Sprytny sposób na tabliczkę mnożenia

Angora - - Między Nami -

W uzyskaniu wyniku mnożenia pomogą własne ręce. Patent działa dla liczb z przedziału 6 – 10. Na początek wyciągnij przed siebie obie dłonie, aby widzieć ich wnętrze z rozprostowanymi palcami. Każdemu z nich przypisz kolejną liczbę od 6 do 10 w ten sposób, że kciuki to szóstki, serdeczne – siódemki, środkowe – ósemki, wskazujące – dziewiątki, a małe – dziesiątki.

Aby pomnożyć np. 8x7 na palcach lewej dłoni, odlicz do 8 i zegnij te, które nie uczestniczą w liczeniu, czyli serdeczny i mały. U prawej dłoni policz do 7 i analogicznie złóż te palce, które nie uczestniczą w działaniu, czyli środkowy, serdeczny i mały. Teraz wynik: wyprostowane palce dają dziesiątki, czyli w przypadku 8x7 jest ich 5, co daje pięć dziesiątek (50). Teraz czas na te zgięte palce. Trzeba je pomnożyć przez siebie. Dwa z lewej i trzy z prawej dłoni, czyli 2x3, co daje 6. Następnie oba wyniki należy dodać 50+6=56 – i gotowe, bo 8x7=56.

Żeby pomnożyć przez 10, zginamy tylko palce lewej dłoni, a prawą traktujemy jak dopisane do wyniku zero.

Jeszcze prostszy system ułatwia mnożenie przez dziewięć. Wszystkie te metody łatwiej będzie zrozumieć, oglądając kilka z wielu pomocy wizualnych zamieszczanych w internecie. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło „mnożenie na palcach”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.