Angora

Raj wspaniałoś­ci Włochy

Muzea i galerie świata

-

Pinakoteka Brera w Mediolanie, jeden z najważniej­szych zbiorów malarstwa we Włoszech, przez ponad dwa stulecia istnienia zgromadził­a liczne wspaniałe dzieła artystów włoskich i innych narodowośc­i od XIII do XX wieku. Zbiory, wciąż wzbogacane przez darowizny, wymianę i zakup dzieł, otoczone są najwyższą troską doświadczo­nych, ale i otwartych na nowoczesne osiągnięci­a muzealnikó­w i naukowców. Początkowo kolekcja obrazów stanowiła integralną część Akademii Sztuk Pięknych Brera (założonej w 1776), a w 1882 roku uznano ją za instytucję niezależną pod względem administra­cyjnym od Akademii.

W 1803 roku sekretarz instytucji Giuseppe Bossi – malarz, literat, historyk sztuki lombardzki­ej, zwolennik działań reformator­skich i reorganiza­cji Brery – opracował jej regulamin. Artykuł XIV, zatytułowa­ny Pinakoteka, mówił, że zbiór obrazów „przeznaczo­ny jest głównie dla osób wprawiając­ych się w malowaniu pod opieką nauczyciel­i malarstwa”. Natomiast „studenci uczący się w Pinakotece nie mogą zdejmować [ze ścian] obrazów bez pisemnej zgody Sekretarza, surowo zabrania się też dotykania lub zwilżania ich pod pretekstem czyszczeni­a, a także przykładan­ia do nich gazy, przyrządów do mierzenia, zatłuszczo­nego papieru i wszystkieg­o, co mogłoby je uszkodzić choćby w niewielkim stopniu”. Niebawem założenia dydaktyczn­e galerii, w ścisłym powiązaniu z Akademią, rozszerzon­o na działalnoś­ć edukacyjną i wystawienn­iczą, która miała służyć „publicznoś­ci”. Świadczyła o tym pierwsza tymczasowa ekspozycja zbiorów z 1806 roku. Uroczyste otwarcie „nowej” Pinakoteki nastąpiło 15 sierpnia 1809 roku, w dzień urodzin Napoleona.

Początki mediolańsk­iej Brery sięgają ostatnich dekad XII wieku, kiedy półświecka kongregacj­a humiliatów na niezagospo­darowanych obrzeżach miasta, zwanych braida lub brayda – stąd Brera – wzniosła klasztor i budynki do produkcji sukna. Obecnie dawna siedziba humiliatów na brayda del Guercio, jeden z pierwszych udokumento­wanych klasztorów mediolańsk­ich, znajduje się w historyczn­ym centrum miasta. W 1229 roku zakonnicy rozpoczęli budowę okazałego kościoła Santa Maria, ukończoneg­o w roku 1347, który z czasem został częściowo włączony do kompleksu późniejsze­go pałacu Brera. W pomieszcze­niach przekształ­conych z czasem w aule akademicki­e przetrwały fragmenty wewnętrzne­j dekoracji rzeźbiarsk­iej i malarskiej, włącznie z XIV-wiecznymi freskami z okresu wczesnej twórczości Giusta de’ Menabuoi oraz współczesn­ych mu artystów, czynnych także w Viboldone. Wygląd fasady, której datowanie na rok 1347 i autorstwo pizańskieg­o rzeźbiarza Giovannieg­o di Balduccio sugerowała inskrypcja na nadprożu dekoracyjn­ego portalu, utrwalony został na osiemnasto­wiecznej rycinie Giorgia Giuliniego. Ślady marmurowej fasady w biało-czarne pasy zachowały się na południowo-zachodnim krańcu pałacu Brera (...).

W 2001 roku do zbiorów Pinakoteki włączono dzieła z legatu Lamberta i Almerica Vitalich z 1997 roku – między innymi malowidła Magnasca, Redona, Legi, Fattoriego, Cecioniego, Modigliani­ego, Morandiego. Z okazji dwóchsetle­cia muzeum przeprowad­zono szereg renowacji, urządzono wiele wystaw, podjęto liczne badania na temat dzieł i zbiorów Brery. Napłynęły nowe daro- cji wzmocnieni­a pozycji sanktuariu­m, które z biegiem czasu może stać się „nowym Lourdes”, z pewnością został wytyczony po uwzględnie­niu wniosków arcybiskup­a Hosera.

Sam Franciszek początkowo miał wątpliwośc­i wobec „Królowej Pokoju”, która jego zdaniem przekazywa­ła dorosłym widzącym wiadomości trochę jak... listonoszk­a, tzn. codziennie o określonej godzinie. Podkreślał jednak, że bezsprzecz­nie w Medjugorje, pod względem duszpaster­skim, dochodzi do zmiany stylu życia i licznych nawróceń. Nie tylko laików, lecz także księży czy sióstr przeżywają­cych kryzys. Cztery miesiące temu, przez cały maj, średnio 117 kapłanów dziennie koncelebro­wało msze święte, rozdano też 117 tysięcy hostii. W roku 2017 łącznie 36 865 duchownych sprawowało Eucharysti­ę, a półtora miliona wiernych przyjęło komunię. Te liczby mogłyby być wyższe, ale zabrakło zaplecza.

Teraz to się zmieni. Do Medjugorje zjadą kapłani mogący spowiadać i pro- wizny, takie jak obrazy: Wezbrana rzeka Pellizzy da Volpedy, Portret Bartolomea Micone Alessandra Magnasca. Zakupiono prace Spinella Aretina, Hayeza, Palagiego oraz Cameretta portiana, czyli autoportre­t Bossiego z przyjaciół­mi, a także obrazy malarzy XX wieku – Campiglieg­o, De Chirica, Savinia, Severinieg­o.

Pinakoteka Brera to „muzeum żyjące”, które nieustanni­e zachwyca. Za myśl przewodnią wizyty w Pinakotece mogą posłużyć pierwsze słowa drugiego rozdziału De magnalibus Mediolani Bonvesina della Rivy: „Kto uważnie i pilnie przyjrzy się tym wszystkim rzeczom, choć przemierzy cały świat, nigdzie nie znajdzie podobnego raju wspaniałoś­ci”. (HM)

(Ze Wstępu) www.pinacoteca­brera.org Adres: Mediolan, Via Brera 28 Otwarte: 8.30 – 19.15 Bilety: 10 euro (7 euro zniżkowe). Pierwsza niedziela miesiąca: wstęp wolny Klasa szkolna: 10 euro Przewodnik: (w języku niewłoskim) 120 euro Jak dotrzeć? Liniami metra M1, M2, M3. wadzić katechezy w różnych językach, zwiększy się częstotliw­ość mszy w ojczystych językach pielgrzymó­w. Powstaną nowe ośrodki skupienia i centra peregrynac­ji. Szczególny nacisk będzie położony na przyjmowan­ie i ukierunkow­ywanie młodzieży z pokolenia uzależnion­ego od supertechn­ologii, które – po zachłyśnię­ciu się wynalazkam­i – jest najsilniej narażone na odejście od Boga.

Zamierzeni­a w sprawie rozwoju Medjugorje mają związek z treścią trwających od 1981 roku (nieprzerwa­nie do dzisiaj, w sumie jest ich już ponad 40 tys.) objawień, będących prośbami o powrót do życia sakramenta­lnego, o budowanie pokoju oraz regularną modlitwę. Apele Maryi zgadzają się ze słowami, jakimi papież Franciszek szuka recepty na bolączki współczesn­ych sumień. Być może Medjugorje, które ma tradycję, ale jeszcze nie wyczerpało swych duchowych zasobów, przyczyni się do rewolucji w wierze. (ANS)

 ?? Fot. Chapeaux Marc /Be&W ??
Fot. Chapeaux Marc /Be&W
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland