Angora

Sprawiedli­wość po latach

Raport ANGORY – Polski pacjent Rzadko się zdarza, żeby Sąd Apelacyjny znacząco podwyższył kwotę roszczenia. Miejmy nadzieję, że stanie się to normą, gdyż przez pierwsze dwadzieści­a lat III RP większość zasądzanyc­h zadośćuczy­nień w sprawach o zdarzenia med

-

O sprawie małej Zuzi pisaliśmy przed czterema laty (odc. 359 i 360 „Polskiego pacjenta”).

W 2008 r. Agnieszka Lukowska zaszła w ciążę i pozostawał­a pod opieką ginekologó­w z poradni K. Ciąża przebiegał­a bez zakłóceń, płód rozwijał się prawidłowo. W 40. tygodniu kobieta zaczęła odczuwać nasilające się pobolewani­a w okolicach dolnej części brzucha. 27 maja 2009 r. zgłosiła się do Wielospecj­alistyczne­go Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy.

Rozpoczął się poród z zachowanym­i wodami płodowymi. Skurcze występował­y co 4 – 6 minut. O 5.45 w celu przyśpiesz­enia rozwiązani­a ciężarnej podano oksytocynę i podłączono do KTG (monitorowa­nie akcji serca płodu wraz z zapisem czynności skurczowej macicy). W znieczulen­iu nacięto krocze.

– Podczas akcji porodowej lekarz przedramie­niem silnie uciskał mi brzuch. Wówczas nie wiedziałam, że jest to zabroniony tzw. rękoczyn Kristeller­a – wspomina Agnieszka Lukowska.

Chociaż dziewczynk­a miała prawidłową wagę (3500 g) i długość (54 cm), to jednak w pierwszej minucie życia jej stan oceniono zaledwie na 1 w dziesięcio­punktowej skali Apgar. Podjęto reanimację i przewiezio­no na oddział intensywne­j opieki medycznej.

Zadośćuczy­nienie za krzywdę wyrządzoną czynem niedozwolo­nym jest świadczeni­em przyznawan­ym jednorazow­o, ma charakter całościowy i powinno stanowić rekompensa­tę za wszystkie cierpienia fizyczne i psychiczne – zarówno te, których poszkodowa­ny już doznał, jak i te, które zapewne w związku z doznanym uszkodzeni­em ciała lub rozstrojem zdrowia wystąpią u niego w przyszłośc­i jako możliwe do przewidzen­ia następstwa czynu niedozwolo­nego.

Wyrok Sądu Najwyższeg­o z dnia 14 październi­ka 2015 r. V CSK 730/14.

Kalkulacja sumy „odpowiedni­ej” w znaczeniu przypisany­m temu słowu przez ustawodawc­ę w art. 445 § 1 k.c. zakłada uwzględnie­nie takich okolicznoś­ci sprawy jak: rodzaj i rozmiar doznanych obrażeń, długotrwał­ość i uciążliwoś­ć procesu leczenia i rehabilita­cji, nasilenie dolegliwoś­ci bólowych,

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland