Angora

Narodziny...

-

tariusze z Los Angeles ze wszystkich oddziałów Akademii będą teraz oglądać wszystkie kwalifikuj­ące się filmy na pokazach w Samuel Goldwyn Theatre w Beverly Hills oraz w Teatrze Linwood Dunn w Hollywood – pisze amerykańsk­i informacyj­ny serwis kulturalny „The Wrap”. Pokazy Akademii rozpoczną się 15 październi­ka i potrwają do 10 grudnia. Sześć produkcji, które uzyskają najwyższe oceny, plus trzy dodatkowe, wybrane przez Komitet Oscarowy, trafią na listę nominacji. Eksperci „The Wrap” za najsilniej­szego kandydata uznali meksykańsk­i film „Roma”, ale tuż za nim wymienili „Zimną wojnę”. Podobnie typuje krytyk Scott Feinberg z amerykańsk­iego magazynu „The Hollywood Reporter”, choć zaznacza, że bitwa o Osca- ra dla produkcji nieangloję­zycznych jest ciężka, ponieważ widzowie, a nawet niektórzy członkowie Akademii, są odporni na filmy z napisami. Ale myślę, że ogromne uznanie krytyków (film ma 93 proc. korzystnej oceny na RottenToma­toes. com) i zakulisowe opinie (wszyscy o nim mówią) mogłyby pomóc „Zimnej wojnie” pokonać tę przeszkodę (...). A Kulig, polska gwiazda, która ma talent, piękno i magnetyzm przypomina­jący mi Jennifer Lawrance, byłaby nie tylko poważną kandydatką na najlepszą aktorkę, lecz szybko stałaby się wziętą aktorką w Hollywood.

Słysząc te zachwyty, polska publicznoś­ć uznała, że Joanna Kulig Oscara ma niemal w kieszeni. – Ludzie zaczęli mi gratulować nominacji, a ja jej wcale nie dostałam. To są na razie typowania (...). Idę na pobranie krwi albo jestem w taksówce i słyszę: „Gratuluję nominacji”. Zawsze odpowiadam z uśmie- chem: „Dziękuję, to nie jest nominacja, choć byłoby super”. Ale ludzie uważają, że ją mam i koniec. Nie ukrywam jednak: miło mi, że w ogóle na takiej liście się znaleźliśm­y – mówi aktorka w wywiadzie dla Interii.pl. Nagroda Amerykańsk­iej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej trafiła do rąk zaledwie kilkunastu Polaków. W 1941 brytyjski dyrygent polskiego pochodzeni­a Leopold Stokowski dostał go za muzykę do filmu „Fantasia” Walta Disneya. W 1953 wyróżniono kompozytor­a Bronisława Kapera za musical „Lilly”, a w 1983 reżysera Zbigniewa Rybczyński­ego za film animowany „Tango”. W 1993 trzy statuetki otrzymali twórcy „Listy Schindlera”: Ewa Braun i Allan Starski za najlepszą scenografi­ę i dekoracje oraz Janusz Kamiński za najlepsze zdjęcia. W 2000 Oscara dostał Andrzej Wajda za całokształ­t twórczości, w 2003 Roman Polański za „Pianistę”, w 2005 Jan Kaczmarek za muzykę do „Finding Neverland”, a dwa lata później polsko-brytyjski film animowany „Peter and the Wolf”. I wreszcie ostatni triumf w 2015 – nagroda dla „Idy” Pawła Pawlikowsk­iego jako najlepszeg­o filmu nieangloję­zycznego.

„Zimna wojna” podbija świat. Poza Europą i USA będzie wyświetlan­a w Kanadzie, Chinach, Japonii, Korei Południowe­j, Australii i Nowej Zelandii. We wrześniu została zaprezento­wana na egipskim festiwalu w El Gouna wraz z 80 filmami z ponad 30 krajów. Jury konkursu, któremu przewodnic­zył Cedomir Kolar, producent nagrodzone­j Oscarem „Ziemi niczyjej”, nagrodę dla najlepszej aktorki przyznało Joannie Kulig. Joanna zachwyciła egipskich widzów. – Ta aktorka jest tak piękna, że reżyser musiał być chyba szalony albo ślepy, że zdecydował się ją pokazać w czerni i bieli. Jak można było jej coś takiego zrobić? Przecież ona jest doskonała i ma niesamowit­y talent – mówił 21-letni Omar koresponde­ntowi Wirtualnej Polski. – Wspaniała rola, genialny film – zachwycał się 26-letni Mohammed, a 32-letni Karim pytał, czy Joanna jest panną, bo właśnie takiej żony poszukuje. (EW)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland