Mikrofon ANGORY

Angora - - Tusk W Krakowie - WOJCIECH NOMEJKO

Spadkobiercy

9 października minęło 550 lat od rozpoczęcia obrad pierwszego w Polsce dwuizbowego Sejmu walnego. „Mamy świadomość, że jesteśmy spadkobiercami tej wielkiej kilkusetletniej tradycji parlamentaryzmu Rzeczypospolitej” – powiedział marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński podczas uroczystości rocznicowych w Piotrkowie Trybunalskim. „Chcemy dziś godnie upamiętnić narodziny Sejmu w czasach Jagiellonów. Podkreślamy w ten sposób ścisły związek z wartościami nadal tworzącymi fundamenty polskiej polityki. Z ideą sprawiedliwości społecznej i rządów prawa, mając świadomość, że jesteśmy spadkobiercami tej wielkiej kilkusetletniej tradycji parlamentaryzmu Rzeczypospolitej” – dodał marszałek.

102

Prawo i Sprawiedliwość ujawniło swoje plany dotyczące konstytucji. Marszałek senatu Stanisław Karczewski podczas spotkania z Polonią w Mołdawii zapowiedział rozpoczęcie starań o zmianę ustawy zasadniczej. „Jeśli chodzi o głos dla Polonii, to w parlamencie Mołdawii są dwa miejsca dla diaspory i są one przeznaczone dla przedstawicieli wybranych przez środowiska obywateli Mołdawii zamieszkujących inne kraje. W Polsce chcemy zrobić to samo. I mogę powiedzieć, że mamy pomysł, który niebawem przekujemy w działania polityczne. Będziemy zabiegać o to, by zmieniono konstytucję tak, by w Polsce nie było 100, a 102 senatorów, z czego dwóch byłoby wybieranych poza granicami Polski i byli przedstawicielami Polonii. Chcemy, by było jedno miejsce dla Polonii na wschód i jedno na zachód od Polski. To byłby gest i dla Polonii, która wspierała Polskę, i gest wsparcia. Myślę, że opozycja poprze ten pomysł i Sejm, i Senat w 100 proc. zagłosują za tą zmianą w konstytucji”. – powiedział szef izby wyższej polskiego parlamentu.

Należy docenić hojność rządzących. Na blisko 38 milionów Polaków mieszkających w Polsce przypada 100 senatorów. PiS chce, by 2 senatorów reprezentowało od 16 do 20 milionów (różne źródła – różne szacunki) Polaków mieszkających poza krajem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.