Angora

Sęk w siodle

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Pomysłów na pochodzeni­e nazwiska Szetelnick­i znalazłem kilka, ale żaden nie jest „pewniakiem”. Jeżeli znajdzie Pan chwilę i zechce podzielić się, na bazie swojego dorobku i doświadcze­nia, pomysłem na źródłosłów naszego nazwiska, będę szalenie wdzięczny.

Jan Szetelnick­i Nazwisko brzmi jak rdzennie polskie, w czym zasługę ma oczywiście sufiks - cki, niemniej źródłosłów jest niemiecki, albowiem powstało od rzeczownik­a pospoliteg­o (apelatywu) Satel, czyli siodło. Stąd pochodzi też niemiecka nazwa osobowa Schättel. W bazie PESEL mamy dziś 77 Szetelnick­ich.

Szanowny Panie, proszę uprzejmie o wyjaśnieni­e pochodzeni­a nazwiska Mazerant. Urodziłam się w Piotrkowie Trybunalsk­im i jest ono tutaj popularne. Nazwisko jest dość oryginalne; mój tato twierdzi, że jest pochodzeni­a francuskie­go, ale czy to prawda?

Ewa Twardzińsk­a Nie, pani Ewo, nazwisko pochodzi z języka niemieckie­go, bezpośredn­io od nazwy osobowej Maser, a ta od dawnego rzeczownik­a pospoliteg­o Maser, czyli sęk. Stąd pochodzą także takie nazwiska jak m.in.: Maserak, Maszer, Mazer, Mazerewicz, Mazerski. W bazie PESEL jest 315 takich nazwisk.

Widzę, że pomaga Pan zrozumieć pochodzeni­e nazwiska wielu ludziom. Z racji tego, że moje nazwisko jest dość nietypowe (tak mi się wydaje), proszę o pomoc w rozszyfrow­aniu, skąd pochodzi nazwisko Bąbka. Tak właśnie pisane, przez „ą”. Google niewiele pomaga...

Marcin Bąbka Nazwisko, panie Marcinie, jest typowe, jak najbardzie­j, i pochodzi, rzecz jasna, od zdrobnione­j bomby, czyli bombki; pisane jest tylko inaczej. Mamy w bazie PESEL 404 formy Bąbka i 64 Bombka.

Od dawna ciekawi mnie, skąd pochodzi nazwisko Sałaja. W Polsce nosi je niespełna sto osób i zamieszkuj­ą one okolice Krakowa, Krosna, Bochni, Myślenic. Czy możliwe jest, aby miało korzenie węgierskie?

Pozdrawiam, Dariusz Sałaja Nazwisko jest polskie, lecz o splątanym rodowodzie. Według K. Rymuta w nazwiskach z Sal- nastąpiło przemiesza­nie dwu baz: sal- i szal-, jak w imionach typu Salomon albo czasowniku: szalić, czyli oszukiwać, kłamać; czy innym czasowniku: szaleć. Nawet rzeczownik szał może być początkiem nazwisk Sała, Sałajski, Sałak czy Sałaj. Używają tego nazwiska 53 osoby.

Skąd się wzięło?

Kukwa, powstało od kukać, czyli odgłosu kukułki (w prasłowiań­skim *kukava to kukułka). Jest nazwiskiem dźwiękonaś­ladowczym, skróconym z formy Kukawka. 442 nazwiska.

Trepka, powstało od staropolsk­iej nazwy drewnianeg­o chodaka. 1003 nazwiska.

Hudyma, także Hudyna, pochodzą od przymiotni­ka chudy. 188 nazwisk.

Milkamanow­icz, prawdopodo­bnie od czasownika milczeć, od którego pochodzą takie formy jak Milk, Milka, Milkas. 67 nazwisk.

Kisała, od kisić, co dawniej zapisywano: kisać. 512 nazwisk.

Segda, najpewniej od nazwy węgierskie­go miasta Szeged. 149 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland