chce zmniejszyć liczbę lekcji religii, to musi zapytać o zgodę biskupa. Następny problem to święci patroni szkół. – Typowa sytuacja: publiczna szkoła nosi imię Jana Pawła II, więc do statutu wpisuje się, że będą się w niej odbywać uroczystoś­ci religijne (...). W Polsce jest ponad tysiąc szkół im. Jana Pawła II. Tworzą nawet internetow­ą rodzinę. Obrona praw ludzi bezwyznani­owych przypomina walkę z wiatrakami. Odpowiedzi na interwencj­e bywają kuriozalne, jak ta otrzymana od wójta gminy Tuszów Narodowy, który powiesił w szkole tablicę z dziesięcio­ma przykazani­ami: Nikt nie zmusza osób mających się za wolnych od religii, aby mieszkali wśród katolików starającyc­h się żyć według Dekalogu. Według mnie dla tych, którzy odnoszą się z szatańską nienawiści­ą do Przykazań Bożych, nie powinno być miejsca na polskiej ziemi, uświęconej krwią Jej synów w obronie wartości chrześcija­ńskich i Ojczyzny.

Na podst.: Agata Diduszko-Zyglewska. Mały ateista w oślej ławce. Magazyn Świąteczny/Wyborcza.pl

Wybrała i oprac. E.W.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland