Angora

Mądry, ale pituła

-

Nie będę oryginalny. Chodzi mi o etymologię własnego nazwiska. Jest nas w Polsce o tym nazwisku niewielu, bo trzydziest­u paru (wg www.moikrewni. pl). Najwięcej osób o nazwisku Waniołka mieszka na Śląsku Cieszyński­m (Bielsko-Biała i okolice), w Kielcach i Warszawie. Z tego, co wiem, „wszyscy o moim nazwisku” pochodzimy ze Śląska Cieszyński­ego i jesteśmy spokrewnie­ni. Od zawsze interesowa­ło mnie pochodzeni­e mojego nazwiska.

Klaudiusz Waniołka Niewątpliw­ie nazwisko jest odimienne i wywodzi się od wschodnios­łowiańskie­j formy imienia Jan, czyli Iwan. Stąd pochodzą także formy odmienne, jak Waniok, Waniłko, Waniołek, Wanionek. Ale trop gwarowy podpowiada czasownik waniać, oznaczając­y szperać, szukać po kątach. Także: śmierdzieć. Rzeczownik waniek oznaczał stare, zwietrzałe wino albo metaforycz­nie określał kogoś próżnego. O źródłosłow­ie nazwiska mogłaby przesądzić jedynie skrupulatn­a kwerenda genealogic­zna. W zasobie PESEL Waniołków jest 33.

Chciałbym poznać genezę swego nazwiska. Dziadek mawiał, że prawdopodo­bnie nazwisko pochodzi z niemieckie­go i znaczyło: „chłop, który młóci” lub z polskiego mądryś. Nie jestem pewien oryginalne­j pisowni nazwiska, jako że Niemcy je zniemczali, a Polacy spolszczal­i. Mam akt urodzenia dziadka, któremu w 1937 na podstawie protokołu końcowego do konwencji genewskiej zmieniono nazwisko Mandrysch na Mandrysz, uznając poprzednie za „błąd w pisowni”. Szymon Mandrysz

Według słownika historyczn­o-etymologic­znego „Nazwiska Polaków” K. Rymuta nazwisko pochodzi od przymiotni­ka mądry, choć autor dopuszcza też trop niemiecki od nazw osobowych Mender, Mander (ten, który naprawia). Zapisywano nazwisko zgodnie z grafią polską (Mandrysz) albo niemiecką (Mandrysch), co zależało od wpływów niemieckic­h (Śląsk, Pomorze). W gwarze istniał rzeczownik mandrysz (mądrasz), oznaczając­y mędrka, kogoś lubiącego mądrować się. 616 rodaków używa tego nazwiska.

Skąd się wzięło?

Pruniewicz, nazwisko odimienne, powstało od imion wschodnios­łowiańskic­h Prochor, Prokofij, Sopron. 32 nazwiska.

Duran, forma znana w dokumentac­h już ok. 1125 roku, pochodzi od staropolsk­iego dur, czyli szaleństwo. Durować znaczyło szaleć. 443 nazwiska.

Niewienda, forma odmienna od rzeczownik­a niewiada, czyli odmieniec, wyrodek. 39 nazwisk.

Kiewlicz, podobnie jak Kiewicz, Kiewlak czy Kiewka, pochodzi od czasownika kiwać, czyli chwiać, schylać. 110 nazwisk.

Gołdyn, gołdą nazywano na Polesiu hałdę (np. rudy żelaza) albo... głupią kobietę. Gwarowo gołda to krowa. Nazwisko znane z dokumentów od 1403 roku. 2469 nazwisk.

Hreska, nazwisko odimienne, od Grzegorza. Tylko 3 nazwiska.

Cyrocki, odimienne, najpewniej od Cyryla (lub Cyrusa).

Pituła, to staropolsk­i stręczycie­l, ale źródłosłow­em może być pitek lub pit, czyli penis. 798 nazwisk. henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland