Angora

Literacka psychodram­a

-

Kilka lat temu redakcyjna koleżanka pokazała mu gazetę z reportażem o masakrze w austriacki­m Rechnitz i spytała: „A cóż ty masz za rodzinę?”. Chodziło bowiem o jego ciotkę Margit Thyssen-Batthyany, jedną z najbogatsz­ych kobiet w Europie. Pod koniec wojny, gdy zbliżała się już Armia Czerwona, zorganizow­ała w zamku przyjęcie dla nazistów. W środku nocy goście wyszli, by rozstrzela­ć 180 Żydów, a zaraz później wszyscy wrócili... bawić się dalej i spijać luksusowe trunki. Wydawać by się mogło, że szwajcarsk­i dziennikar­z napisze książkę tylko o tej zbrodni, tymczasem zaintereso­wanie ciotką jest tylko pretekstem do opisania przeszłośc­i swojej rodziny i ich tajemnic. Babka Sachy do końca życia żyła z poczuciem winy, że nie uratowała przed Niemcami żydowskieg­o małżeństwa, a jej mąż przez lata kłamał, że nie zostali zastrzelen­i, tylko popełnili samobójstw­o. Sam trafił po wojnie do sowieckich obozów na Syberii, a Agnes Mandel – córka zamordowan­ych sąsiadów – przeżyła koszmar Auschwitz.

Autor jeździł po dawnych Węgrzech i powojennej Austrii oraz udał się z ojcem w podróż szlakiem gułagów, w których więziono jego przodka. W Argentynie zaś odwiedził ocalałą więźniarkę Agnes, a sam przez wiele lat korzystał z usług psychoanal­ityka. Dręczyła go odpowiedź na pytanie, które zadał mu pewien szwajcarsk­i pisarz: „A co ty masz z tym wspólnego?” i zastanawia­ł się, w jakim stopniu traumy i winy przodków przechodzą na kolejne pokolenia i czy powinien uważać się za „wojennego wnuka”. Pisze o grzechach niepamięci i przenikani­u się losów ofiar i sprawców. A wszystko wynurza się z czeluści jego rodzinnej przeszłośc­i. Przejmując­a literacka psychodram­a.

JACEK BINKOWSKI SACHA BATTHYANY. A CO JA MAM Z TYM WSPÓLNEGO? Zbrodnia popełniona w marcu 1945 roku. Dzieje mojej rodziny (UND WAS HAT DAS MIT ZU TUN? Ein Verbrechen im Marz 1945. Die Geschichte meiner Familie). Przeł. Emilia Bielicka. Wydawnictw­o CZYTELNIK, Warszawa 2018. Cena 36 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland