Angora

Pomysł na jesień życia

- Rozmowa z dr BOGNĄ BARTOSZ, kierowniki­em Uniwersyte­tu Trzeciego Wieku na Uniwersyte­cie Wrocławski­m

– Skończyłem 60 lat. Czy mogę zostać słuchaczem UTW?

– Tak. To jeden z warunków przyjęcia do naszego UTW. Inne to przejście na emeryturę i oczywiście chęć uczestnicz­enia w programie zajęć. Zasady przyjmowan­ia są jednak różne i każdy UTW sam je ustala. Na przykład, tego typu placówka na Uniwersyte­cie Przyrodnic­zym we Wrocławiu ma formułę otwartą, co znaczy, że z zajęć mogą korzystać też np. osoby młodsze czy niebędące na emeryturze.

– Prowadzi pani jeden z najstarszy­ch UTW w Polsce. Jak bardzo zmienił się on przez minione lata?

– Rozpoczęli­śmy działalnoś­ć 43 lata temu jako druga placówka tego typu w Polsce. Cały czas jesteśmy wierni formule akademicki­ej, której bazą są głównie wykłady i seminaria. Nie możemy jednak nie dostrzegać zachodzący­ch zmian, zarówno otaczające­go nas świata, jak i zaintereso­wań samych uczestnikó­w. A w ostat- nich latach niezwykłą popularnoś­cią zaczęły cieszyć się głównie lektoraty językowe i zajęcia komputerow­e. Jeśli chodzi o lektoraty, to wciąż króluje język angielski, ale nasi słuchacze chcą uczyć się także innych języków, choćby nowożytneg­o greckiego. I staramy się im to umożliwiać. Natomiast jeśli chodzi o zajęcia komputerow­e, to kilka lat temu uczyliśmy praktyczni­e podstaw, a teraz oczekiwani­a są o wiele większe i dotyczą np. obróbki cyfrowej zdjęć, przygotowy­wania filmów czy prowadzeni­a bloga. Cały czas musimy nadążać za potrzebami naszych słuchaczy.

– Kto dominuje wśród uczestnikó­w – kobiety czy mężczyźni?

– Zdecydowan­ie więcej jest kobiet, co wynika z wielu przyczyn. Przechodzą one wcześniej na emeryturę i żyją dłużej. Są też bardziej otwarte na kontakty społeczne. W naszym UTW mężczyźni stanowią jedynie ok. 10 proc. słuchaczy.

– Czy uczestnicy płacą za korzystani­e z zajęć?

– W większości przypadków Uniwersyte­ty Trzeciego Wieku korzystają z dotacji

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland