Noga zamiast kija

Angora - - Wybierz Zdrowie! - Rozmowa z RAFAŁEM BIELAWĄ, prezesem Polskiej Federacji Footgolfa

– Niewiele chyba osób wie, co to takiego footgolf.

– Zapewne, choć już sama nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z czymś, co stanowi połączenie piłki nożnej i golfa. I tak rzeczywiście jest.

– Ale, jak zawsze, diabeł w szczegółach.

– To prawda. W footgolfa gra się piłką futbolową rozmiaru 5, piłkę kopiemy nogą, a nie uderzamy kijem, zaś dołki mają średnicę ok. 50 cm. – A jakie są zasady gry? – Zostały one prawie w całości zaczerpnięte z golfa. Celem gry jest umieszczenie piłki w dołku przy jak najmniejszej liczbie kopnięć. Każdy dołek ma przypisaną liczbę uderzeń, tzw. par. Każde uderzenie powyżej par oznacza punkt ujemny, a każde poniżej ustalonej liczby – punkt dodatni. Wygrywa ten, kto przejdzie całe pole, uzyskując największą liczbę punktów. – Ile osób może grać równocześnie? – Zależy to od liczby dołków. Na naszym polu w Postołowie koło Gdańska jest sześć dołków i na każdym mogą grać tkwi

Jesień to czas, gdy wielu ludzi narzeka na zły nastrój i ogarniający ich smutek, co może być uznawane za objawy depresji. Jak się okazuje, w jej zapobieganiu pomocna może być dieta śródziemnomorska.

Wniosek taki sformułowali brytyjscy naukowcy po przeanalizowaniu przeglądu 41 badań z zakresu psychiatrii molekularnej, opublikowanych w okresie minionych ośmiu lat. Wydaje się, że dieta roślinna oparta na owocach, warzywach, ziarnach, rybach, orzechach i oli- 3 osoby. Oznacza to, że w tym samym czasie uczestników może być 18.

– Co się dzieje, gdy kopnięta piłka uderzy piłkę rywala?

– Piłka przesunięta wraca na swoje poprzednie miejsce, a piłka zagrywana zostaje tam, gdzie się zatrzymała.

– Czy gra się na normalnym polu golfowym?

– W USA w footgolfa grywa się głównie w parkach, na specjalnie przygotowanych polach z przystrzyżoną trawą. Dołki są gotowe w postaci prefabrykatów z włókna szklanego albo plastiku. Każdy dołek musi być oznaczony tyczką z flagą, by z miejsca rozpoczęcia gry, czyli tee, widać było, gdzie piłka ma trafić. My dysponujemy polem sześciodołkowym w ramach normalnego pola golfowego. Na świecie grywa się w footgolfa na polach z dziewięcioma lub osiemnastoma dołkami.

– Znalazłem informacje, że czasami umieszcza się specjalne przeszkody, utrudniające grę.

– Tak, ale nie ma to wiele wspólnego ze wspomnianą grą. My dopuszczamy jedynie naturalne przeszkody – jak w golfie – czyli zbiorniki wodne, bunkry piaskowe, naturalne skarpy. wie z oliwek, z niezbyt dużą ilością mięsa lub nabiału, przynosi korzyści pod względem poprawy nastroju.

Dr Camille Lasalle, która przeprowadziła analizę z kolegami z University College w Londynie, powiedziała BBC, że dotychczasowe dowody wskazują na to, iż spożywane przez nas produkty mogą mieć wpływ na obniżenie ryzyka depresji, nawet jeśli nie ma na to jeszcze solidnego dowodu klinicznego.

Wyjaśnienie związku między nastrojem a jedzeniem jest trudne. Być mo-

– Jak duża jest odległość między punktem startu a dołkiem?

– Od 60 do 120 metrów. Decyduje o tym par danego dołka. Przy par 3 dołek będzie znacznie krótszy od dołka z par 5. W Postołowie mamy dołki z par 3, 4 i 5. W jednej rundzie optymalna liczba uderzeń wynosi na sześciu dołkach 24. Gra się trzy rundy, by przejść w sumie 18 dołków.

– Zdarzyło się, że ktoś trafił do dołka jednym kopnięciem?

– Tak. Takie uderzenie nazywa się hole in one. Pierwszym zdobywcą hole in one na naszym polu był Maciej Gęborys, który dokonał tego na dołkach nr 1 i nr 4. Takim osiągnięciem mogą się też pochwalić Karol Kusaj i były piłkarz Legii Warszawa oraz reprezentacji Polski Tomasz Sokołowski I.

– Czy piłkarze od razu zyskują w footgolfie przewagę nad innymi?

– Z pewnością. Trenują przecież podania, mają odpowiednie czucie piłki i wyczucie odległości. Ale niejednokrotnie zauważamy, że o ile grają bardzo dobrze długą piłką, czyli z tee na odległość, o tyle często mają kłopot z puttowaniem, czyli krótkimi kopnięciami do celu. – Dla kogo więc jest to sport? – Absolutnie dla każdego. Grać mogą dzieci, dorośli i seniorzy. Footgolf jest grą bezkontaktową, a więc bezpieczną. Nie wymaga wielkiej kondycji ani szybkości, a zasady rywalizacji są bardzo proste. – Co jest potrzebne do gry? – Praktycznie jedyną rzeczą, jakiej potrzebujemy, są buty. Najlepiej, by by- że spożywanie pokarmów wysoko przetworzonych z dużą zawartością cukru zwiększa ryzyko depresji, co oznacza, że wyeliminowanie ich z diety jest ważne. Bycie w depresji może spowodować utratę apetytu, a osoba, która czuje się słabo, może przestać o siebie dbać. Szczęśliwi ludzie prowadzą zazwyczaj zdrowszy tryb życia, przejawiający się choćby w mniejszym spożyciu alkoholu, który postrzegany jest jako swoisty „poprawiacz nastroju”.

Wskazuje na to Stephen Buckley z organizacji charytatywnej Mind Mind, który uważa, że jeśli ktoś doświadczy depresji lub lęku, to będzie miał trudność ło to obuwie typu turf, takie, w jakim gra się na boiskach ze sztuczną nawierzchnią. Niewskazane są tradycyjne korki piłkarskie, bo niszczą trawę. Można też grać w typowych adidasach, ale gdy trawa jest wilgotna, można się poślizgnąć i upaść.

– Gdzie w Polsce można pograć w footgolfa?

– Z tym jest pewien problem. Na pewno można pograć na naszym polu w Postołowie. Było kiedyś pole w pobliżu Krakowa, ale nie wiem, czy jeszcze istnieje. Można, oczywiście, zbudować sobie namiastkę pola, wkopując kilka dołków w parku. Jestem przekonany, że takich miejsc zacznie przybywać, bo footgolf cieszy się coraz większym zainteresowaniem w wielu krajach na całym świecie. Organizowane są profesjonalne imprezy sportowe, z mistrzostwami świata włącznie. W Postołowie odbywają się mecze naszej ligi footgolfa i bardzo chcielibyśmy zmierzyć się także z drużynami z innych rejonów Polski.

– Jakie są największe zalety footgolfa?

– Przede wszystkim jest to ruch na świeżym powietrzu. W czasie jednej rundy pokonuje się ok. 7 km, co zajmuje ok. 2 godzin. Gramy w miłym towarzystwie i świetnie się bawimy. Nie potrzeba wielkich umiejętności, by poczuć radość z gry. Zapewniam, że każdy da sobie radę. w skupieniu się na własnym zdrowiu i może sięgać niepotrzebnie po narkotyki albo alkohol.

Liczne badania potwierdzają, że tradycyjna dieta śródziemnomorska może zmniejszyć ryzyko zachorowania na takie choroby jak cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie krwi i podwyższony poziom cholesterolu, które są czynnikami ryzyka chorób serca. Naukowcy odkryli również, że ludzie, którzy ściśle przestrzegają diety śródziemnomorskiej, mogą żyć dłużej i rzadziej przybierają na wadze. W tej diecie istotna jest kombinacja wszystkich elementów przynoszących korzyści zdrowotne.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.